Součástí výstavy Fenomén Merkur v mohelnickém muzeu jsou mimo jiné i oblíbená...

Součástí výstavy Fenomén Merkur v mohelnickém muzeu jsou mimo jiné i oblíbená ruská kola. | foto: Muzeum Mohelnice, MF DNES

Muzeum poslední víkend láká na fenomén Merkur, u výstavy má i hernu

  • 0
Poslední víkend mají malí i velcí nadšenci fenoménu jménem Merkur, aby v muzeu v Mohelnici navštívili stejnojmennou výstavu shrnující vývoj této legendární stavebnice. Součástí výstavy je navíc i herna.

Výstava končící v neděli návštěvníky láká nejen na historické i současné modely z legendárních děrovaných plíšků, ale také je seznamuje s dalšími kovovými stavebnicemi, které se již nevyrábějí. V herně si pak zájemci mohou Merkur vyzkoušet bez ohledu na věk.

„Výstava prezentuje exponáty ze soukromé sbírky pana Jiřího Mládka, největšího sběratele dětských kovových stavebnic v České republice a jednoho z největších sběratelů na světě,“ přiblížil správce muzea Zbyněk Žouželka.

Expozice díky tomu návštěvníkům představuje jednotlivé typy stavebnic Merkur vyráběné od roku 1925 až do 80. let minulého století. V galerii modelů je třeba petřínská rozhledna, těžební věže dolu Mayrau u Kladna, oblíbená ruská kola, mostní konstrukce, jeřáby či stroje.

Na své si přijdou i příznivci železnice, kterou reprezentuje například funkční model Stephensonovy parní lokomotivy Rocket či modely parních lokomotiv - lidově zvaných Kafemlejnek a Mikádo.

„Prezentace zahrnuje i několik unikátních exponátů, například legendární čočkostroj akademika Otto Wichterleho či historický model železničního jeřábu, který je zobrazen na poštovní známce vydané v roce 2015 Českou poštou,“ popsal Žouželka.

Doplnil, že výstava seznamuje zájemce také s osobností Jaroslava Vancla, jenž v roce 1920 založil v Polici nad Metují firmu Inventor. Ta do roku 1925 vyráběla stejnojmenné kovové stavebnice, jejichž díly se spojovaly háčky. Ve zmíněném roce zahájila výrobu stavebnic Merkur s novými, barevně lakovanými díly a také s legendárním spojovacím materiálem v podobě šroubků a matiček.

Kromě stavebnice Merkur se ovšem mohelnická expozice věnuje i dalším českým kovovým stavebnicím, které se v dnešní době již nevyrábějí. Jsou to například značky Edison, Vašek a Trix. Zároveň neopomíjí ani vývoj stavebnic ve světě.