Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čeká náročné léto, dělníci obsadí R46, R35, Olomouc i Přerov

  5:55aktualizováno  5:55
Pořádně pevné nervy si na léto musí připravit řidiči jezdící po silnicích v Olomouckém kraji. Na mnoha místech je totiž kvůli opravám čekají kolony, někde pak dokonce budou muset vyrazit po objížďce. Silničáři budou opravovat klíčové krajské silnice i dopravní tepny v Olomouci či Přerově.

Mimo jiné se bude opravovat další část olomouckého průtahu, loni přitom kvůli tomu řidiči čekali v kolonách na objízdných trasách i desítky minut. | foto: Michal Poláček, MF DNES

V letošním roce, kdy se silnice v regionu proměnily v jedno obří staveniště s rekordními devíti desítkami oprav - a to bez započítání oprav kanalizací ve 40 obcích, jich totiž nemalá část zasahuje i do léta. A některá dopravní omezení budou velmi citelná.

Mezi největší dopravní komplikace bude celé léto patřit uzavírka hlavní spojnice na Jesenicku - silnice přes Červenohorské sedlo. Na její jižní části začínající u zimního střediska a končící u Koutů nad Desnou pokračuje od poloviny dubna rozsáhlá rekonstrukce a modernizace.

Cesta bude kvůli tomu zavřená až do 14. listopadu, kdy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) práce opět přeruší kvůli zimní turistické sezoně.

„Bereme to jako nutné zlo. Ta silnice se opravit musí,“ komentoval uzavírku už dříve starosta Loučné nad Desnou Jaroslav Sembdner.

Na nemalé problémy se musí připravit řidiči i v Olomouci. Sice zde tímto týdnem skončila uzavírka takzvaného pavlovického podjezdu, kterým obvykle projíždí tisíce aut směrem na Šternberk, ovšem vzápětí dělníci obsadí a uzavřou místními hojně využívanou „myší díru“, tedy podjezd v Bystrovanské ulici.

Klíčová olomoucká tepna bude uzavřená většinu července

Co ale přinese mnohem větší komplikace a pocítí to většina řidičů, bude uzavírka klíčové dopravní tepny - Velkomoravské ulice.

„Uzavírka bude v termínu od 3. do 27. července. ŘSD se ji pokusí zkrátit, ale nemohou to garantovat,“ uvedl Marek Černý z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Když se přitom jiný úsek ulice opravoval loni, přineslo to hlavně zpočátku dlouhé kolony, v nichž například autobusy MHD nabíraly až půlhodinová zpoždění. S dokončením prací navíc letní trápení řidičů ve městě neskončí.

„Na opravy Velkomoravské by měla navázat uzavírka třídy Svobody v předpokládané délce osmi týdnů. Takový je aspoň plán s cílem co nejméně zasáhnout do školního roku. Přesný termín zatím nicméně není znám, dosud neskončilo výběrové řízení,“ uvedla Martina Krčová, mluvčí olomouckého dopravního podniku. Ten potřebuje v ulici opravit tramvajovou trať.

Riziko tvorby kolon bude na R46 i olomouckém obchvatu

Dopravní komplikace ovšem čekají i na několika krajských dopravních tepnách, například na rychlostních silnicích R46 a R35.

Na R35 na obchvatu Olomouce v úseku mezi mimoúrovňovou křižovatkou u Slavonína a čtvrtí Nemilany začnou od 12. července opravy povrchu, a doprava proto bude v každém směru svedena do jednoho pruhu, což může hlavně v dopravní špičce vést k vytvoření kolon. A stejné nebezpečí bude číhat i na R46.

„Tam jde o práce na mimoúrovňové křižovatce v okolí Brodku u Prostějova, které jsou naplánovány až do září, a také o úsek od Olšan u Prostějova k Nedvězí. Tam sice do 28. června skončí opravy mostu, od konce července ale navážou opravy povrchu. Nejhorší to zřejmě bude právě zde, neboť omezení začíná už téměř na výjezdu z Olomouce, kde hlavně v dopravních špičkách vznikají problémy,“ shrnul ředitel olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka.

Přerov ochromí úplná uzavírka jedné z nejrušnějších křižovatek

Řidiči se ale musí obrnit trpělivostí i na Přerovsku. Třeba v Přerově zhorší už tak katastrofální dopravní situaci oprava klíčového podjezdu a křižovatky ve čtvrti Předmostí.

Nejcitelnější omezení

místo: jižní část silnice přes Červenohorské sedlo
termín: 16. 4. - 14. 11., úplná uzavírka

místo: Velkomoravská ulice, Olomouc
termín: 3. - 27. 7., úplná uzavírka

místo: třída Svobody, Olomouc
termín: po skončení oprav ve Velkomoravské ulici, úplná uzavírka

místo: R46 u Brodku u Prostějova
termín: 31. 5. - 30. 9., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

místo: R46 Olšany u Prostějova - Nedvězí
termín: do 28. 6. a poté cca od 25. 7., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

místo: křižovatka ulic Lipnická-Polní-Velká Dlážka, Přerov-Předmostí
termín: 4. - 6. 7., úplná uzavírka

místo: R35 na obchvatu Olomouce
termín: od 12. 7., v obou směrech zúžení do jednoho pruhu

„Je to nezbytné, jsou tam nebezpečně vyjeté koleje. S objízdnými trasami je to ale v tomto případě velmi problematické. Půjde o opravdu mimořádnou situaci, a proto jsou práce naplánovány na víkend 4. až 6. července s rezervou tvořenou pondělním státním svátkem. Chceme se vyhnout pracovním dnům, aby byl dopad na provoz pokud možno co nejmenší,“ nastínil Smolka.

Hned poté bude navíc až do začátku srpna následovat částečná uzavírka silnice I/47 v úseku z Přerova k obci Lýsky. Tato cesta přitom slouží jako hlavní spojnice na Lipník nad Bečvou a ostravskou část dálnice D1.

Dopravu zkomplikují i opravy přejezdů

Kromě čistě silničních uzavírek cestování ztíží také uzavírky železničních přejezdů, které opravuje Správa železniční dopravní cesty. A to především na severu kraje, kde od poloviny července až do listopadu obnovuje koleje a přejezdy v úseku Bludov - Ruda nad Moravou.

Kromě toho jsou přes úplné uzavírky kvůli opravám přejezdů například ve Vápenné a Velké Kraši, od srpna pak také v dalších místech regionu - v Uhřičicích na Přerovsku, Bedihošti na Prostějovsku či Novém Malíně na Šumpersku.

Těm, kteří chtějí být na uzavírky a dopravní problémy připraveni, má mimo jiné pomoci informační systém, který Olomoucký kraj spustil spustil na svých stránkách a a nabízí seznam probíhajících i plánovaných oprav včetně termínů, uzavírek a z toho vyplývajících objížděk. Údaje jsou dostupné jak pro celý region, tak i v rámci okresů.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Obce na Zábřežsku bojují proti prohloubení lomu, bojí se o pitnou vodu

Krystalický vápenec z vitošovského lomu u Zábřehu na Šumpersku, který drží Jan...

Vápenka ve Vitošově na Zábřežsku usiluje o povolení začít těžit vápenec i pod úrovní hladiny podzemní vody. Obce z...

Historikům pomohou odhalovat tajemství uměleckých děl chemici a fyzici

Ilustrační snímek

Vrátit se do minulosti a nahlédnout pod ruce starým mistrům budou moci experti na Univerzitě Palackého při nových...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Najdete na iDNES.cz