Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké vyhnání kamionů je pasé, město jim zakáže aspoň centrum

  16:25aktualizováno  16:25
Majitelé dopravních firem a řidiči kamionů se mohou nad mapou Olomouce zaradovat. Vedení města se nepodařilo prosadit velký plán na vyhnání těžkých nákladních aut. Rozsáhlý systém změn měl vozy s výjimkou zásobování pustit pouze na obchvat. Mimo jiné je tam mělo vytlačit 123 nových značek, v ulicích se však neobjeví.

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Politici proto přišli se skromnější vizí. Půjde-li vše dobře, od podzimu nebudou moci auta těžší než šest tun jet přes centrum Olomouce. Původní plány přitom počítaly s tím, že se téměř celé město s výjimkou pro dopravní obsluhu zbaví vozů nad šest a také dvanáct tun.

Velké plány, schválené radními na konci roku 2014 a představené současným vedení města vloni v květnu, jsou teď podle olomoucké radnice minulostí. A to především kvůli vlně nesouhlasu. Kromě několika soukromých firem a dotčených úřadů či institucí, jejichž posvěcení bylo potřeba, se postavila proti i obec Křelov.

„Křelovští svůj nesouhlas zdůvodnili tím, že by omezením průjezdu vozidel nad 12 tun v katastru olomouckých městských částí Řepčín a Hejčín došlo k přesunu těžké dopravy na komunikace vedoucí právě obcí Křelov. S tímto argumentem se však rozhodně neztotožňujeme,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Názorový střet s krajským městem připouští i starosta Křelova Jiří Spurný. Potvrzuje obavy tamních zastupitelů, že by se nákladní vozy přesunuly právě k nim. „Nezbylo by jim nic jiného - pokud se budou chtít dostat například do logistického centra u Horky nad Moravou - než jet přes Křelov,“ podotýká Spurný.

Šestitunový zákaz by mohl platit už v listopadu

Základem nyní již padlé olomoucké vize o celkovém vyhnání kamionů bylo rozdělení města na jednu zákazovou zónu s omezením pro vozy nad šest tun v centrální části a na tři zóny s omezením pro auta těžší než dvanáct tun v západní, severozápadní a severní části Olomouce.

Alespoň torza plánu se však radnice nechce vzdát ani teď. Do středu města chce zakázat vjezd nákladních aut vážících více než šest tun. „V tomto směru chceme najít okamžité řešení. Jsme si vědomi, že veřejnost tranzit v ulicích města skutečně obtěžuje,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk.

Sepsání potřebných podkladů má teď na starosti magistrátní odbor koncepce a rozvoje, jenž spadá pod náměstka Jakubce.

„Musíme zpracovat zadání, které chceme do konce prázdnin dát na stavební úřad. Bude na něm, jak rychle rozhodne. Domnívám se, že by to mohlo být do jednoho či dvou měsíců. V listopadu bychom to tedy mohli uskutečnit,“ přemítá Jakubec.

Ohledně „šestitunového zákazu“ je poměrně optimistický, už o něm podle svých slov s úředníky předběžně jednal.

Odbor koncepce a rozvoje ovšem znovu prověří také možnosti, jak by Olomouc mohla omezit průjezd kamionů i nad 12 tun. Také tady by šlo pouze o tranzitní dopravu, nikoli o zásobování.

„Zákaz nad šest tun neřeší celou situaci. Proto chceme řešit město Olomouc jako celek,“ říká náměstek.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz