Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z Dluhonic dál vzdorují dostavbě D1 u Přerova, chtějí lepší odškodné

  5:52aktualizováno  5:52
Přerovská místní část Dluhonice se už dvě desetiletí vzpírá trase dostavby dálnice D1. Marně, silnice tudy povede a padnou kvůli ní i domy. Lidé to vědí, s úřady ale bojují dál. Už ne o domovy, ale za slušné odškodnění.

Na stavbu posledního úseku D1 z Říkovic do Přerova se zatím stále vykupují pozemky a ŘSD řeší vzpurné obyvatele Dluhonic, předposlední úsek k Lipníku nad Bečvou už mezitím pomalu dostává obrysy. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Petr Gereš zdědil dům, zároveň ale tak trochu i past. Stavení totiž stojí právě v Dluhonicích přímo na trase blížící se dálnice D1 a jako další dva domy v sousedství má jít k zemi. Nedá se k němu nic přistavovat, vlastně nemá vůbec smysl do něj investovat. Už přes dvacet let.

„Kvůli dálnici je tu stavební uzávěra. Založil jsem si tady firmu, ale nemůžu ji rozšiřovat. A tak pořád čekám, co mi za dům dají, abych mohl znovu začít někde jinde,“ říká Gereš a mhouří oči do prudkého poledního slunce.

V Dluhonicích se živí jako zámečník a kovář. Jak spočítal, na ministerstvu dopravy se za dobu, co čeká, vystřídalo už šestnáct ministrů a na jeho dům padlo pět odhadů. Gereš zatím neprodal.

„To, co mi nabídli naposledy, bylo směšné. Dal jsem svůj návrh, uvidím, jak se k němu Ředitelství silnic a dálnic postaví.“

Státní podnik už přitom vlastníkům, jako je Petr Gereš, hrozí vyvlastňováním. Tlačí ho totiž čas. Úsek dálnice D1 z Lipníka nad Bečvou do Přerova už se staví, navazující úsek z Přerova do Říkovic, který páteřní českou silnici završí, má být hotový do roku 2019.

„I v ŘSD nám říkají, že dálnice mohla vést jinudy“

V Dluhonicích však pořád nejsou vykoupeny všechny pozemky. Stát tady narazil na tvrdý odpor. Vzdát se lacino odmítají vlastníci domů, které stojí D1 v cestě, a vzdoruje i místní osadní výbor. Ten nemůže státu a hlavně přerovské radnici zapomenout, že za dvacet let se ani nepokusily odklonit trasu dál od zástavby.

Jeden z chybějících úseků dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi, který má mimo...

Jeden z chybějících úseků dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi, který má mimo jiné vést přes místní část Dluhonice. Pro zvětšení mapky klikněte.

„Tady máte Dluhonice, tady dálnici. I zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nám říkají, že netuší, proč to tady tak je, že dálnice mohla vést jinudy,“ zlobí se šéf místního osadního výboru Pavel Ježík nad výkresy, jež rozložil na stolech v sále kulturního domu.

Jeho rodina žije v Dluhonicích už několik generací a mezi vlastníky, kteří odmítají prodat domy, je i jeho sestra. Ježík spolu s dalšími obyvateli nemůže pochopit, proč se naplánovaná trasa vyhýbá nevyužitým průmyslovým areálům a míří rovnou do vesnice.

„Všichni o tom mluvíme dvacet let, píšeme připomínky na radnici, ale naše stanoviska se zamítají. Sami nic nezmůžeme, protože jako místní část nemáme právní subjektivitu,“ vysvětluje.

Přerov Dluhonické odmítal, D1 chtěl mít co nejdřív

Pavel Gala, který šéfuje odboru koncepce a rozvoje přerovského magistrátu už od 90. let, nepopírá, že město připomínky Dluhonických odmítalo.

„Zástupci města jezdili do Dluhonic na veřejná shromáždění, ale je pravda, že názory místních neodsouhlasili. Chtěli, aby dálnice byla hotová co nejdřív,“ říká. Dálnici Přerovu už v roce 1998 slíbil ministr Antonín Peltrám. Podle něj měla stát v roce 2003. Ani o 13 let později ovšem není ani D1, ani nový projekt.

„Nejde mi do hlavy, proč trasu neposunuli aspoň kousek dál do pole, nenadělali by tady tolik škod,“ lituje starší paní s holí, která se vydala na procházku k místnímu hřišti. I tady vše spolkne dálnice. Místní Sokol areál taky ještě neprodal, čeká, jestli ŘSD splní slib a postaví sportovcům nové zázemí v lokalitě Trávníček.

„ŘSD chce hřiště nahradit jen v rozsahu, v jakém bylo to staré, s žádným vylepšením počítat nemůžeme,“ popisuje zástupce TJ Sokol Dluhonice Oldřich Boráň.

„Stát ze mě nemůže udělat bezdomovce, který platí odvody“

Už kvůli tomu, že se o dálnici mluví víc než dvacet let a silnice je stále v nedohlednu, řada lidí v Dluhonicích nevěří, že se k vesnici vůbec kdy přiblíží. Najdou se dokonce takoví, co si na okraji obce zrovna koupili domy.

„Budou tu bydlet rodiče, je to jejich volba,“ krčí rameny mladá žena, která právě přijela před starý dům, jenž má nově vyměněná okna. Jestli k Dluhonicím opravdu dojde dálnice, majitelé tohoto domku ji budou mít bez nadsázky u nosu.

Čím hlouběji jde člověk do vesnice, tím méně odpůrců dálnice tam potká. „Já s tím nemám problém, pokud nám spraví chodníky. Možná bych ale mluvil jinak, kdybych měl bydlet u dálnice,“ přiznává Miroslav Jurečka, který tu má pneuservis a opravnu aut. Jak dodává, staví si dům v jiné části Přerova a do Dluhonic bude jezdit jen pracovat.

S tím, že Dluhonice opustí, je smířený i kovář Gereš. Má už nakoupený materiál, aby si mohl postavit novou výrobní halu, kterou mu v Dluhonicích úřady zamítly. Toho, že by ho stát domu zbavil zákonem, se nebojí.

„Jako živnostníka mě vyvlastnit nemůžou. Nejde ze mě udělat bezdomovce, který platí odvody a DPH.“
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Svodidla prošla po nárazu středem auta, řidiče museli vystříhat hasiči

Řidič narazil na Šumpersku při nehodě do svodidel, ta poté projela naskrz...

O velkém štěstí může mluvit mladý řidič, který o víkendu havaroval na Šumpersku. Při nehodě narazil do svodidel a...

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz