Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo jesenického akvaparku bude střelnice pro biatlon i stezky v horách

  4:22aktualizováno  4:22
Opravené koupaliště, rolby a skútr na běžkařské trasy, laserová biatlonová střelnice nebo obdoba známých Rychlebských stezek v okolí Lipové-lázní. Jesenicko utrácí peníze na nepovedený akvapark.
Dotace, za něž měl v Jeseníku vyrůst akvapark, pomohou celkem dvanácti jiným projektům na Jesenicku. (ilustrační snímek)

Dotace, za něž měl v Jeseníku vyrůst akvapark, pomohou celkem dvanácti jiným projektům na Jesenicku. (ilustrační snímek) | foto: Dana Kohoutová

Většina peněz z dotace, která měla jít na nepovedený plán jesenického akvaparku, nakonec přece jen zůstane na Jesenicku. Po krachu stavby vodní atrakce půjde zhruba 70 milionů korun na podporu cestovního ruchu v nejvyšších moravských horách.

„Výbor Regionální rady Střední Morava schválil projekty na podporu rozvoje cestovního ruchu na Jesenicku. Evropské peníze tak přispějí ke zvýšení atraktivity pro turisty,“ uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Michaela Linhartová. Připomněla, že je to jedna z posledních šancí, jak využít evropské dotace z programového období 2007-2013.

„Mezi projekty na Jesenicku bude rozděleno více než 70 milionů. Na akvapark bylo určeno 80 milionů,“ podotkla Linhartová.

I zbývající peníze však nakonec skončí v horské oblasti. „Rozdíl bude využitý v rámci další výzvy, která má podpořit silniční projekty. Půjde o silnice 2. a 3. tříd. Výzvu vyhlásíme pravděpodobně koncem října,“ vysvětlila Linhartová.

Výbor Regionální rady deklaroval, že nechce dotaci přesouvat jinam. „Rozhodli jsme se, že nevyužité peníze ponecháme na Jesenicku. Rozvoj tohoto území považujeme za klíčový,“ sdělil Jiří Rozbořil, olomoucký hejtman a předseda výboru.

Definitivní stopka akvaparku, kterou jeseničtí zastupitelé plánu vystavili poté, co žádná banka městu nechtěla poskytnout úvěr na stavbu, tak spustila horečnou aktivitu v obcích v celých Jeseníkách, které na poslední chvíli začaly připravovat nové projekty.

„Bylo to docela hektické, připravit rychle smysluplné návrhy v oblasti cestovního ruchu. Myslím, že se to nakonec podařilo,“ uvedl šéf mikroregionu Jesenicko a starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík.

Peníze dostane 12 projektů

Dotačních 70 milionů si nakonec rozdělí celkem 12 projektů z oblasti cestovního ruchu. „Největší dotaci, v celkovém součtu téměř 20 milionů, si připíše Jeseník, který díky tomu může uskutečnit tři projekty,“ řekla Linhartová.

„Dostali jsme dotace na modernizaci letního koupaliště, na vybudování turistického parkoviště u muzea a na rekonstrukci kolonády v lázních. Myslím, že vzhledem k situaci, kdy bylo velmi málo času, jsme vytěžili maximum,“ míní starostka Marie Fomiczewová.

Na koupaliště půjde necelých 10 milionů, stejnou částku dostane projekt Aktivní Jesenicko a také Bělá pod Pradědem na plán Bělá v pohybu. „Dotaci na Aktivní Jesenicko využijeme na nákup dvou roleb a sněžného skútru, které nám pomohou udržovat běžkařské stopy. K tomu ještě nakoupíme venkovní posilovací stroje, na kterých si lidé budou moci zacvičit,“ popsal Kružík.

Peníze do Bělé jsou určeny na přestavbu zchátralého kina na turisticky zajímavé atrakce. „Chceme nabídnout lidem a turistům například laserovou biatlonovou střelnici,“ přiblížil Kružík.

Přes 13 milionů půjde na stavbu Lipovských stezek, obdoby vyhlášených tras pro cyklisty v Rychlebských horách. „Horské kolo je dnes obrovský fenomén. Další atraktivní terény pro bikery Jesenicku jenom prospějí,“ řekl starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

Na nové zázemí se mohou těšit i turisté na Ramzové, kde vyroste odpočívárna pro turisty, cykloturisty a lyžaře za více jak čtyři miliony. Hodně si na Jesenicku slibují také od Naučné stezky Schroth - Priessnitz od jesenických lázní k jeskyním Na Pomezí, na kterou získali téměř sedm milionů.

„Stezku krajem léčitelů Schrotha a Priessnitze doplněnou zajímavými informacemi lidé určitě ocení,“ věří Kružík.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Najdete na iDNES.cz