Takto spolu slavili po krajských volbách v roce 2012 pozdější náměstek hejtmana Alois Mačák (vlevo) a hejtman Jiří Rozbořil (vpravo). Ten teď musel řešit Mačákovu kauzu se statisícovými dary od firem.

Takto spolu slavili po krajských volbách v roce 2012 pozdější náměstek hejtmana Alois Mačák (vlevo) a hejtman Jiří Rozbořil (vpravo). Ten teď musel řešit Mačákovu kauzu se statisícovými dary od firem. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Dary firem nezpůsobí střet zájmů, tvrdili politici. Ve skutečnosti hrozil

  • 9
K rezignací obou politiků vedla kauza statisícových darů pro náměstka hejtmana Olomouckého kraje Aloise Mačáka a primátora Prostějova Miroslava Pišťáka od soukromých firem. Oba zpočátku tvrdili, že se kvůli nim nemohou dostat do střetu zájmů, fakta ale ukazují, že pro něj existuje nemalý prostor.

MF DNES v pondělí zveřejnila, že primátor Prostějova Miroslav Pišťák dostal loni od společnosti DT výhybkárna a strojírna Prostějov čtvrt milionu korun a Mačák v letech 2012 a 2013 obdržel 1,35 milionu korun. Věnovaly mu je DT výhybkárna a strojírna - celkem 1,1 milionu, Moravská modelárna Olomouc 150 tisíc a po 50 tisících firmy Spea Olomouc a Olbena Olomouc (více čtěte zde).

Zpočátku tvrdili, že dary použili na PR aktivity či volební kampaň. Fakt, že by šly peníze na volební kampaň, ale popřel Lidový dům.

„Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoliv spojování s ČSSD vylučujeme,“ prohlásila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil podle svých slov do pondělního rána o statisícových darech od soukromých firem pro svého náměstka a stranického kolegu Aloise Mačáka netušil .

„Kam tato záležitost dospěla, je pro mě osobně šok. Vzhledem k tomu se chci podrobně seznámit se vším, co s touto kauzou souvisí. To má spojitost i s tím, jak budu dále v celé záležitosti postupovat,“ prohlásil Rozbořil. Mačák nakonec sám v úterý dopoledne rezignoval (podrobnosti zde), Pišťák tak učinil už v neděli.

Politici střet zájmů odmítli, prostor pro něj ale existuje

Co se s penězi doopravdy stalo, oba politici zatím nevysvětlili, i když je MF DNES již o víkendu požádala o podrobné vyúčtování celkem 1,6 milionu korun. Neobstojí přitom ani jejich tvrzení, že firmy, které je platily, nedostaly od kraje ani od města Prostějova žádnou zakázku, takže nejsou ve střetu zájmů.

Například DT výhybkárna a strojírna na svých internetových stránkách potvrzuje, že jejími hlavními odběrateli jsou firmy, které pracují pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Náměstek hejtmana Mačák má na kraji na starosti dopravu a s představiteli SŽDC se často potkává, velmi dobré kontakty má přímo na ředitelství olomoucké pobočky SŽDC.

Například loni Mačák jednal přímo s ředitelem SŽDC o opravě železniční stanice v Olomouci, Přerově a o revitalizaci trati z Bludova do Jeseníku.

„Vysvětlení, že firmy nemají od města a kraje zakázky, tím pádem neobstojí, protože právě svého vlivu může politik ve prospěch těchto firem využívat i v jiných státních institucích. Může být také zavázán do budoucna nebo tam mohou být další skryté či nepřímé vazby,“ konstatoval ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

SŽDC to odmítla. „Něco takového si nemůžeme dovolit. Jsme čitelní, všechny zakázky máme na webu,“ reagoval mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Spolustraník ze štědré firmy sedí i ve vedení dalších firem

Naprosto zjevná je ovšem vazba na šéfa představenstva DT výhybkárny a strojírny Bedřicha Grulicha z ČSSD, který byl zastupitelem Prostějova a od loňska je radním města.

Poté, co výhybkárna v roce 2012 poslala první dar, Grulich se v srpnu 2013 stal jednatelem A. S. A. TS Prostějov, kde městu patří čtvrtina, a zároveň šéfem dozorčí rady stoprocentně městské firmy Lesy města Prostějova.

„Na jeho dalším setrvání v těchto funkcích bude mít podstatný vliv rozhodování obou obdarovaných v městském zastupitelstvu. Protislužby tak mohou směřovat do personální sféry, kdy se do klíčových funkcí prosazují kamarádi nebo kamarádi kamarádů,“ upozornila na personální vazby Hana Naiclerová z opozičního hnutí ANO v Prostějově.

„Veřejnost by také měla vědět, že prostějovská radnice nyní připravuje stamilionový tendr na dodavatele komunálních služeb, které zajišťuje A. S. A. TS Prostějov,“ dodala.

Primátor rezignoval, náměstek hejtmana nyní nekomunikuje

Samozřejmě také není vyloučeno, že firmy, které politiky platily, budou chtít někdy v budoucnu po kraji nebo po prostějovské radnici nějaké rozhodnutí, stanovisko či budou potřebovat třeba jen odkoupit pozemek.

„Problematický je přímý sponzoring konkrétních politiků z komunální politiky, a to právě v kontextu chybějící transparence při zadávání veřejných zakázek a při rozprodeji městského majetku, například pozemků,“ konstatoval politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Jakub Lysek.

„V České republice navíc chybí aktivní občanská společnost, která by politiky více hlídala. Tolerance společnosti je daleko vyšší než například v Německu, kde prezident odstoupil mimo jiné i proto, že jen výhodně získal auto Škoda Yeti,“ pokračoval.

Spektrum činností sponzorských firem je přitom rozsáhlé. Moravská modelárna kromě výroby slévárenských modelů dělá i nábytek na zakázku, Spea provozuje v Olomouci polikliniku a Olbena má v předmětu podnikání výrobu elektřiny, hostinskou činnost nebo pronájem nemovitostí.

Sám Mačák se v pondělí s MF DNES odmítl bavit a Grulich telefon nezvedl. Prostějovskou radnici, z jejíhož čela Pišťák v neděli rezignoval, bude do vybrání nástupce řídit první náměstkyně Alena Rašková z ČSSD.