Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský radní skončil ve firmě, jež obdarovávala politiky statisíci

  16:52aktualizováno  16:52
Prostějovský radní Bedřich Grulich z ČSSD skončil jako šéf představenstva společnosti DT Výhybkárna a strojírna Prostějov, která v uplynulých letech poslala primátorovi Prostějova Miroslavu Pišťákovi a náměstkovi hejtmana Aloisi Mačákovi přes milion korun. Oba sociálnědemokratičtí politici kvůli tomu rezignovali.

Radní prostějovské radnice (na snímku její budova) skončil ve firmě, která obdarovávala penězi nyní už bývalého náměstka hejtmana a bývalého primátora. Oba kvůli kauze rezignovali. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ve společnosti, která je tradičním a monopolním dodavatelem výhybek pro českou železnici, vystřídal Grulicha na lukrativním postu šéfa představenstva obchodní ředitel výhybkáren Dušan Kadlec. Jedním z důvodů byla i aféra se statisícovými dary pro jeho spolustraníky, řekl MF DNES zdroj z firmy, které podle něj spojení s kauzou politiků v obchodních kruzích příliš neprospělo.

Grulich to ovšem popřel. „Bylo to moje osobní rozhodnutí. Já jsem manažerem a mohu pracovat v jedné, druhé nebo třetí společnosti. Ve firmě ani nezůstávám,“ řekl. Na dotaz, kam nyní míří, neodpověděl.

„Nemám potřebu takové věci vyprávět,“ dodal muž, který byl předsedou představenstva výhybkáren, které své konstrukce dodávají také do Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a Asie, od února roku 2009.

Radní je nyní za město Prostějov jednatelem zdejších Technických služeb a předsedou dozorčí rady Lesů města Prostějova. Podle všeho se bude věnovat podnikání.

„Pan Grulich s námi hovořil v tom smyslu, že si chce založit firmu a že bude samostatně podnikat a věnovat se tomu, co ho kdysi v minulosti velmi zaujalo. To je povrchová úprava ocelových konstrukcí a mostů,“ řekl předseda dozorčí rady výhybkáren Vít Svoboda.

Firma: Máme právo darovat peníze, nešlo o nic nezákonného

Podle něj firma nikdy neudělala nic špatného. Peněžní dary pro sociální demokraty prý zamýšlela jako způsob obdarování dvou jednotlivců, kteří se zasadili o prosperitu regionu, nikoliv jako financování politické strany.

„Dary byly zamýšleny na podporu jejich politické kariéry. Máme za to, že jest našim nedotknutelným právem darovat prostředky tam, kde to považujeme za účelné a veřejně prospěšné. Během policejního šetření se neprokázalo, že by dary byly jakkoliv zneužity anebo použity v rozporu s dobrými mravy. Policie rovněž zřejmě nenalezla jakékoliv porušení zákona o financování politických stran,“ uvedla společnost DT Výhybkárna a strojírna ve svém stanovisku.

Faktem ovšem je, že policie vyšetřovala podezření z korupce, které se neprokázalo. Jak oba sociálnědemokratičtí politici peníze použili nebo zda byl porušen nějaký související zákon, policie téměř vůbec nezkoumala. Vyplývá to z vyšetřovacího spisu, jehož klíčové části má MF DNES k dispozici.

„S odstupem času nejsem schopen zcela doložit konkrétní použití celé částky,“ spokojil se například vyšetřovatel s výpovědí Mačáka o daru z roku 2010 ve výši 300 tisíc korun. U výslechu, kam přišel s advokátem, poté Mačák prohlásil, že se rozhodl darované peníze vrátit. Nyní přitom pracuje jako ředitel pražské kanceláře výhybkáren a v žádné další soukromé společnosti nefiguruje.

Peníze šly na kampaň, tvrdili politici. Strana o nich neví

Loni v září ovšem oba politici uvedli, že peníze šly na volební kampaň, což prokazují také některé darovací smlouvy. V nich je řečeno, že peníze jsou na „krytí vzniklých nákladů na podporu a organizaci volební kampaně“. Rovněž vyšetřovatel policie uvěřil, že „dary byly použity za účelem, za jakým byly poskytnuty“.

Pokud by ovšem Pišťák s Mačákem peníze utratili za volební kampaň, částky by se musely objevit ve výročních zprávách ČSSD, což se nestalo.

„Jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,“ popřel to v minulosti i Lidový dům.

Podle ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky není přijímání darů od firem na vlastní účty normální.

„Nejsme v divokých devadesátých letech. Je to šílený amatérismus. Pokud si sociální demokracie nedokázala ohlídat, že její členové sbírají na své vlastní účty nějaké dary od soukromých firem na volební kampaň, porušila zákon o financování politických stran,“ sdělil již dříve MF DNES Ondráčka.

Bývalý primátor Prostějova Pišťák později uvedl, že peníze rozdal neziskovým organizacím, sokolům, tělovýchovným jednotám či církvi.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Najdete na iDNES.cz