V září budou ve svém městě moci poprvé vyrazit na farmářské trhy obyvatelé Litovle a Šternberka. Města se tak zařadí po bok Olomouce, Přerova, Šumperku, Zábřehu či Hranic. (Ilustrační snímek)

V září budou ve svém městě moci poprvé vyrazit na farmářské trhy obyvatelé Litovle a Šternberka. Města se tak zařadí po bok Olomouce, Přerova, Šumperku, Zábřehu či Hranic. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Farmářské trhy se stále rozšiřují, už je začnou pořádat i menší města

  • 0
Farmářské trhy se staly fenoménem současnosti, v Olomouckém kraji už se pořádají v Olomouci, Přerově nebo Šumperku. Kvůli jejich oblíbenosti mezi lidmi je teď proto chystají spustit i menší města.

První možnost vydat se pro čerstvou domácí zeleninu, ovoce, vejce, sýry či řemeslné výrobky budou mít obyvatelé dalších měst už na začátku září. To se přehlídka domácích výrobků nově uskuteční v Litovli a Šternberku. Kromě nich navíc chystají Hranice druhé pokračování svých trhů.

Například Zdeňka Poštulková z Loštic se na litovelské centrální náměstí chystá prodávat tvarůžkové šátečky, koláčky i košíčky. "Pojedeme ale až na druhý termín, říjnový. Přes léto se svou produkcí po trzích nejezdíme a jsme hlavně v naší loštické prodejně," vysvětlila Poštulková.

V Litovli se ovšem první z trhů uskuteční už 10. září v rámci Litovelských slavností. Další má následovat v půlce října. Po něm přijdou ještě prosincové vánočně laděné trhy.

"Chceme, aby Litoveláci poznali domácí výrobky a produkty z okolí a měli možnost je i přímo nakoupit. A současně, aby výrobci a producenti měli možnost prezentovat se," popsal litovelský místostarosta Petr Šrůtek.

Ve Šternberku nebudou řemeslníci jen prodávat. Vyrobí stánky

Pokud se novinka v "hanáckých Benátkách" ujme, získá město novou tradici. "Pokusíme se litovelský farmářský trh spojit s předváděním řemesel a řemeslným jarmarkem," řekla za organizátory Julie Zendulková z Moravské cesty.

Zhruba polovina prodejců tak bude nabízet sýry, pečivo či zeleninu a zbytek rukodělné výrobky. K mání budou například dřevěné hračky, keramika, malované hodiny a další produkty. Velký prostor by měly dostat výrobky označené značkou Haná - regionální produkt.

Trhy ve Šternberku, pojmenované jako venkovské, se uskuteční ještě o týden dříve, a to 3. září. "Pak se budou nejspíš konat každou první sobotu v daném měsíci. Uvidíme ale podle zájmu prodejců i kupujících," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Nápad vznikl na zasedání zastupitelstva a na podobnou možnost se ptali i někteří obyvatelé města. "Ti, co cestují, vidí trhy ledaskde jinde. Inspirace bylo dost, proto jsme se rozhodli to zkusit," vysvětlila Černocká.

Šternberští, obdobně jako Litovelští, najdou na pultech stánků charakteristické regionální produkty - od potravin až po ty rukodělné. "Musí pocházet od farmáře nebo výrobce, který garantuje původ zboží a může jej prokázat," shrnula podmínky mluvčí. s tím, že v rámci zachování jednotného stylu mají stánky pro šternberské trhy vyrobit místní řemeslníci.

Olomoučtí mohou na své trhy chodit každý pátek

V říjnu čeká druhý letošní farmářský trh také na lidi v Hranicích. "Zatím se uskutečnil jen jeden jarní trh," poznamenal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Kromě toho během prázdnin pokračují trhy v Olomouci, Šumperku, Zábřehu a Přerově.

Nejčastěji se lidé dostanou na Hanácký farmářský trh v krajském městě, kde prodejci nabízejí své zboží každý pátek. "V letních měsících se rozšířil hlavně počet prodejců ovoce a zeleniny, zpestřovat sortiment nyní umožňuje i navýšení prodejních stánků na třicet," podotkla organizátorka olomouckých trhů Markéta Záleská.

Navíc 10. září bude v Olomouci v rámci Dnů evropského dědictví sobotní výroční trh s regionálními specialitami z různých koutů České republiky.