Doprava je v ulicích Přerova často ucpaná, i proto má město problémy s ovzduším.

Doprava je v ulicích Přerova často ucpaná, i proto má město problémy s ovzduším. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Doprava se v Přerově konečně zlepší. Průtah městem zařídila místní opozice

  • 7
Přerov má velkou naději, že se už brzy zlepší katastrofální dopravní situace ve městě. Město totiž konečně protne průtah a uleví tak ucpaným ulicím. Zdejší koalice ho chtěla dlouhodobě, včerejší jednání v Olomouci se ale paradoxně obešlo bez ní. Dohodu totiž zajistila poslankyně opozice.

Zástupci ministerstva dopravy, krajského úřadu a ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se v pondělí v Olomouci shodli, že vytoužený průpich, jak místní průtahu městem říkají, se stane skutečností.

Půjde o stěžejní novou spojnici, která rychle odvede tranzitní dopravu napříč městem, Už by ho tolik neměly obtěžovat zácpy, hluk a smog. Se stavbou, která vyjde na zhruba 250 milionů korun, se začne už příští rok.

Zároveň s ním zahájí ŘSD práce na mimoúrovňové křižovatce v Předmostí, která povede nad vlakovou tratí. Ta zbaví řidiče průjezdu zdejším tunelem pod železnicí, který dále brzdí dopravu ve městě. Stát bude 657 milionů korun.

O tyto stavby přitom usilují bez výsledku politici z Přerova několik volebních období. Kuriozitou je, že obě za několik měsíců nakonec "vybojovala" olomoucká politička Dagmar Navrátilová (VV). V její poslanecké kanceláři se tak dohoda uskutečnila. Přitom Věci veřejné sedí v přerovském zastupitelstvu v opozici.

"Podařilo se nám skončit časový nesoulad. Dosud se argumentovalo tím, že až k Přerovu dojde dálnice, nebude průpich potřebný. Takže se čekalo na dálnici a lidé ve městě to léta odnášeli," popisuje Navrátilová.

Dokončení dálnice Přerovu příliš nepomůže

Podle ní byly dávno k dispozici studie, které poukazovaly, že dálnice odvede pryč z města pouze 20 až 25 procent aut, a to převážně kamionů a náklaďáků. Proto byl průpich nutný.

A proč se nestavěl? "Plná odpovědnost za tento stav padá na hlavy primátorů a náměstků primátora za ČSSD a ODS, jejichž priority leží v osobních a skupinových zájmech, a věci dopravy ve městě trestuhodně zanedbávali. Olomouc, Lipník či Holice v Čechách nebyly radním ani příkladem, natož vzorem," míní Navrátilová.

Dagmar Navrátilová (43 let), VV, Olomoucký krajStaronový primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

Jiří Lajtoch (ČSSD) se pokoušel průpich Přerova zajistit dvě volební období, teď však dohodu sjednala Dagmar Navrátilová z Věcí veřejných. Ty jsou přitom ve městě v opozici.

S tím však přerovský primátor Jiří Lajtoch nesouhlasí. "Mohu jenom říct, že paní poslankyně Navrátilová, se kterou jsem se setkal, je velice sympatická dáma, ale její vyjádření jsou neobjektivní a nesmyslná," říká Lajtoch.

"Můj předchůdce Jindřich Valouch několikrát svolal schůzku, která nic neposunula. Já jsem od svého nástupu do čela magistrátu zahájil tvrdší postup. Psal jsem memoranda a navštěvoval ministry. Bohužel dosud neúspěšně," uvedl přerovský primátor, který je i senátorem.

"Měl jsem smůlu, že se během té doby měnili ministři dopravy. Jeden z nich třeba nevěděl, kde je Přerov, a druhého, který něco slíbil, zase odvolali. Jednal jsem dokonce i se současným ministrem Vítem Bártou," hájí se.

Průpich je kvůli zdržení stavby dálnice klíčový

Poslankyně Dagmar Navrátilová přiznává, že jí při jednání pomohlo i to, že je ministr dopravy ze stejné politické strany jako ona. Situaci, kdy ministerstvo schvaluje průpich, podle přerovského opozičního zastupitele Richarda Šlechty změnil rovněž přístup vedení resortu ke stavbě dálnice D1 z Říkovic směrem na Lipník nad Bečvou.

"Dálnice D1 se sice dostaví, ale vůbec není jasné kdy. Její cena je totiž předražená, takže se bude celá zakázka revidovat a zatím se odsune. Jediným řešením, jak dopravní situaci ve městě zlepšit, je postavit průpich," říká Šlechta, který se včera jednání také účastnil.

S tím souhlasí i David Čermák z ministerstva dopravy. "Je to vlastně jediné logické řešení. Pokud by se průpich vůbec nepostavil, mohla by doprava v Přerově zkolabovat úplně. Proto jsme stavbu dali na vrchol priorit v Olomouckém kraji," vysvětlil Čermák.

Průpich neboli vnitřní obchvat povede šoféry ve směru z Horní Moštěnice po nové cestě od autobusového nádraží přes areál bývalé Juty a slévárny Heinik či Velké Novosady na most Legií. Odtud bude pokračovat přes Polní ulici a naváže na chystané mimoúrovňové křížení v Předmostí. "Z něj by pak měl v budoucnu pokračovat na dálnici D1," nastínil Šlechta.

Zlepšení dopravy nastane nejdříve za čtyři roky

Náklady na stavbu jsou spočítané na zhruba 247,6 milionu korun. "Ze státního fondu dopravní infrastruktury by mělo jít 222,3 milionu korun a z rozpočtu města 25,3 milionu. Přitom město již vynaložilo ze svého rozpočtu více než 2 miliony korun na přepracování investičního záměru pro územní rozhodnutí," říká primátor Lajtoch.

Jakmile stát stavbu zařadí do investic, bude podle Pavla Galy z přerovského odboru rozvoje trvat zhruba tři roky, než bude hotová. "Je to jen hrubý odhad. Ale zhruba rok si vyžádá vyřizování stavebního povolení a samotná stavba by mohla trvat dva roky," míní.

Odborníci počítají s tím, že průpich bude v budoucnu sloužit jako klíčová komunikace během stavby dálničního obchvatu Přerova.

"Dokončení D1 v úseku Říkovice - Lipník, jak je nyní naprojektováno, vyžaduje náklady ve výši 14 miliard korun. Proto ministr Bárta logicky trvá na důsledné revizi a opatřeních, jak ty peníze snížit. Průpich bude zatím plnit funkci odlehčující komunikace pro tranzitní dopravu, ulehčující zejména ulicím Husova, Kojetínská, Palackého a Komenského," popisuje Navrátilová.

K tomu, že by po dokončení "dé jedničky" už nebyl průpich potřebný, je skeptická. "Nevěřím, že taková situace může nastat. Aut bohužel méně nebude."