Martin Kotůlek diriguje fotbalisty Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoučtí fotbalisté v oslabení urvali bod. Ale bude Kotůlkovi stačit?

• 0
Na představenstvu Sigmy, které se v týdnu zabývalo špatnými výsledky a hrou olomouckých fotbalistů, dostal kritizovaný trenér Martin Kotůlek ještě důvěru. Podle zdroje MF DNES podmíněnou bodovým ziskem v dalších zápasech. Těžko konstatovat, zda remíza 1:1 ve 13. kole z Ostravy jeho křehkou pozici vylepšila, nebo ještě víc zhoršila. Spíše B je správně.

Každopádně bod po vyloučení Javůrka z 37. minuty oslabení Hanáci berou všemi deseti bojovníky na hřišti. "Musím poděkovat chlapcům, že to tak zmákli, odvedli výborný výkon," chválil Kotůlek.

Chválu si nezasloužil levý obránce Jan Javůrek, který se po dvou hloupých faulech na půlce hřiště nechal vyloučit ještě v první půli a tým výrazně oslabil. "Měli jsme na tři body a tohle nám hodně uškodilo," povzdechl si jediný olomoucký střelec Martin Doležal.

"Snažili jsme se na Javora volat, ať brzdí. Je to škoda," nechápal Kotůlek zbytečný skluz hráče, jemuž dal po čase šanci místo Vepřeka. A překvapivě také nechal na lavičce záložníka Davida Housku, jenž v minulém kole zařídil Sigmě bod se Slováckem (2:2) gólem a asistencí, nahradil jej Nizozemec Stef Wiljaars. Oba tahy se na zápase výrazně podepsaly.

Sigma znovu potvrdila, že neumí bránit standardní situace. V Ostravě však paradoxně inkasovala po svém rohovém kopu. Baník se ubránil a při brejku využil sérii chyb hostů. Nejprve prohrál souboj laxní Vidlička, poté Šindelář místo rázného odkopu prodloužil míč na Engelmanna, který se trefil do prázdné brány z těžkého úhlu, když potrestal zcela zbytečné vyběhnutí brankáře Blahy.

"Šindelář mi namazal. Já jsem prostě běžel za balonem a dopadlo to tak, jak to dopadlo," nemohl domácí střelec ani uvěřit, kolik minel předcházelo v 15. minutě jeho trefě.

Už za tři minuty modří srovnali; Navrátil patičkou uvolnil Wijlaarse, na jehož centr si naběhl nehlídaný Doležal. Také ostravský gólman Pavlenka chyboval, neboť zůstal na čáře a olomoucký bijec si tak pro šestý gól sezony vyskočil sám.

Jenže po zkratu Javůrka to měli Hanáci hodně těžké. Ani v oslabení se nesoustředili jen na defenzivu, chtěli vítězství, rvali se i za trenéra, ale síly jim ubývaly a domácí hrozili mnohem víc: Fantiš trefil tyčku, Vomáčka hlavičkou zase břevno, Engelmannovu dělovku z úhlu vyboxoval Blaha.

Sigma však i třetí zápas, který v sezoně dohrávala v oslabení, zvládla do bodového konce a s Ostravou neprohrála už čtyři roky. "Nám vázla rozehrávka odzadu. Více nám vyhovuje hrát do brejků než do plných proti deseti. Jsem zklamaný," řekl kouč Baníku Martin Svědík.

"Každý bod z venku je zisk," oddychl si ohrožený Kotůlek. "Tlak cítím," přiznal. A jen tak neustane. V příštím kole sedmé Hanáky čeká neporažená Sparta.