Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Elektronická třídnice pohlídá v prostějovské škole příchody i absence

  • 1
Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova bylo první institucí v okrese, která rodičům umožnila přes internet sledovat známky svých dětí. Nyní opět jako první v regionu zavedla i na základní škole elektronickou třídní knihu hlídající absence. Rodiče tak ví o dětech vše, přes čipy mohou třeba sledovat i jejich příchody a odchody.

Obvyklý studentský trik schovat třídní knihu a doufat, že si učitel už příští hodinu nebude pamatovat kdo chyběl, tak zde už nefunguje. Základní škola může využívat zkušeností reálného gymnázia, které elektronickou třídní knihu používá už tři roky. Ta umožňuje zápis hodin, zadávání absencí, známek a omluvenek on-line.

"Stáváme se tak první základní školou v okrese Prostějov, na které je dnes psané třídní knize definitivně odzvoněno," potvrdil ředitel školy Rostislav Halaš.

Elektronická třídní kniha již neputuje se třídou po škole a nemůže se tak ztratit, jak se to stalo například ve slavné hře Járy Cimrmana. Je velkou výhodou i pro učitele. Ti mají vlastní notebooky, s nimiž přicházejí rovnou do třídy, připojí se k vnitřní síti a on-line mohou zapisovat témata hodin, chybějící žáky, jejich známky a různé poznámky o výuce či o domácích úkolech.

"Už jsme si zvykli. Velkou výhodou je rychlost a přehlednost zápisů, ale také možnost průběžné kontroly absence žáků v předmětech. Třídním učitelům elektronická kniha ulehčuje práci. Automaticky vyhodnocuje řadu informací, třeba počítání celkově zameškaných hodin na konci pololetí," pochvaluje si jedna z třídních učitelek Hana Greplová.

Rodiče mohou přes čipy sledovat, kdy děti přichází a odchází

Ke všem informacím mají přes internet v podstatě v reálném čase přístup i rodiče všech žáků a studentů. "Mohou si prohlédnout nejen absence, ale i prospěch a docházku dětí a také další informace, které jim potřebujeme sdělit," řekl ředitel Halaš. Reálné gymnázium a základní škola je totiž vybavena i čipovým systémem u vchodu, který sleduje, kdy který student do školy přišel a kdy ji opustil.

Náklady na zavedení celého systému nebyly podle Halaše vysoké. "Základní software musí mít podle zákona každá škola. Třeba modul pro elektronickou třídní knihu pak přijde na pár tisíc korun," nastínil.

"Čipový systém nám pak přesně podle našich představ udělal jeden z našich bývalých studentů, který dnes má již vlastní počítačovou firmu. Pokrytí školy wi-fi signálem jsme zvládli sami, přišlo asi na dvacet tisíc korun. Od firmy by to stálo desetinásobek," dodal s tím, že notebooky pro učitele zase škola pořídila v rámci několika projektů z Evropské unie.

Celý systém je podle Halaše důmyslně zabezpečený proti hackerům. Pracuje na bázi takzvaného SSL protokolu, který využívají například banky v rámci přístupu k účtům. Od každého samozřejmě vyžaduje jméno a heslo. Na základní školu nyní chodí pět set třicet žáků, reálné gymnázium, které příští rok oslaví dvacet let od svého znovuobnovení, studuje tři sta studentů.