Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

  4:55aktualizováno  4:55
Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z Přerova-Předmostí do Říkovic. Ředitelství silnic a dálnic vyhovělo jejich žádosti a termín ukončení prací na vykopávkách prodloužilo do konce srpna.

Na posledním úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi archeologové už řadu měsíců provádí průzkum, vzhledem k velkému množství nálezů ale potřebují více času. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Původně měli pracovníci Archeologického centra Olomouc předávat lokalitu stavbařům už v březnu. Termín byl podle nich ale nereálný, protože zvlášť městská část Předmostí se znovu ukázala jako významné naleziště.

Fotogalerie

„Máme posudek z Akademie věd, který říká, že archeologové mají nárok na čas i peníze, o které požádali. Předpokládáme, že na dálnici budou pracovat do konce srpna. Stát nás to bude 13 milionů korun navíc,“ řekl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Šéf Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška zprávu přivítal. „Doufali jsme v rychlé a věcné řešení, protože síly, které teď na výzkum vrháme, nám docházejí. Myslím tím především síly finanční,“ reagoval.

To, že zejména mezi Předmostím a Dluhonicemi archeologové narazí na výjimečné naleziště, naznačovala už před zahájením výzkumu geofyzikální měření. Realita ovšem nakonec prognózy předčila.

„Momentálně je v lokalitě tým asi dvaceti lidí, kteří pokračují kontinuálně tak, abychom výzkum nepřerušili. Jakmile vyřešíme prodloužení, vrhneme se do práce naplno. Termín do časného podzimu by podle našich odhadů měl stačit,“ doplnil Peška.

Zahájení samotné stavby dálnice zůstává v nedohlednu

Archeologové už na trase D1 odkryli desítky sídlištních objektů. Narazili přitom i na domy z mladší doby kamenné, tedy z období let 6 500 až 5 500 před naším letopočtem. Část objektů pochází též z mladší a pozdní doby bronzové.

Nejvíce pozornosti věnovali odborníci příkopu, v němž se zachovaly domy z období neolitu, takzvané kultury s lineární keramikou, které tam zanechali první zemědělci. Nedávno také v lokalitě zvané Malé Předmostí našli pozůstatky keltské osady.

Výstavba desetikilometrového propojovacího úseku dálnice mezi Přerovem a Říkovicemi měla začít na jaře, ale termín se již delší dobu jevil jako nereálný. Stavba stále nemá všechna potřebná povolení a dál jí v cestě stojí nevykoupená klíčová nemovitost v místní části Dluhonice.

Umístění trasy dálnice navíc opakované kritizuje hnutí Děti Země, které proto napadá povolovací řízení. Nedávno ekologové připomínkovali právě projednávanou změnu územního rozhodnutí a také podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu – to kvůli prohranému soudu o povolení výjimky z druhové ochrany. Cílem hnutí je posunout trasu dálnice tak, aby se vyhnula biotopům zvláště chráněných druhů živočichů, ale i Dluhonicím.
Nejčtenější

Mám zdravotní potíže, psal zmizelý olomoucký radní. Pak byl viděn v Brně

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Už více než týden oficiálně uplynul od zmizení vlivného člena olomoucké ČSSD, radního a ředitele městských technických...

Zmizet chtěl sám, myslí si manželka pohřešovaného olomouckého radního

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Policisté už třetí týden pátrají po vlivném politikovi ČSSD z Olomouce Miroslavu Petříkovi. Ve středu 9. května ho...Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Češi do Evropy: Plzeň a Slavia mají pohárový podzim, Jablonec je blízko

GÓL, část druhá. Míč už je v síti a fotbalisté Slavie slaví úvodní branku duelu...

Mistr ve skupinové fázi Ligy mistrů, stříbrný tým nejvyšší domácí soutěže v 3. předkole Champions League s případnou...

Z kola sražený otec zemřel, dítě v sedačce vyvázlo bez vážných zranění

(Ilustrační snímek)

Policisté z Přerovska dál vyšetřují okolnosti tragické nehody, při které v úterý nákladní auto srazilo otce, jenž na...

Další z rubriky

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Děti Země znovu neuspěly, zamítnutí žaloby na dostavbu D1 u Přerova platí

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Hnutí Děti Země neuspělo s kasační stížností na povolení výjimky z takzvané druhové ochrany pro stavbu posledního úseku...

Řidič jel podle navigace, na uzavřené části D35 najel na hromadu písku

Řidič se na D35 slepě řídil navigací, vjel do úseku uzavřeného kvůli stavebním...

O tom, že se elektronice nedá bezmezně věřit, se přesvědčil řidič projíždějící Přerovskem po dálnici D35. Jeho navigace...

Najdete na iDNES.cz