Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo jesenického akvaparku bude střelnice pro biatlon i stezky v horách

  4:22aktualizováno  4:22
Opravené koupaliště, rolby a skútr na běžkařské trasy, laserová biatlonová střelnice nebo obdoba známých Rychlebských stezek v okolí Lipové-lázní. Jesenicko utrácí peníze na nepovedený akvapark.
Dotace, za něž měl v Jeseníku vyrůst akvapark, pomohou celkem dvanácti jiným projektům na Jesenicku. (ilustrační snímek)

Dotace, za něž měl v Jeseníku vyrůst akvapark, pomohou celkem dvanácti jiným projektům na Jesenicku. (ilustrační snímek) | foto: Dana Kohoutová

Většina peněz z dotace, která měla jít na nepovedený plán jesenického akvaparku, nakonec přece jen zůstane na Jesenicku. Po krachu stavby vodní atrakce půjde zhruba 70 milionů korun na podporu cestovního ruchu v nejvyšších moravských horách.

„Výbor Regionální rady Střední Morava schválil projekty na podporu rozvoje cestovního ruchu na Jesenicku. Evropské peníze tak přispějí ke zvýšení atraktivity pro turisty,“ uvedla mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Michaela Linhartová. Připomněla, že je to jedna z posledních šancí, jak využít evropské dotace z programového období 2007-2013.

„Mezi projekty na Jesenicku bude rozděleno více než 70 milionů. Na akvapark bylo určeno 80 milionů,“ podotkla Linhartová.

I zbývající peníze však nakonec skončí v horské oblasti. „Rozdíl bude využitý v rámci další výzvy, která má podpořit silniční projekty. Půjde o silnice 2. a 3. tříd. Výzvu vyhlásíme pravděpodobně koncem října,“ vysvětlila Linhartová.

Výbor Regionální rady deklaroval, že nechce dotaci přesouvat jinam. „Rozhodli jsme se, že nevyužité peníze ponecháme na Jesenicku. Rozvoj tohoto území považujeme za klíčový,“ sdělil Jiří Rozbořil, olomoucký hejtman a předseda výboru.

Definitivní stopka akvaparku, kterou jeseničtí zastupitelé plánu vystavili poté, co žádná banka městu nechtěla poskytnout úvěr na stavbu, tak spustila horečnou aktivitu v obcích v celých Jeseníkách, které na poslední chvíli začaly připravovat nové projekty.

„Bylo to docela hektické, připravit rychle smysluplné návrhy v oblasti cestovního ruchu. Myslím, že se to nakonec podařilo,“ uvedl šéf mikroregionu Jesenicko a starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík.

Peníze dostane 12 projektů

Dotačních 70 milionů si nakonec rozdělí celkem 12 projektů z oblasti cestovního ruchu. „Největší dotaci, v celkovém součtu téměř 20 milionů, si připíše Jeseník, který díky tomu může uskutečnit tři projekty,“ řekla Linhartová.

„Dostali jsme dotace na modernizaci letního koupaliště, na vybudování turistického parkoviště u muzea a na rekonstrukci kolonády v lázních. Myslím, že vzhledem k situaci, kdy bylo velmi málo času, jsme vytěžili maximum,“ míní starostka Marie Fomiczewová.

Na koupaliště půjde necelých 10 milionů, stejnou částku dostane projekt Aktivní Jesenicko a také Bělá pod Pradědem na plán Bělá v pohybu. „Dotaci na Aktivní Jesenicko využijeme na nákup dvou roleb a sněžného skútru, které nám pomohou udržovat běžkařské stopy. K tomu ještě nakoupíme venkovní posilovací stroje, na kterých si lidé budou moci zacvičit,“ popsal Kružík.

Peníze do Bělé jsou určeny na přestavbu zchátralého kina na turisticky zajímavé atrakce. „Chceme nabídnout lidem a turistům například laserovou biatlonovou střelnici,“ přiblížil Kružík.

Přes 13 milionů půjde na stavbu Lipovských stezek, obdoby vyhlášených tras pro cyklisty v Rychlebských horách. „Horské kolo je dnes obrovský fenomén. Další atraktivní terény pro bikery Jesenicku jenom prospějí,“ řekl starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

Na nové zázemí se mohou těšit i turisté na Ramzové, kde vyroste odpočívárna pro turisty, cykloturisty a lyžaře za více jak čtyři miliony. Hodně si na Jesenicku slibují také od Naučné stezky Schroth - Priessnitz od jesenických lázní k jeskyním Na Pomezí, na kterou získali téměř sedm milionů.

„Stezku krajem léčitelů Schrotha a Priessnitze doplněnou zajímavými informacemi lidé určitě ocení,“ věří Kružík.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Najdete na iDNES.cz