Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (vlevo) a náměstek hejtmana Olomouckého...

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (vlevo) a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák dostali od soukromých firem statisícové dary, o kterých ČSSD nic neví. Pišťák v neděli oznámil rezignaci na funkci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA a Olomoucký kraj; koláž: iDNES.cz

Politici dostávali od firem statisícové dary, primátor Prostějova končí

  • 152
Statisíce korun přistály v uplynulých letech na účtech primátora Prostějova Miroslava Pišťáka a náměstka hejtmana Aloise Mačáka. Celkem 1,6 milionu vykázali jako dary od firem. Střet zájmů či korupci oba odmítají a tvrdí, že peníze šly na volební kampaň. Strana o tom ale neví. Pišťák v neděli oznámil rezignaci.

Jak zjistila MF DNES z majetkových přiznání obou sociálních demokratů, ani zákon o obcích, o střetu zájmů nebo o financování politických stran nezabránil tomu, aby na soukromých účtech Pišťáka a Mačáka skončily vysoké sumy peněz.

Společnost DT - Výhybkárna a strojírna z Prostějova tak Pišťákovi loni poslala čtvrt milionu, Mačák v letech 2012 a 2013 obdržel dokonce 1,35 milionu - celkem 1,1 milionu opět od DT - Výhybkárny a strojírny, a dále mu 150 tisíc věnovala Moravská modelárna Olomouc a po 50 tisících mu poslaly společnosti Spea Olomouc a Olbena Olomouc.

Sám krajský radní a náměstek hejtmana Alois Mačák nic divného na tom, že mu soukromé firmy darovaly přes milion korun, nevidí.

„Poskytnutí daru se uskutečnilo v souladu se všemi příslušnými právními předpisy včetně jeho zveřejnění podle zákona o střetu zájmů. Tyto firmy nedodávaly pro město Prostějov ani Olomoucký kraj jedinou zakázku a navíc to vylučuje i jejich výrobní program,“ uvedl.

„Poskytnutí daru jsem využil na podporu volební kampaně v letech 2012 a 2013. Firmy mně poskytly finanční dar legitimně darovací smlouvou, protože jsme chtěli, aby byla zajištěna transparentnost a zákonnost,“ dodal.

Miroslav Pišťák uvedl, že jde o dar podle občanského zákoníku na podporu jeho mediální a PR propagace.

„Tento dar jsem zdanil a použil v předvolební kampani v komunálních volbách v roce 2014 pro svoji kampaň. Přijetím tohoto daru se necítím jakkoliv zavázaný nebo ovlivněný ani dnes, ani do budoucna. Dárce se v době mého působení na radnici neucházel o zakázky od města a žádnou zakázku také nezískal,“ uvedl Pišťák před víkendem když se ho MF DNES na dary zeptala.

Firma se chlubí dary pro školku či sportovce, politiky nezmiňuje

DT - Výhybkárna a strojírna vyrábí výhybky pro železnici a tramvaje. Na svých stránkách se chlubí sponzorskými dary pro mateřskou školu, sportovce, Sokoly, neslyšící nebo nemocnici ve výši od 5 do 50 tisíc. Třeba Spolku pro obnovu Rajnochovické lesní železnice loni věnovala pražce za čtvrt milionu.

O darech pro dva sociálnědemokratické politiky však není na webu ani slovo. Šéfem představenstva je přitom Bedřich Grulich z ČSSD, který byl zastupitelem Prostějova a od loňska je radním.

Ve výroční zprávě firmy za loňský rok Grulich píše: „Přejme si rozumné politiky, kteří budou respektovat bohatství českých firem, v nichž vznikají původní a nová řešení.“

„Naše firma je suverénní společnost a osobuje si právo dělat vlastní rozhodnutí,“ řekl nyní Grulich na dotaz, proč firma obdarovala oba politiky. Jakékoliv podezření označil za spekulaci.

„Šlo o smluvní vztah a ten byl naplněn. S městem ani krajem jsme neměli, nemáme, ani nebudeme mít žádný vztah, což vyplývá z našeho výrobního programu.“

O darech nevíme, reagovalo ústředí ČSSD. Primátor skončí

Spektrum zaměření firem, které politikům darovaly peníze, je přitom široké. Moravská modelárna vyrábí slévárenské modely či nábytek, Spea provozuje v Olomouci polikliniku, Olbena má v předmětu podnikání třeba výrobu elektřiny či pronájmy.

Poté, co MF DNES požádala centrálu ČSSD o stanovisko ke sponzoringu obou politiků, zaslal v neděli Lidový dům prohlášení, v němž se od darů distancoval.

„Financování kampaní jde výhradně přes schválené stranické účty. Veškeré příjmy a výdaje jsou řádně evidovány v účetnictví a uvedeny ve výročních finančních zprávách. O tom, jak oba jmenovaní se soukromými dary naložili či aktuálně nakládají, ČSSD neměla a nemá žádné informace. Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,“ uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

MF DNES v návaznosti na jejich prohlášení oba politiky požádala, aby zveřejnili podrobné vyúčtování darů ve výši 1,6 milionu. Místo toho však v neděli události nabraly nečekaný směr.

„Pan primátor dnes potvrdil, že na funkci rezignuje,“ řekla bez dalších podrobností referentka mediální komunikace prostějovské radnice Anna Kajlíková. Sám Pišťák nezvedal telefon.

Přijímání darů od firem budí údiv i kritiku

Chování obou politiků vzbudilo v řadách opozice údiv i kritiku. „Ptám se, proč politik v takové funkci dostává tak velké sumy peněz. Pro politika placeného z veřejných prostředků je zcela nestandardní, aby byl financován ještě prostřednictvím darů od soukromých firem,“ reagoval Pavel Brázda, opoziční krajský zastupitel (TOP 09 a STAN) a člen celostátního výboru Starostů a nezávislých, kteří sdružují na 1 100 starostů.

„Pokud to byly peníze na kampaň, měly směřovat přímo ČSSD. Je to opravdu hodně zvláštní a s něčím podobným jsem se nikdy nesetkal,“ dodal.

„Rozhodně nepovažuji za normální, aby soukromé firmy obdarovávaly politiky na takových postech, kde rozhodují o veřejných penězích. Tito lidé mají již tak vysoce nadprůměrné příjmy. I kdyby dárce stokrát tvrdil, že s vysokým darem nespojuje nějaké protislužby, občané mohou posoudit, zda je to normální a etické,“ prohlásila i Hana Naiclerová, předsedkyně opozičního klubu hnutí ANO v prostějovském zastupitelstvu.

„Nejsme v divokých 90. letech. Je to šílený amatérismus, v horším případě trestný čin. Pokud si ČSSD nedokázala ohlídat, že její členové sbírají na své vlastní účty nějaké dary od soukromých firem na volební kampaň, porušila zákon o financování politických stran,“ míní pak ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.