Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům pro seniory bojuje s VZP, úhrady péče nestačí ani na platy sester

  15:01aktualizováno  15:01
Úhrady Všeobecné zdravotní pojišťovny pro poskytovatele sociálních služeb jsou nízké a nepokryjí ani platy zdravotních sester. Tvrdí to provozovatel Domu pro seniory v Sobotíně na Šumpersku a odmítá kvůli podepsat novou smlouvu předloženou VZP.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Diakonii Českobratrské církve evangelické, která sobotínské středisko provozuje, už došla trpělivost s přístupem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vůči poskytovatelům sociálních služeb a rozhodla se k radikálnímu kroku: nepodepsat novou smlouvu o poskytování a úhradě ošetřovatelské péče. Právě z té mohla diakonie vyplácet sestrám mzdy.

„Málokdo by chtěl ve smluvním vztahu být v roli toho, jenž nemá možnost ovlivňovat podmínky vznikající smlouvy. Ty, které nám nastavuje největší tuzemská zdravotní pojišťovna, považujeme za nepřijatelné,“ uvedla ředitelka sobotínského Domu pro seniory Hana Řezáčová.

U VZP je pojištěno osmdesát procent seniorů, kteří v sobotínském domově žijí. Diakonie přitom tvrdí, že platby od této pojišťovny už dlouhodobě nepokrývají náklady na odměny sester. Jejich platy tak neodpovídají tomu, co by si zasloužily. Aby vůbec byly ochotné ve středisku pracovat, musí Diakonie hledat rezervy ve vlastních zdrojích.

Diakonii navíc vadí, že VZP reguluje úhrady podle celkového množství poskytnuté péče. To zjednodušeně řečeno znamená, že čím více ošetřovatelské péče senioři potřebují a spotřebují, tím více se jednotkové sazby, za které zdravotní sestry střediska pracují, snižují.

V letošním roce bude VZP poskytovatelům sociálních služeb platit maximálně 0,99 koruny za bod. Pokud však objem poskytnuté péče přesáhne sto procent, může úhrada spadnout až na 0,49 Kč za bod. Na těchto podmínkách se pojišťovna minulý týden dohodla s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Na maximum limitu nikdo ve zdravotnictví nedosáhne

Sobotínská diakonie usiluje o navýšení úhrady za ošetřovatelskou péči na neregulovaných 1,12 Kč za bod, což je maximum, které umožňuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký to považuje za nereálné.

„Maximální limity se nepoužívají nikde ve zdravotnictví. My jsme to požadovali taky, ale podařilo se nám vyjednat jen desetiprocentní meziroční nárůst. Příští rok chceme 1,02 koruny za bod, jako má domácí péče, protože to je srovnatelná odbornost,“ popsal Horecký.

Na to, že práce domovů pro seniory je od samého počátku podfinancovaná, upozorňuje asociace už dlouhodobě. I proto podle Horeckého VZP přistoupila na skokové navýšení úhradového bodu z 0,90 na 0,99 koruny.

„Je to největší navýšení v celém zdravotnictví, nikdo se nedostal výš,“ podotkl Horecký. I on však potvrdil, že úhrady pojišťovny i tak pokryjí jen asi 70 procent osobních nákladů na zdravotnický personál.

Sobotínská diakonie zřejmě nebude jediná, která smlouvu s VZP nepodepíše. Podobně se podle Asociace možná zachová několik desítek podobných zařízení.

VZP ustoupit nehodlá. Dosud 4 soudy prohrála, 12 vyhrála

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale nehodlá ustoupit. Odvolává se na memorandum z loňského léta, které mělo ukončit vleklé soudní spory mezi pojišťovnou a domovy pro seniory. Dohodu podepsali zástupci VZP, Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Asociace krajů.

„Celkem má VZP smlouvu s 629 pobytovými zařízeními sociálních služeb. Z nich se už bezmála 90 procent dohodlo s pojišťovnou na úhradových mechanismech vycházejících z loňského memoranda. Ostatním zařízením, která na dohodu doposud nepřistoupila, je VZP připravena hradit péči podle platné úhradové vyhlášky. Jiný postup nepředpokládá,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Spory mezi VZP a domovy pro seniory začaly už před dvěma lety. Ústavy podaly na VZP 57 žalob, i když řadu z nich později stáhly. V případech, které se dostaly k soudům, padaly rozdílné rozsudky - do konce prvního čtvrtletí roku 2014 zaznělo 12 verdiktů, z toho osm bylo ve prospěch VZP a čtyři pro domovy. Dodnes řeší soudy asi deset dalších sporů.

Přechod k jiné pojišťovně by nic neřešil, říká ředitelka domova

Práci sobotínských zdravotních sester budou zřejmě muset zastat sestry některé z externích agentur nebo sestry z ambulancí lékařů.

„Klienti i jejich rodinní příslušníci o problémech vědí, zatím nás chápou. Věřím, že tento krizový stav nebude trvat dlouho,“ říká ředitelka Hana Řezáčová.

Odejít k jiné pojišťovně není pro sobotínské seniory řešením, protože podle zákona o veřejném zdravotním pojištění se mohou přehlásit k jiné pojišťovně jenom jednou za rok, a to vždy k 1. lednu.

„Navíc to má ještě jeden nepraktický dopad: když se všichni přihlásí k jiné pojišťovně, ta začne také regulovat. Ostatní pojišťovny se totiž řídí praktikami VZP,“ podotkla Hana Řezáčová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Najdete na iDNES.cz