Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý | foto: ČTK

Vrchní soud osvobodil exředitele OP Prostějov viněného ze zpronevěry

  • 18
Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP Prostějov. František Tuhý čelil obžalobě ze zpronevěry. Brněnský krajský soud mu původně uložil pět let vězení, podle odvolacího soudu ale nešlo o trestný čin. Vrchní soud uvedl, že firmě nevznikla žádná škoda.

Ředitel OP Prostějov, jedné z největších textilek ve střední Evropě, si čtyři roky vyplácel prémie. V letech 2004 až 2008, kdy byl většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a předsedou představenstva podniku, si tak přišel celkem na 26,3 milionu korun. Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy a podle nich mu byly peníze vyplaceny.

Po sedmi letech vyšetřování okolností krachu podniku Krajský soud v Brně Tuhého potrestal za zpronevěru pěti lety vězení s ostrahou a navíc mu nařídil peníze vrátit. Dále mu na 10 let zakázal zastávat vrcholnou manažerskou funkci.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Petra Angyalossyho sice mělo prémie schválit představenstvo, škoda však firmě žádná nevznikla.

„Firma po celou sledovanou dobu dosahovala zisku a stále prosperovala. I kdyby se dodržel formální postup a prémie mu byly schváleny podle zákona představenstvem, byly by mu stejně vyplaceny. Firma o žádnou částku poškozena nebyla,“ uvedl Angyalossy.

Osvobozený exředitel: Za mého působení firma prosperovala

Podle soudu i znalec uvedl, že situace ve firmě byla v té době stabilizovaná. Jako hlavní akcionář si navíc mohl nechat vyplatit formou dividend podstatně vyšší částku.

„Podle našeho názoru zde není znak způsobení škody, nejde proto o trestný čin, a proto jsme přistoupili ke zproštění obžalovaného,“ doplnil předseda senátu. Proti rozhodnutí odvolacího soudu už lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tuhý rozhodnutí soudu přijal s dojetím. Podle něj za jeho působení firma prosperovala a on neměl žádný zájem ji poškodit.

„Ten pocit, když jsem měl za práci, kterou jsem odváděl, dostat pět let vězení, nikomu nepřeji. Jsem strašně rád, že to dopadlo v můj prospěch,“ řekl.

„Nepochopil jsem, proč u jiných pracovníků jsou odměny v pořádku a u mě jsou protiprávní,“ doplnil bývalý vrcholný manažer s tím, že firma skončila v konkurzu dva roky po jeho odchodu.

Bývalý ředitel podniku vinu celou dobu odmítal

Státní zástupci, kteří podali obžalobu, viděli hlavní problém právě v tom, že Tuhý byl zároveň ředitelem i předsedou představenstva OP, a stanovil tak podmínky pro vyplácení odměn sobě a členům nejvyššího vedení firmy. Následně si pak tyto odměny vyplatil. Odměny ale podle žalobců měla schvalovat valná hromada.

Tuhý už u krajského soudu popřel, že by se obohatil na účet firmy, a prohlásil, že si nebyl vědom potíží, které plynuly ze souběhu funkcí ředitele a předsedy představenstva.

„Nikdo nikdy nevznesl připomínky k vyplácení prémií, a to ani auditoři, kteří pravidelně ekonomiku firmy kontrolovali,“ uvedl. Soudu také řekl, že splňoval všechny podmínky, aby odměny dostal.

Budovy podniku nový majitel srovnal se zemí

OP Prostějov v dobách své největší slávy zaměstnával tisíce lidí. Krach přivodila především levná asijská konkurence, ale i špatná manažerská rozhodnutí a podezřelé operace v hospodaření firmy.

„Půjčky se braly už za Tuhého. Jenže sotva se splatil jeden úvěr, už se bral další. Na tento problém upozorňoval ekonomický náměstek, už tehdy konstatoval, že je to cesta do pekel,“ popsala systém fungování OP někdejší předsedkyně závodních odborů a členka dozorčí rady Helena Vyroubalová.

V rámci konkursu se podařilo prodat zlaté vejce podniku, výrobu obleků na míru, která v Prostějově úspěšně funguje dodnes a rovněž bývalý areál firmy ve Vrahovicích o rozloze osmnáct hektarů. Nový majitel, společnost Astria Group, nechal výrobní budovy loni v létě odstřelit.

28. června 2014

, ,