Městský dům na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Je postaven ve slohu pozdního

Městský dům na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Je postaven ve slohu pozdního historismu, slavnostní otevření se konalo v roce 1897. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dominantu Přerova, Městský dům, čeká velká proměna za 187 milionů

  • 0
Sto třináct let starý Městský dům v Přerově, který je dominantou náměstí T. G. Masaryka, se dočká velké rekonstrukce. Proměnou kromě historické budovy projde také vedlejší objekt číslo 8, který s takzvaným "Měšťákem" těsně sousedí a v budoucnu se stane jeho součástí.

Právě do rekonstrukce sousední budovy se dělníci pustí jako první, a to už na konci prázdnin. Její opravy skončí v roce 2015 a budou stát více než 54 milionů korun. Paralelně se má pak začít rekonstruovat i samotná historická budova Městského domu.

"Počítáme, že do její obnovy ročně investujeme zhruba dvacet milionů korun, takže až v roce 2018 skončíme, vyšplhají se náklady přes 132 milionů," nastínil Pavel Gala, vedoucího odboru rozvoje Městského úřadu Přerov.

Podle místních politiků tím Přerov zahajuje další velký projekt srovnatelný s opravou zámku nebo parku Michalov. Oba totiž radnice dlouhá léta rekonstruovala jak za vlastní peníze, tak z dotací.

Oprava se bude týkat střech, rozvodů, štuků i klimatizace

"Nejdříve se pouštíme do opravy přilehlé budovy na náměstí T. G. Masaryka s číslem popisným 8 proto, že už delší dobu hyzdí vzhled města. Měnit se bude všechno od střechy po krov až k rozvodům," vysvětlil Gala. V nových prostorách podle něj vzniknou šatny pro umělce, sídlo městského informačního centra či služební byt.

"Do stávajících šaten, které si provozovatel pronajímal od soukromé firmy, už nemáme přístup, proto je jejich stavba prioritou. Výběrové řízení na práce by se proto mělo uskutečnit už v červnu, stavět se začne do konce prázdnin," shrnul Gala.

Městský dům na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Je postaven ve slohu pozdního
Městský dům na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Je postaven ve slohu pozdního

Přerovský Městský dům patří k dominantám města. Při velké opravě dostane například novou střechu. Kromě ní dojde i na štuky, klimatizaci, nový interiér restaurace v prvním patře či bezbariérový přístup.

Podle plánů magistrátu dostane novou střechu i hlavní budova Městského domu. Kromě ní dojde i na štuky, klimatizaci, nový interiér restaurace v prvním patře či bezbariérový přístup.

Magistrát se začne nově starat i o kulturní program "Měšťáku"

"Budova sice prošla rekonstrukcí na konci osmdesátých let, ale ta byla poplatná době. Je to velmi stará stavba, která potřebuje mnoho investic," vysvětlil náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

Městský dům v Přerově

Myšlenka na jeho stavbu se zrodila už koncem 19. století. Spolek Záložna se v Přerově rozhodl postavit Záloženský dům, který měl být obdobou módních národních domů.

Místem stavby se stala parcela hostince U Bílého koníčka na Dolním náměstí, kde byl v lednu 1896 položen základní kámen, a již na začátku prosince 1897 byl nový Záloženský dům slavnostně otevřen. Skládal se z hostince a hotelu, které doplnily menší sál a dvorana s galerií.

V roce 1909 dům koupila radnice a přejmenovala jej na Městský. Jeho prostory slouží Přerovu dodnes. V architektonicky významné stavbě v novorenesančním slohu s bohatou štukovou výzdobou s prvky secese se pořádá například slavný jazzový festival.

Změn se dočká kromě fasád nebo střechy objektu i kulturní program. Magistrát ho chce odebrat soukromé firmě Imit, která byla v Městském době v pronájmu a za roční dotaci 2,5 milionu korun se o program starala, a hodlá ho provozovat sám.

"Vzhledem k tomu, že do budovy hodláme velkoryse investovat, rádi bychom měli program zpět pod sebou. Firmě Imit však i nadále zůstane pronajatá restaurace i kavárna," vysvětlil další náměstek Josef Kulíšek, který počítá s tím, že by ve zdejším sále mohli lidé vidět i méně komerční projekty.

"Dokážeme si přestavit, že v Městském domě budou programy, které úplně nevydělávají," vysvětlil náměstek.

Oslovení organizátoři kulturních akcí ve městě takové změny jedině vítají. "Je to dobrá myšlenka. Vzhledem k programové náplni posledních pěti let zaměřené na pamětníky musí jistě nastat změna k lepšímu," míní například vedoucí Duha Klubu Dlažka Jaroslav Biolek.

"Pokud zde bude vytvořeno kulturní středisko pod kvalitním vedením, pak se určitě dočkáme zajímavějších počinů, než je zde možno zhlédnout dnes," dodal.