Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úřadech práce jsou tisíce lidí, firmy přesto těžce shání pracovníky

  4:51aktualizováno  4:51
V evidenci úřadů práce je v Olomouckém kraji stále více než 25 tisíc lidí. Paradoxně v době, kdy se mnohým firmám z regionu dlouhodobě nedaří najít dostatečný počet zaměstnanců. Lidé jim chybí napříč téměř všemi profesemi, i když mnohdy mají jen minimální či žádné požadavky na kvalifikaci uchazečů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podle Úřadu práce České republiky je v kraji nyní téměř sedm tisíc volných míst, což je o 12 procent víc než ve stejném období před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak připadají čtyři uchazeči.

Dvanáct procent z nabídky volných míst jsou dělnické strojírenské profese, jako zámečníci, obráběči, soustružníci či mechanici a opraváři strojů. Firmy ale mají problém obsadit dokonce i místa, na něž nepožadují žádnou kvalifikaci. Těch je přes tisíc, což je 16 procent z celkové nabídky.

„V současnosti nám chybí patnáct až dvacet pracovníků. Potřebujeme lidi do potravinářské a živočišné výroby, hledáme také agronoma,“ uvedl například Martin Novák, ekonomický ředitel společnosti Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku.

Podle něj je největší problém s úrovní uchazečů o práci. „Volné místo se nám sice podaří zalepit, ale poslední dobou hodně těchto nových lidí po několika dnech práci vzdá a leckdy se ani nenamáhají dát vědět, že už nepřijdou. Nebo je jejich pracovní výkon hodně špatný. Takže to není jen o počtech volných míst, ale především o kvalitě lidí,“ sdělil Novák.

Firmy mají problém sehnat technické profese, zedníky i cukráře

Podobný počet zaměstnanců nyní hledá i strojírenský podnik Papcel Litovel, který nutně potřebuje obsadit technické profese.

„Potřebujeme obráběče kovů, svářeče, montéry, konstruktéry, ale také projektové manažery, elektrotechniky nebo výrobní technology,“ vyjmenoval předseda představenstva Papcelu David Dostál.

Velké zábřežské pekařství a cukrářství Vašíček nemůže sehnat šest pekařů a cukrářů, ať už mužů nebo žen. „Nedostatek zaměstnanců řešíme brigádnickými výpomocemi seniorů,“ přiznal jednatel Libor Blaháček.

Olomoucká stavební firma Svoboda zase nutně potřebuje pět zedníků, mohelnickému kolosu Hella Autotechnik Nova vyrábějícímu reflektory pro vozy světových značek pro změnu chybějí především specialisté do oblasti vývoje.

Olomoucký kraj má nadále jednu z nejvyšších nezaměstnaností

K 31. srpnu evidovala krajská pobočka Úřadu práce České republiky v Olomouci celkem 25 405 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 350 nižší než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je však nižší o 4 624 osob. Podporu v nezaměstnanosti v srpnu pobíralo 6 206 nezaměstnaných, což je pouze čtvrtina všech lidí vedených v evidenci.

V průběhu srpna úředníci nově zaevidovali 2 784 lidí, naopak 3 134 uchazečů odešlo z evidence. Nejde však pouze o nástup do zaměstnání.

„Do práce ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 839 osob, z nichž 454 bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce. Další byli vyřazeni z evidence, protože buď odmítli nabízené zaměstnání, nebo nepřišli bez omluvy na domluvenou schůzku,“ vysvětlil analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných klesl o jednu desetinu na 5,7 procenta. Region tak vykazuje čtvrtou nejvyšší procentuální nezaměstnanost mezi kraji České republiky. Z pětice okresů Olomouckého kraje je na tom výrazně nejlépe Prostějov, kde je bez práce pouze 4,3 procenta obyvatel v produktivním věku.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Najdete na iDNES.cz