Horní náměstí a budova radnice s přistavěnou strážnicí u jižního průčelí na...

Horní náměstí a budova radnice s přistavěnou strážnicí u jižního průčelí na snímku z roku 1890. | foto: reprofoto z knihy Olomouc a Olomoučané na starých fotografiích

Fotokniha ukazuje Olomouc na konci 19. století, snímky ukrýval archiv

  • 4
Obyvatelé Olomouce mají skvělou možnost zjistit, jak vypadalo jejich město před více než sto lety. Nová kniha Olomouc a Olomoučané na starých fotografiích jim totiž ukáže dobu, kdy byl například Slovanský dům ještě výstavní halou, Vídeňskou ulici nelemovala alej vzrostlých stromů a radnice měla na jižním průčelí postavenou strážnici.

Lidé v knize mají možnost vůbec poprvé vidět nejstarší snímky města od roku 1860, které zatím buď vůbec nevyšly tiskem, nebo ještě nebyly k vidění v tak kvalitní podobě.

"Kvalita reprodukcí je tentokrát mimořádná. Dbali jsme na to, aby byla co nejlepší. Vybírali jsme kvůli tomu pečlivě i papír a způsob tisku," zdůrazňuje hlavní autor knihy, bohemista Jiří Fiala, který působí na Univerzitě Palackého.

Impulsem pro přípravu knihy byl podle něj fakt, že městu podobná publikace dosud chyběla. "Poměrně bohatou fotografickou produkci té doby už sice katalogizoval v roce 1973 Václav Burian, stranou jeho pozornosti však kupodivu zůstal například fond starých fotografií ve zdejší Vědecké knihovně," nastínil Fiala.

Nejstarší snímek je z roku 1860, byl v makovici radniční věže

Spolu s kolegy nakonec shromáždil unikátní fotky, které leží ve fondech Státního okresního archivu v Olomouci a ve Sbírkách obrazového materiálu a fotografií Olomouc.

Ukázky snímků z nové knihy

"Fotografie jsou uspořádané tematicky. Od panoramatických záběrů města přes jeho náměstí a ulice, bourání hradeb v poslední třetině 19. století, kostely a školní budovy, objekty staré vodárny či bývalé všeobecné nemocnice až k parkům půvabným méně než dnes," vyjmenovává Fiala.

Na počátku fotografických záběrů Olomouce stojí série čtyř snímků pořízených Hermannem Haubenreisserem a uložených 15. září 1860 s dalšími 156 předměty do makovice radniční věže. Naopak jako poslední do publikace autoři zařadili snímky z Horního náměstí, které dokumentují zásadní přelom v životech nejen Olomoučanů - začátek 1. světové války.

Autor už chystá pokračování knihy

"Na dávných fotografiích je ovšem zobrazena kromě domů, hradeb a zákoutí také tehdejší populace - děti, dospělí, jejich postavy, tváře a oblečení," popisuje bohemista.

Kdo je Jiří Fiala

Narodil se v roce 1944, absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor český jazyk a literatura - dějepis. V roce 1992 se stal docentem filozofické fakulty pro obor dějiny české literatury, v roce 2002 pak i profesorem.

Podle něj se dá předpokládat, že na mnoha záběrech z městských slavnostních akcí, jakou bylo třeba svěcení praporů olomouckých ostrostřelců, jsou přítomní i tehdejší olomoucký starosta a další významní představitelé města.

"Bezejmenní Olomoučané a Olomoučanky, případně momentální návštěvníci tehdejšího královského hlavního města, však zmizeli s výjimkou okamžiku zachyceného fotografujícím v propadlišti dějin," dodává Fiala.

A jaké jsou podle něj nejvzácnější snímky v knize? "Kromě těch úplně nejstarších je to fotografie Slovanského domu. Tehdy totiž byla budova jednou ze dvou výstavních hal ve městě, což mnoho lidí už neví," říká Fiala, který s kolegy připravuje pokračování knihy. "Budou v ní například vzácné fotky z návštěvy vídeňských panovníků ve městě," dodává.