Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic musí v Olomouckém kraji 789 učitelů, řada to už udělala

  8:06aktualizováno  8:06
Necelých osm stovek učitelů si musí v Olomouckém kraji podle statistik ministerstva školství doplnit potřebné vzdělání, protože ho zatím nemají a podle zákona by tak brzy nesměli učit. Nejvíc nekvalifikovaných pedagogů mají ve svých sborech ředitelé odborných škol, dobře jsou na tom naopak gymnázia.
Zatímco gymnázia nemají většinou s nedostatečnou kvalifikací problémy, odborné školy jsou na tom hůř. (Ilustrační snímek)

Zatímco gymnázia nemají většinou s nedostatečnou kvalifikací problémy, odborné školy jsou na tom hůř. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Podle zákona musí ti, kteří nemají potřebné vzdělání, zahájit studium pedagogiky do prvního ledna 2015, nebo odejít. V regionu je takových učitelů 789 z více než devíti tisíc. Polovina z "hříšníků" navíc na svém dovzdělání už pracuje, nebo se k tomu chystá.

"Olomoucký kraj je s 8,7 procenty nekvalifikovaných učitelů pod celorepublikovým průměrem," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. V celé republice chybí potřebné vzdělání 11,9 procentu učitelů. Na chvostu žebříčku je s 21,1 procenty kraj Karlovarský, nejlépe jsou na tom ve Zlínském kraji.

Zatímco na gymnáziích problém s kvalifikací ve většině případů neřeší, ředitelé odborných škol mají ve svých sborech učitelů, kteří musí nastoupit ke studiu, mnohem více.

"U nás mají všichni vzdělání v pořádku, kupodivu i pracovníci poradny. Jen loni si doplňovala pedagogiku jedna z učitelek, která měla vystudovanou anglickou filologii," uvádí Tamara Kaňáková, ředitelka Gymnázia Šternberk. Problém najít kvalifikované učitele nemají.

"Jsme doslova zavaleni žádostmi mladých kantorů, například studentů končících ve škole, s potřebnou kvalifikací," dodává.

Problém řeší hlavně na odborných školách, především u mistrů

Naopak na Střední škole polytechnické v Olomouci mají hned osm učitelů, kteří podmínky ministerstva nesplňují.

"Všichni, až na jednoho, se chystají nastoupit v září ke studiu. Ten jeden odchází do důchodu," popsal ředitel školy Aleš Jurečka s tím, že žádný z učitelů zatím výzvu v podobě dalších semestrů nevzdal a svou práci kvůli tomu neopustil.

Velký problém je to podle něj u učitelů odborných předmětů, takzvaných mistrů. "U mistrů byla a je nejdůležitější praxe, takže řada z nich si teď musí pedagogické studium dodělat," uvedl Jurečka.

Také na Odborném učilišti a Praktické škole v Lipové-lázních musí někteří kantoři zpátky do lavic.

"Naši učitelé si vzdělání doplňují průběžně, pár takových, kteří nastoupí ke studiu až v září, tu však také máme. Protože jsme školou speciální, musí mít kromě klasického vzdělání vystudovanou také speciální pedagogiku," řekl ředitel Libor Vrba. V budoucnu by podle něj pro školu mohlo být obtížné sehnat kvalifikované učitele.

"Zatím ten problém nemáme, ale sbor stárne, a co si budeme povídat, mladým se moc učit nechce. Problém vidím hlavně u odborných předmětů, jako je truhlář, malíř nebo zedník," vypočítal. Dosud na pozice mistrů totiž do škol často přicházeli právě odborníci, kteří pedagogiku nestudovali.

Velkou výhodou je pro studující kantory olomoucká univerzita

Podobně jsou na tom i na Střední škole na Svatém Kopečku u Olomouce. Také tady potřebují především odborníky.

"Najdou se možná dva nebo tři lidé, kteří vzhledem k věku raději odejdou, než aby si doplňovali vzdělání," uvedl ředitel školy Jaromír Hudek. Jeho škola však nebude mít problém je nahradit, díky poloze blízko krajského města a přítomnosti univerzity jim do e-mailu denně přijdou i dvě žádosti o práci.

"Univerzita je v tomto ohledu určitě velkou výhodou," myslí si Hudek. A právě přítomnost olomoucké univerzity a její pedagogické fakulty je výhrou také pro ty, kteří si musí vzdělání doplnit. Univerzita jim nabízí jak placené, tak neplacené studijní programy.

"Co se týče učitelů, kteří na pedagogické fakultě studují, aby si doplnili nařízenou potřebnou kvalifikaci, tak je jich aktuálně přibližně dvě stě. Jedná se zejména o studující v rámci programu učitelská způsobilost," uvedla Hana Marešová, proděkanka pro organizaci, rozvoj a celoživotní vzdělávání Pedagogické fakulty UP.

"V roce 2011 nastoupilo do těchto studijních programů celoživotního vzdělávání 196 učitelů, v roce 2012 to bylo 192 učitelů, v roce 2013 jich bylo 199. Není tedy možné hovořit o dramatickém nárůstu za poslední období," potvrzuje statistiku ministerstva školství Marešová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Najdete na iDNES.cz