Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům pro seniory bojuje s VZP, úhrady péče nestačí ani na platy sester

  15:01aktualizováno  15:01
Úhrady Všeobecné zdravotní pojišťovny pro poskytovatele sociálních služeb jsou nízké a nepokryjí ani platy zdravotních sester. Tvrdí to provozovatel Domu pro seniory v Sobotíně na Šumpersku a odmítá kvůli podepsat novou smlouvu předloženou VZP.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Diakonii Českobratrské církve evangelické, která sobotínské středisko provozuje, už došla trpělivost s přístupem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vůči poskytovatelům sociálních služeb a rozhodla se k radikálnímu kroku: nepodepsat novou smlouvu o poskytování a úhradě ošetřovatelské péče. Právě z té mohla diakonie vyplácet sestrám mzdy.

„Málokdo by chtěl ve smluvním vztahu být v roli toho, jenž nemá možnost ovlivňovat podmínky vznikající smlouvy. Ty, které nám nastavuje největší tuzemská zdravotní pojišťovna, považujeme za nepřijatelné,“ uvedla ředitelka sobotínského Domu pro seniory Hana Řezáčová.

U VZP je pojištěno osmdesát procent seniorů, kteří v sobotínském domově žijí. Diakonie přitom tvrdí, že platby od této pojišťovny už dlouhodobě nepokrývají náklady na odměny sester. Jejich platy tak neodpovídají tomu, co by si zasloužily. Aby vůbec byly ochotné ve středisku pracovat, musí Diakonie hledat rezervy ve vlastních zdrojích.

Diakonii navíc vadí, že VZP reguluje úhrady podle celkového množství poskytnuté péče. To zjednodušeně řečeno znamená, že čím více ošetřovatelské péče senioři potřebují a spotřebují, tím více se jednotkové sazby, za které zdravotní sestry střediska pracují, snižují.

V letošním roce bude VZP poskytovatelům sociálních služeb platit maximálně 0,99 koruny za bod. Pokud však objem poskytnuté péče přesáhne sto procent, může úhrada spadnout až na 0,49 Kč za bod. Na těchto podmínkách se pojišťovna minulý týden dohodla s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Na maximum limitu nikdo ve zdravotnictví nedosáhne

Sobotínská diakonie usiluje o navýšení úhrady za ošetřovatelskou péči na neregulovaných 1,12 Kč za bod, což je maximum, které umožňuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký to považuje za nereálné.

„Maximální limity se nepoužívají nikde ve zdravotnictví. My jsme to požadovali taky, ale podařilo se nám vyjednat jen desetiprocentní meziroční nárůst. Příští rok chceme 1,02 koruny za bod, jako má domácí péče, protože to je srovnatelná odbornost,“ popsal Horecký.

Na to, že práce domovů pro seniory je od samého počátku podfinancovaná, upozorňuje asociace už dlouhodobě. I proto podle Horeckého VZP přistoupila na skokové navýšení úhradového bodu z 0,90 na 0,99 koruny.

„Je to největší navýšení v celém zdravotnictví, nikdo se nedostal výš,“ podotkl Horecký. I on však potvrdil, že úhrady pojišťovny i tak pokryjí jen asi 70 procent osobních nákladů na zdravotnický personál.

Sobotínská diakonie zřejmě nebude jediná, která smlouvu s VZP nepodepíše. Podobně se podle Asociace možná zachová několik desítek podobných zařízení.

VZP ustoupit nehodlá. Dosud 4 soudy prohrála, 12 vyhrála

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale nehodlá ustoupit. Odvolává se na memorandum z loňského léta, které mělo ukončit vleklé soudní spory mezi pojišťovnou a domovy pro seniory. Dohodu podepsali zástupci VZP, Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Asociace krajů.

„Celkem má VZP smlouvu s 629 pobytovými zařízeními sociálních služeb. Z nich se už bezmála 90 procent dohodlo s pojišťovnou na úhradových mechanismech vycházejících z loňského memoranda. Ostatním zařízením, která na dohodu doposud nepřistoupila, je VZP připravena hradit péči podle platné úhradové vyhlášky. Jiný postup nepředpokládá,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Spory mezi VZP a domovy pro seniory začaly už před dvěma lety. Ústavy podaly na VZP 57 žalob, i když řadu z nich později stáhly. V případech, které se dostaly k soudům, padaly rozdílné rozsudky - do konce prvního čtvrtletí roku 2014 zaznělo 12 verdiktů, z toho osm bylo ve prospěch VZP a čtyři pro domovy. Dodnes řeší soudy asi deset dalších sporů.

Přechod k jiné pojišťovně by nic neřešil, říká ředitelka domova

Práci sobotínských zdravotních sester budou zřejmě muset zastat sestry některé z externích agentur nebo sestry z ambulancí lékařů.

„Klienti i jejich rodinní příslušníci o problémech vědí, zatím nás chápou. Věřím, že tento krizový stav nebude trvat dlouho,“ říká ředitelka Hana Řezáčová.

Odejít k jiné pojišťovně není pro sobotínské seniory řešením, protože podle zákona o veřejném zdravotním pojištění se mohou přehlásit k jiné pojišťovně jenom jednou za rok, a to vždy k 1. lednu.

„Navíc to má ještě jeden nepraktický dopad: když se všichni přihlásí k jiné pojišťovně, ta začne také regulovat. Ostatní pojišťovny se totiž řídí praktikami VZP,“ podotkla Hana Řezáčová.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Vedení radnic zřejmě čeká příští rok zemětřesení, napověděly letošní volby

(Ilustrační snímek)

Pokud budou příští rok na podzim výsledky komunálních voleb kopírovat ty letošní sněmovní, čeká většinu radnic velkých...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 40 256 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz