Památka zesnulých přináší květinářům několikanásobné tržby. Věnce, kytky i svíčky se navíc dají v řadě případů koupit i přímo před hřbitovy. (Ilustrační snímek)

Památka zesnulých přináší květinářům několikanásobné tržby. Věnce, kytky i svíčky se navíc dají v řadě případů koupit i přímo před hřbitovy. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dušičky vrcholí, přinášejí tržby květinářům i posílení policejních hlídek

  • 7
Hodiny strávené vázáním věnců, ale také denně až třikrát větší tržby, než je běžné. Tím je pro květináře v Olomouckém kraji Památka zesnulých - Dušičky, které vrcholí o tomto víkendu. Více práce a také větší náklady pak mají správci hřbitovů. Z cest i hrobů totiž musí odklidit spadané listí a přistavit musí i dvojnásobný počet kontejnerů na odpad.

„Tržby máme denně zhruba dvakrát až třikrát větší, Dušičky určitě patří mezi období, kdy se květinářům výrazně zvyšují příjmy,“ říká například Milada Kovačičinová, majitelka olomouckého květinářství M. K. květiny. Zájem podle ní mají lidé především o menší věnce, což potvrzuje i majitel dalšího olomouckého květinářství Květiny Sv. Mořic.

„Je hezké počasí, takže se berou i řezané květiny nebo hrnkové chryzantémy. Když mrzne, jdou na odbyt hlavně chvojové věnečky. Lidé si ale objednávají i velké věnce na hroby,“ popisuje Petr Vepřek.

Jeho květinářky měly v uplynulých dnech plné ruce práce, vyrobit jeden menší věneček trvá i třicet minut, ten velký pak několik hodin.

Květináři mají několikanásobné tržby, čeká je ale chudý listopad

Námaha se ale květinářům vyplatí, díky Památce zesnulých vydělají mnohem více než jindy v roce.

„Řeknu to tak, květinář, který přes Dušičky nevydělává, není dobrým květinářem,“ směje se Vepřek. Tržby jsou podle něj díky svátkům až několikanásobně vyšší.

„Každý květinář se na podzim těší. Vyděláváme stabilně celých 14 dní, nejvyšší tržby jsou pak před 28. říjnem, kdy je svátek, a pak den před posledním dušičkovým víkendem,“ dodává s tím, že po Dušičkách přijde naopak měsíc klidu.

„Listopad je měsícem, kdy naopak nevyděláváme vůbec, tržby půjdou nahoru zase až o Vánocích,“ shrnul.

Správy hřbitovů řešily posílení odvozu odpadu i shrabání listí

Plné ruce práce mají kvůli davům mířícím na hřbitovy také jejich správci. Přestože okolí hrobů udržují po celý rok, příroda jim na podzim jejich práci ztěžuje.

„Shrabat se musí především listí. Jinak větší problémy nemáme. Sem tam si jen někdo přijde postěžovat, když u pomníčku najde nějakou větev z živého plotu. Takovým požadavkům se samozřejmě snažíme okamžitě vyhovět a plot ještě trochu zastřihneme,“ říká Igor Kleiner, ředitel Hřbitovů města Olomouce.

Největší starost tak zaměstnanci hřbitovů mají s odpadem. Toho lidé ve sváteční době vyprodukují několikanásobně více.

„Na ústředním olomouckém hřbitově jsme museli zdvojit kontejnery u hlavního vchodu, u kapličky i u krematoria. Tam dáváme traktorovou vlečku. Není to sice kdo ví jak krásné, ale je to lepší, než kdyby se tam odpadky povalovaly,“ míní Kleiner.

Policie posílí hlídky kvůli svátečním řidičům i zlodějům

Problém pak vidí v lidech, kteří Dušičky využívají k úklidu svých domácností a zahrad.

„Kontejnery každoročně lákají lidi k vyhazování vlastního odpadu. Plní se potom velice rychle, a navíc s tím máme spojené další náklady. Některým lidem nedochází, že tyto kontejnery neplatí město, ale nájemci hrobů,“ dodává.

Ve střehu je před nadcházejícím víkendem také policie. „Nejen v Olomouci, ale po celém kraji posílíme hlídky. U hřbitovů budou strážníci, ale také dopravní policisté. Situaci nepodceňujeme, víme, že o Dušičkách vyjíždějí na silnice i sváteční řidiči,“ říká policejní mluvčí Josef Bednařík.

„Navíc si spousta lidí nedá říct a nechává v odstavených autech svoje věci v domnění, že se nemůže nic stát. Tyto řidiče chceme varovat, aby to nedělali,“ dodává.