Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čeká náročné léto, dělníci obsadí R46, R35, Olomouc i Přerov

  5:55aktualizováno  5:55
Pořádně pevné nervy si na léto musí připravit řidiči jezdící po silnicích v Olomouckém kraji. Na mnoha místech je totiž kvůli opravám čekají kolony, někde pak dokonce budou muset vyrazit po objížďce. Silničáři budou opravovat klíčové krajské silnice i dopravní tepny v Olomouci či Přerově.

Mimo jiné se bude opravovat další část olomouckého průtahu, loni přitom kvůli tomu řidiči čekali v kolonách na objízdných trasách i desítky minut. | foto: Michal Poláček, MF DNES

V letošním roce, kdy se silnice v regionu proměnily v jedno obří staveniště s rekordními devíti desítkami oprav - a to bez započítání oprav kanalizací ve 40 obcích, jich totiž nemalá část zasahuje i do léta. A některá dopravní omezení budou velmi citelná.

Mezi největší dopravní komplikace bude celé léto patřit uzavírka hlavní spojnice na Jesenicku - silnice přes Červenohorské sedlo. Na její jižní části začínající u zimního střediska a končící u Koutů nad Desnou pokračuje od poloviny dubna rozsáhlá rekonstrukce a modernizace.

Cesta bude kvůli tomu zavřená až do 14. listopadu, kdy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) práce opět přeruší kvůli zimní turistické sezoně.

„Bereme to jako nutné zlo. Ta silnice se opravit musí,“ komentoval uzavírku už dříve starosta Loučné nad Desnou Jaroslav Sembdner.

Na nemalé problémy se musí připravit řidiči i v Olomouci. Sice zde tímto týdnem skončila uzavírka takzvaného pavlovického podjezdu, kterým obvykle projíždí tisíce aut směrem na Šternberk, ovšem vzápětí dělníci obsadí a uzavřou místními hojně využívanou „myší díru“, tedy podjezd v Bystrovanské ulici.

Klíčová olomoucká tepna bude uzavřená většinu července

Co ale přinese mnohem větší komplikace a pocítí to většina řidičů, bude uzavírka klíčové dopravní tepny - Velkomoravské ulice.

„Uzavírka bude v termínu od 3. do 27. července. ŘSD se ji pokusí zkrátit, ale nemohou to garantovat,“ uvedl Marek Černý z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Když se přitom jiný úsek ulice opravoval loni, přineslo to hlavně zpočátku dlouhé kolony, v nichž například autobusy MHD nabíraly až půlhodinová zpoždění. S dokončením prací navíc letní trápení řidičů ve městě neskončí.

„Na opravy Velkomoravské by měla navázat uzavírka třídy Svobody v předpokládané délce osmi týdnů. Takový je aspoň plán s cílem co nejméně zasáhnout do školního roku. Přesný termín zatím nicméně není znám, dosud neskončilo výběrové řízení,“ uvedla Martina Krčová, mluvčí olomouckého dopravního podniku. Ten potřebuje v ulici opravit tramvajovou trať.

Riziko tvorby kolon bude na R46 i olomouckém obchvatu

Dopravní komplikace ovšem čekají i na několika krajských dopravních tepnách, například na rychlostních silnicích R46 a R35.

Na R35 na obchvatu Olomouce v úseku mezi mimoúrovňovou křižovatkou u Slavonína a čtvrtí Nemilany začnou od 12. července opravy povrchu, a doprava proto bude v každém směru svedena do jednoho pruhu, což může hlavně v dopravní špičce vést k vytvoření kolon. A stejné nebezpečí bude číhat i na R46.

„Tam jde o práce na mimoúrovňové křižovatce v okolí Brodku u Prostějova, které jsou naplánovány až do září, a také o úsek od Olšan u Prostějova k Nedvězí. Tam sice do 28. června skončí opravy mostu, od konce července ale navážou opravy povrchu. Nejhorší to zřejmě bude právě zde, neboť omezení začíná už téměř na výjezdu z Olomouce, kde hlavně v dopravních špičkách vznikají problémy,“ shrnul ředitel olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka.

Přerov ochromí úplná uzavírka jedné z nejrušnějších křižovatek

Řidiči se ale musí obrnit trpělivostí i na Přerovsku. Třeba v Přerově zhorší už tak katastrofální dopravní situaci oprava klíčového podjezdu a křižovatky ve čtvrti Předmostí.

Nejcitelnější omezení

místo: jižní část silnice přes Červenohorské sedlo
termín: 16. 4. - 14. 11., úplná uzavírka

místo: Velkomoravská ulice, Olomouc
termín: 3. - 27. 7., úplná uzavírka

místo: třída Svobody, Olomouc
termín: po skončení oprav ve Velkomoravské ulici, úplná uzavírka

místo: R46 u Brodku u Prostějova
termín: 31. 5. - 30. 9., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

místo: R46 Olšany u Prostějova - Nedvězí
termín: do 28. 6. a poté cca od 25. 7., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

místo: křižovatka ulic Lipnická-Polní-Velká Dlážka, Přerov-Předmostí
termín: 4. - 6. 7., úplná uzavírka

místo: R35 na obchvatu Olomouce
termín: od 12. 7., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

„Je to nezbytné, jsou tam nebezpečně vyjeté koleje. S objízdnými trasami je to ale v tomto případě velmi problematické. Půjde o opravdu mimořádnou situaci, a proto jsou práce naplánovány na víkend 4. až 6. července s rezervou tvořenou pondělním státním svátkem. Chceme se vyhnout pracovním dnům, aby byl dopad na provoz pokud možno co nejmenší,“ nastínil Smolka.

Hned poté bude navíc až do začátku srpna následovat částečná uzavírka silnice I/47 v úseku z Přerova k obci Lýsky. Tato cesta přitom slouží jako hlavní spojnice na Lipník nad Bečvou a ostravskou část dálnice D1.

Dopravu zkomplikují i opravy přejezdů

Kromě čistě silničních uzavírek cestování ztíží také uzavírky železničních přejezdů, které opravuje Správa železniční dopravní cesty. A to především na severu kraje, kde od poloviny července až do listopadu obnovuje koleje a přejezdy v úseku Bludov - Ruda nad Moravou.

Kromě toho jsou přes úplné uzavírky kvůli opravám přejezdů například ve Vápenné a Velké Kraši, od srpna pak také v dalších místech regionu - v Uhřičicích na Přerovsku, Bedihošti na Prostějovsku či Novém Malíně na Šumpersku.

Těm, kteří chtějí být na uzavírky a dopravní problémy připraveni, má mimo jiné pomoci informační systém, který Olomoucký kraj spustil spustil na svých stránkách a a nabízí seznam probíhajících i plánovaných oprav včetně termínů, uzavírek a z toho vyplývajících objížděk. Údaje jsou dostupné jak pro celý region, tak i v rámci okresů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Najdete na iDNES.cz