Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic musí v Olomouckém kraji 789 učitelů, řada to už udělala

  8:06aktualizováno  8:06
Necelých osm stovek učitelů si musí v Olomouckém kraji podle statistik ministerstva školství doplnit potřebné vzdělání, protože ho zatím nemají a podle zákona by tak brzy nesměli učit. Nejvíc nekvalifikovaných pedagogů mají ve svých sborech ředitelé odborných škol, dobře jsou na tom naopak gymnázia.
Zatímco gymnázia nemají většinou s nedostatečnou kvalifikací problémy, odborné školy jsou na tom hůř. (Ilustrační snímek)

Zatímco gymnázia nemají většinou s nedostatečnou kvalifikací problémy, odborné školy jsou na tom hůř. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Podle zákona musí ti, kteří nemají potřebné vzdělání, zahájit studium pedagogiky do prvního ledna 2015, nebo odejít. V regionu je takových učitelů 789 z více než devíti tisíc. Polovina z "hříšníků" navíc na svém dovzdělání už pracuje, nebo se k tomu chystá.

"Olomoucký kraj je s 8,7 procenty nekvalifikovaných učitelů pod celorepublikovým průměrem," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. V celé republice chybí potřebné vzdělání 11,9 procentu učitelů. Na chvostu žebříčku je s 21,1 procenty kraj Karlovarský, nejlépe jsou na tom ve Zlínském kraji.

Zatímco na gymnáziích problém s kvalifikací ve většině případů neřeší, ředitelé odborných škol mají ve svých sborech učitelů, kteří musí nastoupit ke studiu, mnohem více.

"U nás mají všichni vzdělání v pořádku, kupodivu i pracovníci poradny. Jen loni si doplňovala pedagogiku jedna z učitelek, která měla vystudovanou anglickou filologii," uvádí Tamara Kaňáková, ředitelka Gymnázia Šternberk. Problém najít kvalifikované učitele nemají.

"Jsme doslova zavaleni žádostmi mladých kantorů, například studentů končících ve škole, s potřebnou kvalifikací," dodává.

Problém řeší hlavně na odborných školách, především u mistrů

Naopak na Střední škole polytechnické v Olomouci mají hned osm učitelů, kteří podmínky ministerstva nesplňují.

"Všichni, až na jednoho, se chystají nastoupit v září ke studiu. Ten jeden odchází do důchodu," popsal ředitel školy Aleš Jurečka s tím, že žádný z učitelů zatím výzvu v podobě dalších semestrů nevzdal a svou práci kvůli tomu neopustil.

Velký problém je to podle něj u učitelů odborných předmětů, takzvaných mistrů. "U mistrů byla a je nejdůležitější praxe, takže řada z nich si teď musí pedagogické studium dodělat," uvedl Jurečka.

Také na Odborném učilišti a Praktické škole v Lipové-lázních musí někteří kantoři zpátky do lavic.

"Naši učitelé si vzdělání doplňují průběžně, pár takových, kteří nastoupí ke studiu až v září, tu však také máme. Protože jsme školou speciální, musí mít kromě klasického vzdělání vystudovanou také speciální pedagogiku," řekl ředitel Libor Vrba. V budoucnu by podle něj pro školu mohlo být obtížné sehnat kvalifikované učitele.

"Zatím ten problém nemáme, ale sbor stárne, a co si budeme povídat, mladým se moc učit nechce. Problém vidím hlavně u odborných předmětů, jako je truhlář, malíř nebo zedník," vypočítal. Dosud na pozice mistrů totiž do škol často přicházeli právě odborníci, kteří pedagogiku nestudovali.

Velkou výhodou je pro studující kantory olomoucká univerzita

Podobně jsou na tom i na Střední škole na Svatém Kopečku u Olomouce. Také tady potřebují především odborníky.

"Najdou se možná dva nebo tři lidé, kteří vzhledem k věku raději odejdou, než aby si doplňovali vzdělání," uvedl ředitel školy Jaromír Hudek. Jeho škola však nebude mít problém je nahradit, díky poloze blízko krajského města a přítomnosti univerzity jim do e-mailu denně přijdou i dvě žádosti o práci.

"Univerzita je v tomto ohledu určitě velkou výhodou," myslí si Hudek. A právě přítomnost olomoucké univerzity a její pedagogické fakulty je výhrou také pro ty, kteří si musí vzdělání doplnit. Univerzita jim nabízí jak placené, tak neplacené studijní programy.

"Co se týče učitelů, kteří na pedagogické fakultě studují, aby si doplnili nařízenou potřebnou kvalifikaci, tak je jich aktuálně přibližně dvě stě. Jedná se zejména o studující v rámci programu učitelská způsobilost," uvedla Hana Marešová, proděkanka pro organizaci, rozvoj a celoživotní vzdělávání Pedagogické fakulty UP.

"V roce 2011 nastoupilo do těchto studijních programů celoživotního vzdělávání 196 učitelů, v roce 2012 to bylo 192 učitelů, v roce 2013 jich bylo 199. Není tedy možné hovořit o dramatickém nárůstu za poslední období," potvrzuje statistiku ministerstva školství Marešová.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Obce na Zábřežsku bojují proti prohloubení lomu, bojí se o pitnou vodu

Krystalický vápenec z vitošovského lomu u Zábřehu na Šumpersku, který drží Jan...

Vápenka ve Vitošově na Zábřežsku usiluje o povolení začít těžit vápenec i pod úrovní hladiny podzemní vody. Obce z...

Krádež dřeva u nechtěné střelnice stavěné policistou už prověřuje GIBS

Pohled na několikametrové valy u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku v místech, kde...

Vyšetřování krádeže dřeva u Kobeřic, kde chce policista Tomáš Fiala postavit střelnici, si převzala Generální inspekce...

Třída pro předškoláky nesehnala děti, nahradí ji školka pro znevýhodněné

(Ilustrační snímek)

Jediná přípravná třída pro předškoláky v jesenickém okrese končí, v září už znovu neotevře. Rozhodlo o tom vedení...

Najdete na iDNES.cz