Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský radní skončil ve firmě, jež obdarovávala politiky statisíci

  16:52aktualizováno  16:52
Prostějovský radní Bedřich Grulich z ČSSD skončil jako šéf představenstva společnosti DT Výhybkárna a strojírna Prostějov, která v uplynulých letech poslala primátorovi Prostějova Miroslavu Pišťákovi a náměstkovi hejtmana Aloisi Mačákovi přes milion korun. Oba sociálnědemokratičtí politici kvůli tomu rezignovali.

Radní prostějovské radnice (na snímku její budova) skončil ve firmě, která obdarovávala penězi nyní už bývalého náměstka hejtmana a bývalého primátora. Oba kvůli kauze rezignovali. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ve společnosti, která je tradičním a monopolním dodavatelem výhybek pro českou železnici, vystřídal Grulicha na lukrativním postu šéfa představenstva obchodní ředitel výhybkáren Dušan Kadlec. Jedním z důvodů byla i aféra se statisícovými dary pro jeho spolustraníky, řekl MF DNES zdroj z firmy, které podle něj spojení s kauzou politiků v obchodních kruzích příliš neprospělo.

Grulich to ovšem popřel. „Bylo to moje osobní rozhodnutí. Já jsem manažerem a mohu pracovat v jedné, druhé nebo třetí společnosti. Ve firmě ani nezůstávám,“ řekl. Na dotaz, kam nyní míří, neodpověděl.

„Nemám potřebu takové věci vyprávět,“ dodal muž, který byl předsedou představenstva výhybkáren, které své konstrukce dodávají také do Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Asie, od února roku 2009.

Radní je nyní za město Prostějov jednatelem zdejších Technických služeb a předsedou dozorčí rady Lesů města Prostějova. Podle všeho se bude věnovat podnikání.

„Pan Grulich s námi hovořil v tom smyslu, že si chce založit firmu a že bude samostatně podnikat a věnovat se tomu, co ho kdysi v minulosti velmi zaujalo. To je povrchová úprava ocelových konstrukcí a mostů,“ řekl předseda dozorčí rady výhybkáren Vít Svoboda.

Firma: Máme právo darovat peníze, nešlo o nic nezákonného

Podle něj firma nikdy neudělala nic špatného. Peněžní dary pro sociální demokraty prý zamýšlela jako způsob obdarování dvou jednotlivců, kteří se zasadili o prosperitu regionu, nikoliv jako financování politické strany.

„Dary byly zamýšleny na podporu jejich politické kariéry. Máme za to, že jest našim nedotknutelným právem darovat prostředky tam, kde to považujeme za účelné a veřejně prospěšné. Během policejního šetření se neprokázalo, že by dary byly jakkoliv zneužity anebo použity v rozporu s dobrými mravy. Policie rovněž zřejmě nenalezla jakékoliv porušení zákona o financování politických stran,“ uvedla společnost DT Výhybkárna a strojírna ve svém stanovisku.

Faktem ovšem je, že policie vyšetřovala podezření z korupce, které se neprokázalo. Jak oba sociálnědemokratičtí politici peníze použili nebo zda byl porušen nějaký související zákon, policie téměř vůbec nezkoumala. Vyplývá to z vyšetřovacího spisu, jehož klíčové části má MF DNES k dispozici.

„S odstupem času nejsem schopen zcela doložit konkrétní použití celé částky,“ spokojil se například vyšetřovatel s výpovědí Mačáka o daru z roku 2010 ve výši 300 tisíc korun. U výslechu, kam přišel s advokátem, poté Mačák prohlásil, že se rozhodl darované peníze vrátit. Nyní přitom pracuje jako ředitel pražské kanceláře výhybkáren a v žádné další soukromé společnosti nefiguruje.

Peníze šly na kampaň, tvrdili politici. Strana o nich neví

Loni v září ovšem oba politici uvedli, že peníze šly na volební kampaň, což prokazují také některé darovací smlouvy. V nich je řečeno, že peníze jsou na „krytí vzniklých nákladů na podporu a organizaci volební kampaně“. Rovněž vyšetřovatel policie uvěřil, že „dary byly použity za účelem, za jakým byly poskytnuty“.

Pokud by ovšem Pišťák s Mačákem peníze utratili za volební kampaň, částky by se musely objevit ve výročních zprávách ČSSD, což se nestalo.

„Jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,“ popřel to v minulosti i Lidový dům.

Podle ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky není přijímání darů od firem na vlastní účty normální.

„Nejsme v divokých devadesátých letech. Je to šílený amatérismus. Pokud si sociální demokracie nedokázala ohlídat, že její členové sbírají na své vlastní účty nějaké dary od soukromých firem na volební kampaň, porušila zákon o financování politických stran,“ sdělil již dříve MF DNES Ondráčka.

Bývalý primátor Prostějova Pišťák později uvedl, že peníze rozdal neziskovým organizacím, sokolům, tělovýchovným jednotám či církvi.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

(Ilustrační snímek)

Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala...

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...Najdete na iDNES.cz