V ulicích Přerova včetně plakátovacích ploch se objevily letáky, na nich...

V ulicích Přerova včetně plakátovacích ploch se objevily letáky, na nich primátor vyzývá obyvatele k přímé komunikaci s šéfem ekologické organizace Děti Země přes zveřejněné telefonní číslo. | foto: Magistrát města Přerov

Primátor vyvěsil plakáty s číslem šéfa Dětí Země. Volejte mu kvůli D1, píše

  • 102
Primátor Přerova Vladimír Puchalský nechal vylepit plakáty s telefonním číslem a e-mailem na předsedu Dětí Země Miroslava Patrika. Obyvatelům města doporučil, aby mu volali. Reagoval tím na skutečnost, že aktivisté nedávno napadli z důvodu ochrany zvláště chráněných druhů živočichů dostavbu dálnice D1.

„Dostavba dálnice D1 z Říkovic do Přerova má významně prospět dopravní situaci v Přerově a především zlepšit životní prostředí občanům, kteří jsou sužováni výfukovými zplodinami, prachem, hlukem. Přerov se už po několik desetiletí stává dopravním špuntem a lidé trpí,“ stojí na vylepených plakátech.

Do konce týdne je mají obyvatelé města dostat i přímo do schránek.

„Se stavbou se mělo začít v roce 2018, hrozí ovšem, že bude posunuta - Děti Země totiž zjistily, že stavbou dálnice by mohlo trpět šestadvacet živočichů. Přerované, obávající se o své zdraví, se často obracejí s dotazy na primátora Vladimíra Puchalského a ptají se, jakou hodnotu má v tomto výčtu zdraví člověka. Primátor proto doporučuje, aby se s dotazem obrátili přímo na předsedu organizace Děti Země Miroslava Patrika,“ pokračuje text.

Výzvu pak zakončuje Patrikovo telefonní číslo a také e-mailová adresa ekologů. Ti se odvolali proti stanovisku Krajského úřadu v Olomouci, který pro stavbu posledního úseku dálnice povolil výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů.

Stavební dění podle nich naruší biotop šestadvaceti druhů živočichů – mezi nimi například křečka polního, skokana štíhlého, žluvy hajní, bobra evropského nebo rákosníka velkého, volavky bílé a netopýrů. Kritizují mimo jiné, že v dokumentaci ke stavbě není přesně vytipováno, na jaké plochy se mají živočichové přestěhovat, jakmile na ně stavebníci narazí (psali jsme zde).

„Děti Země mě mohou mít za necitu, ale v mém žebříčku hodnot je zdraví každého Přerovana ceněno víc než zdraví křečka polního. Byť proti křečkům nic nemám,“ uvedl primátor Puchalský.

Redakce iDNES.cz se pokusila Patrika kontaktovat, mobilní telefon ale během úterka nezvedal.

ŘSD: Pokud dojde na soudy, může se dostavba zpozdit i o roky

Ředitelství silnic a dálnic výtky o zanedbání péče o zvláště chráněné druhy odmítlo. Námitka může podle ředitele brněnského závodu Davida Fialy, který má dostavbu D1 na starosti, stavbu zdržet i na velmi dlouho.

„Záleží na tom, do jakých opravných prostředků budou zástupci Dětí Země ochotni jít. Zdržení může trvat měsíce, ale pokud skončíme u Nejvyššího správního soudu, tak to budou spíš roky,“ uvedl už dříve.

O odvolání Dětí Země rozhoduje ministerstvo životního prostředí, které musí posoudit i to, nakolik závažný je další argument ekologů – a sice, že nikdo nebral v potaz jinou trasu posledního úseku D1. Aktivistům totiž vadí, že ta stávající sice odvede intenzivní hlučnou dopravu z Přerova, ale přivede ji do městské části Dluhonice, kterou dálnice částečně protne.

„Když se staví obchvat Přerova, tak má být skutečným obchvatem všech obyvatel Přerova, a ne jen poloprůtahem, jenž na jiném konci města postihne lidi, kteří se ničím neprovinili,“ shrnul v červenci Patrik.

,