Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na vyprodaný zápas Eura se kupčilo s lístky, stály až čtyřnásobek

  15:02aktualizováno  15:02
Před vyprodaným zápasem Švédsko - Anglie se u olomouckého Androva stadionu vyrojili překupníci. Vstupenky, které stály v předprodeji 100 korun, se pokoušeli prodat i čtyřikrát dráž. Na vlastní oči se o tom přesvědčil redaktor MF DNES. Podle organizátorů jde o první případ.

Zápas Švédska s Anglií byl oficiálně vyprodaný, lístky ovšem překupníci nepokrytě nabízeli přímo před stadionem za dvojnásobek až čtyřnásobek původní částky. Jeden koupil i redaktor MF DNES. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Ani limitovaný prodej lístků na hlavu, ani relativně slabý výtěžek. Nic z toho nezabránilo spekulantům, aby nezkusili profitovat ze vstupenek na fotbalovém Euru jednadvacítek. Lístky překupníci nabízeli přímo před hlavní tribunou Androva stadionu. Zaměřili se především na cizince, kterým lístek v hodnotě stokoruny nabízeli i za čtyřnásobek.

Do úvodního hvizdu duelu švédské a anglické jedenadvacítky zbývala asi půlhodina a lidé na konci dlouhé fronty u stadionu pomalu přestávali doufat, že se na ně s dodatečně uvolněnými lístky u pokladny dostane. Stál v ní i zhruba padesátník ve žlutém dresu, který přicestoval ze Švédska.

Právě za ním zamířil zhruba pětadvacetiletý muž a anglicky ho oslovil: „Do you wanna tickets?“ (Chceš lístky?) Bez skrupulí, přímo na místě, ani se neobtěžoval jít někam za roh.

„Čtyři sta? Dám nejvýš dvě stě“

Redaktor MF DNES narazil před kláním hned na dva překupníky, vstupenky prodávali přímo před hlavní tribunou před zraky stovek lidí. Do terénu vyrazili vybavení slušnou angličtinou a mobily, na kterých zákazníkům ukazovali, odkud mohou díky lístkům pod rukou zápas sledovat.

„Hele, mám tady Švéda, chtěl by Ýčko (jižní tribuna, sektor Y - pozn. red.), nemáš tam ještě něco? Jestli jo, tak mu ho dej,“ přehazují si mezi sebou zákazníky dva mladíci. Zdaleka ne všechny transakce jim ale vycházejí podle jejich představ.

„Čtyři sta? Koupil jsi je za stovku, dám maximálně dvě stě,“ říká rezolutně na nabídku Švéd. Překupník po chvíli protinabídku akceptuje a obrací se na další cizince v řadě. Poté, co odbaví i je, přicházejí na řadu Češi. Jednu ze vstupenek spekulant nevědomky prodává za 200 korun i redaktorovi MF DNES.

„Jestli chceš, mám tady poslední sektor T. To je super místo, hned vedle středu tribuny,“ vybírá mezi třemi vstupenkami, které má v ruce. Pohled do jeho tašky ukrývající archy s několika desítkami dalších lístků však nikoho nenechává na pochybách, že zásobený je více než slušně.

Při prodeji vstupenek bylo omezení čtyř lístků na osobu

To, kde k nim mladík přišel, je otázkou. Právě kvůli překupníkům totiž pořadatelé mistrovství preventivně prodávali maximálně čtyři vstupenky na osobu.

„Pokud mluvíte o řádově desítkách lístků, které měl mít překupník u sebe, můžu se jen domnívat, že si je objednal na deset různých lidí, kteří mu je pak dali. Je to ale jen moje spekulace,“ uvedl Ondřej Lípa z organizačního výboru šampionátu s tím, že pořadatelé mistrovství na problém s překupníky zatím nenarazili ani v Olomouci, ani na dalších stadionech v Praze a Uherském Hradišti.

„Nemůžu ale tvrdit, že se s lísky nekšeftuje. Situaci se snažíme monitorovat, při takovém počtu diváků ale není v našich silách veškeré dění kolem stadionů uhlídat,“ řekl s tím, že lidé, kteří na překupníky narazí, by měli informovat pořadatelskou službu.

Případ spekulování s lístky dosud neřešila ani policie. „Naše opatření jsou zaměřená především na veřejný pořádek. Pokud by nám ale někdo nahlásil protiprávní jednání ve vztahu ke vstupenkám, samozřejmě bychom se tím zabývali. Zatím se to ale nestalo,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

V Olomouci zatím dva vyprodané zápasy, každý ale trochu jinak

Andrův stadion dosud hostil dva zápasy základní skupiny B. Oba byly oficiálně vyprodané, každý ale trochu jinak. Zatímco první čtvrteční duel Itálie proti Švédsku sledovalo z ochozů něco málo přes 6 700 fanoušků, před nedělním mezi Švédy a Angličany prošlo branami areálu téměř 11 260 lidí. Takzvaná čistá kapacita stadionu přitom pro evropský šampionát činí necelých 10 900 míst.

Vysvětlení? V prvním případě selhal lidský faktor. „Došlo k pochybení na straně organizačního výboru. Některé vstupenky - cca 2 500 - nebyly zaneseny do prodejního systému. Omlouváme se všem fanouškům, kteří by rádi přišli. Každý ví, že jsem usiloval o to, aby lístky byly dostupné, takže mě to moc mrzí. Přijali jsme řadu opatření a došlo i na personální změny,“ řekl iDNES.cz předseda organizačního výboru Petr Fousek.

„Řízením ticketingu je nyní pověřený přímo Michal Valtr. Navíc proběhla kontrola i u všech zbývajících zápasů. Byla to chyba, ale jsme jenom lidi. Nechci říkat, kolik lidí a jakými chybami se na tom podílelo,“ dodal.

Překročení čisté kapacity při nedělním klání objasnil Lípa: „K žádnému pochybení nedošlo. UEFA na tento zápas na poslední chvíli uvolnila několik stovek vstupenek na sedadla s omezeným výhledem, které v čisté kapacitě nejsou započítány. Právě tyto vstupenky šly do prodeje až před utkáním.“

Stadion bude ještě hostit středeční střetnutí Anglie - Itálie, v pátek pak jeden ze semifinálových duelů.

„Další vstupenky last minute slíbit nemůžu“

Prognózy pořadatelů fotbalového šampionátu jednadvacítek o tom, že na Moravě bude o vstupenky velký zájem, se v Olomouci začínají naplňovat. Kvůli fanouškům, na které se v předprodeji nedostalo, UEFA uvolnila před nedělním duelem Švédska a Anglie stovky lístků na sedadla s horší viditelností a stála se na ně fronta.

Na to, zda s nimi lidé mohou počítat i při dalších dvou střetnutích, která ještě Andrův stadion čekají, ale zatím Ondřej Lípa z organizačního výboru malého Eura nedokázal odpovědět.

Při prvním zápasu byl na ochozy olomouckého stadionu docela smutný pohled…
Došlo k chybě v distribuci. A to ze strany organizačního výboru šampionátu. Už to vysvětloval předseda výboru Petr Fousek a také se za to fanouškům omluvil. Z nedělní návštěvnosti v Olomouci jsme ale nadšení. Vyprodala se i místa s omezeným výhledem.

Na stadion se vejde při Euru méně lidí než při běžných utkáních. Proč?
Naší snahou je šampionát zpřístupnit co nejvíce lidem, o čemž svědčí nízké ceny vstupenek. Kapacitu stadionu snížila UEFA především z bezpečnostních důvodů.

Půjdou na poslední chvíli do prodeje i lístky na závěrečné dva duely v Olomouci?
Budeme se snažit získat na tyto zápasy maximální možný počet vstupenek z rezerv i lístků na místa s omezeným výhledem. Záleží ale, co řekne UEFA, zda je uvolní. Takže takto dopředu to slíbit fanouškům nemůžu, ta procedura nám to neumožňuje.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Porážka s USA a pak s Jihlavou. Galvas je zpátky v sestavě Olomouce

Jakub Galvas v dresu Olomouce.

Byl to nezvyk. Úzké kluziště v zámoří zase vyměnil za olomoucké letiště. Obránce Jakub Galvas se ale po návratu z...

Nové pocity olomouckého Knotka: Je hezký se chvíli cítit jako střelec

Olomoucký hráč Jan Knotek střílí závěrečný gól, snaží se ho zastavit...

Čtvrtým rokem od svého návratu hrají olomoučtí hokejisté v extralize. Teprve nyní však některý z nich nastřílel tři...

Irgl v Olomouci ožívá: Ale bez gólů jsem zbytečný

Zkušený útočník Zbyněk Irgl (vpravo) odstartoval olomoucké měsíční hostování...

Na ledě je podstatně více než v posledních zápasech v Třinci. Sedmatřicetiletý útočník Zbyněk Irgl ožívá ve druhé lajně...

Najdete na iDNES.cz