Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Haná slaví dotační „jackpot“, obce a podnikatelé si rozdělí 4,5 miliardy

  4:55aktualizováno  4:55
Aglomerace Olomouce, Prostějova a Přerova s okolními obcemi může slavit. Po dvou letech příprav se dočkala schválení takzvané strategie integrovaných územních investic (ITI), a získá tak z evropských fondů dotace téměř 4,5 miliardy korun na památky, školy, dopravu, životní prostředí či podporu zaměstnanosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Strategii ITI olomoucké aglomerace po vypořádání připomínek schválily všechny řídicí orgány operačních programů. Ze sedmi aglomerací v Česku byla naše strategie schválena jako čtvrtá, což považuji za úspěch. Teprve po nás budou schvalovány strategie Brna, Ostravy a Plzně,“ podotkl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

O evropské peníze určené na ITI mohou usilovat podnikatelé i veřejný sektor. „První výzvy na čerpání dotací vyhlásíme už v polovině listopadu. Týkat se budou památek, mateřských škol, cyklodopravy, dopravních terminálů, telematiky, modernizace a dostavby tramvajových tratí a podpory absolventů na trhu práce,“ upřesnil náměstek.

Doplnil, že výzvy pro další oblasti aglomerace bude vypisovat postupně v následujících letech.

„Většinu dotací bychom chtěli rozdělit do roku 2018, protože v tomto roce budeme dělat průběžnou zprávu o tom, jak se nám daří strategii naplňovat. Podle toho, jak na tom budeme, buďto můžeme dostat peníze navíc, nebo nám naopak část vyčleněné částky mohou vzít,“ popsal Šnevajs.

Škola, školky, křižovatky i tramvajová trať

Šnevajs upřesnil, že pokud aglomerace bude mít po roce 2018 ještě nějaké peníze k rozdělení, výzvy na jejich čerpání bude vypisovat následující dva roky.

„Projekty, které chtějí příspěvek, musejí být hotové do roku 2023,“ dodal náměstek.

Samotné krajské město by si mělo z balíku dotací ukrojit téměř 1,4 miliardy korun, které chce využít na více než třicítku projektů. Figurují mezi nimi například opravy historické budovy radnice, dostavba základní školy Hálkova nebo rekonstrukce ulice 1. máje. Na ni sice radnice měla čerpat padesátimilionovou dotaci ze Švýcarských fondů, zahájení oprav ovšem posouvala tak dlouho, až o tuto možnost přišla.

Další peníze z ITI chce Olomouc využít na vybudování nové a rozšíření několika stávajících mateřských škol, opravy důležitých křižovatek či výstavbu cyklostezky. Vůbec největší částka pravděpodobně skončí na Nových Sadech, kde město plánuje prodloužení tramvajové trati.

Prostějov obnoví Národní dům, Přerov investuje do učeben

Dotace určené na integrované územní investice ale nebude čerpat jen Olomouc. Například Prostějov je plánuje využít na nákladnou obnovu Národního domu, kompletní rekonstrukci domu dětí a mládeže, vybudování jazykových učeben a dílen na základních školách či na zřízení několika dopravních terminálů.

„Zásadním projektem pro Prostějov je výstavba severního obchvatu města. Jde o investici za přibližně 400 milionů korun, přičemž v takzvané integrované strategii je pro tento účel vyčleněno 300 milionů korun. Investorem ale nebude město, nýbrž Olomoucký kraj,“ řekl prostějovský radní Jaroslav Šlambor.

Přerovská radnice počítá, že s pomocí dotací vybuduje jazykovou a přírodovědnou učebnu na Základní škole Svisle. Základní škola Komenského by se zase měla dočkat digitální jazykové laboratoře, experimentální učebny pro výuku fyziky, chemie, biologie a environmentální výchovy.

„Děti ze Základní školy Za Mlýnem se mohou těšit na vybudování víceúčelové venkovní učebny,“ popsala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Na peníze z ITI nemá nárok celá republika. Dosáhnout na ně může jen sedm aglomerací. Olomoucká se mezi ně dostala díky politickému vyjednávání na poslední chvíli začátkem roku 2014.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Najdete na iDNES.cz