Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům pro seniory bojuje s VZP, úhrady péče nestačí ani na platy sester

  15:01aktualizováno  15:01
Úhrady Všeobecné zdravotní pojišťovny pro poskytovatele sociálních služeb jsou nízké a nepokryjí ani platy zdravotních sester. Tvrdí to provozovatel Domu pro seniory v Sobotíně na Šumpersku a odmítá kvůli podepsat novou smlouvu předloženou VZP.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Diakonii Českobratrské církve evangelické, která sobotínské středisko provozuje, už došla trpělivost s přístupem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vůči poskytovatelům sociálních služeb a rozhodla se k radikálnímu kroku: nepodepsat novou smlouvu o poskytování a úhradě ošetřovatelské péče. Právě z té mohla diakonie vyplácet sestrám mzdy.

„Málokdo by chtěl ve smluvním vztahu být v roli toho, jenž nemá možnost ovlivňovat podmínky vznikající smlouvy. Ty, které nám nastavuje největší tuzemská zdravotní pojišťovna, považujeme za nepřijatelné,“ uvedla ředitelka sobotínského Domu pro seniory Hana Řezáčová.

U VZP je pojištěno osmdesát procent seniorů, kteří v sobotínském domově žijí. Diakonie přitom tvrdí, že platby od této pojišťovny už dlouhodobě nepokrývají náklady na odměny sester. Jejich platy tak neodpovídají tomu, co by si zasloužily. Aby vůbec byly ochotné ve středisku pracovat, musí Diakonie hledat rezervy ve vlastních zdrojích.

Diakonii navíc vadí, že VZP reguluje úhrady podle celkového množství poskytnuté péče. To zjednodušeně řečeno znamená, že čím více ošetřovatelské péče senioři potřebují a spotřebují, tím více se jednotkové sazby, za které zdravotní sestry střediska pracují, snižují.

V letošním roce bude VZP poskytovatelům sociálních služeb platit maximálně 0,99 koruny za bod. Pokud však objem poskytnuté péče přesáhne sto procent, může úhrada spadnout až na 0,49 Kč za bod. Na těchto podmínkách se pojišťovna minulý týden dohodla s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Na maximum limitu nikdo ve zdravotnictví nedosáhne

Sobotínská diakonie usiluje o navýšení úhrady za ošetřovatelskou péči na neregulovaných 1,12 Kč za bod, což je maximum, které umožňuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký to považuje za nereálné.

„Maximální limity se nepoužívají nikde ve zdravotnictví. My jsme to požadovali taky, ale podařilo se nám vyjednat jen desetiprocentní meziroční nárůst. Příští rok chceme 1,02 koruny za bod, jako má domácí péče, protože to je srovnatelná odbornost,“ popsal Horecký.

Na to, že práce domovů pro seniory je od samého počátku podfinancovaná, upozorňuje asociace už dlouhodobě. I proto podle Horeckého VZP přistoupila na skokové navýšení úhradového bodu z 0,90 na 0,99 koruny.

„Je to největší navýšení v celém zdravotnictví, nikdo se nedostal výš,“ podotkl Horecký. I on však potvrdil, že úhrady pojišťovny i tak pokryjí jen asi 70 procent osobních nákladů na zdravotnický personál.

Sobotínská diakonie zřejmě nebude jediná, která smlouvu s VZP nepodepíše. Podobně se podle Asociace možná zachová několik desítek podobných zařízení.

VZP ustoupit nehodlá. Dosud 4 soudy prohrála, 12 vyhrála

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale nehodlá ustoupit. Odvolává se na memorandum z loňského léta, které mělo ukončit vleklé soudní spory mezi pojišťovnou a domovy pro seniory. Dohodu podepsali zástupci VZP, Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Asociace krajů.

„Celkem má VZP smlouvu s 629 pobytovými zařízeními sociálních služeb. Z nich se už bezmála 90 procent dohodlo s pojišťovnou na úhradových mechanismech vycházejících z loňského memoranda. Ostatním zařízením, která na dohodu doposud nepřistoupila, je VZP připravena hradit péči podle platné úhradové vyhlášky. Jiný postup nepředpokládá,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Spory mezi VZP a domovy pro seniory začaly už před dvěma lety. Ústavy podaly na VZP 57 žalob, i když řadu z nich později stáhly. V případech, které se dostaly k soudům, padaly rozdílné rozsudky - do konce prvního čtvrtletí roku 2014 zaznělo 12 verdiktů, z toho osm bylo ve prospěch VZP a čtyři pro domovy. Dodnes řeší soudy asi deset dalších sporů.

Přechod k jiné pojišťovně by nic neřešil, říká ředitelka domova

Práci sobotínských zdravotních sester budou zřejmě muset zastat sestry některé z externích agentur nebo sestry z ambulancí lékařů.

„Klienti i jejich rodinní příslušníci o problémech vědí, zatím nás chápou. Věřím, že tento krizový stav nebude trvat dlouho,“ říká ředitelka Hana Řezáčová.

Odejít k jiné pojišťovně není pro sobotínské seniory řešením, protože podle zákona o veřejném zdravotním pojištění se mohou přehlásit k jiné pojišťovně jenom jednou za rok, a to vždy k 1. lednu.

„Navíc to má ještě jeden nepraktický dopad: když se všichni přihlásí k jiné pojišťovně, ta začne také regulovat. Ostatní pojišťovny se totiž řídí praktikami VZP,“ podotkla Hana Řezáčová.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vlakvedoucí souzená za tragický pád dítěte ze dveří nedbalost odmítá

V kauze tragického pádu dítěte z vlaku vypovídala před olomouckým okresním...

Olomoucký okresní soud pokračoval v projednávání předloňské nehody, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá dívka a...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

Najdete na iDNES.cz