V Přerově se uskutečnila burza práce pro zaměstnance končící továrny Gambro. Přetahovat se o ně přijeli zástupci téměř stovky firem. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Dárky i benefity. Náboráři v Přerově soupeřili o lidi z končící továrny

  • 0
Nečekaný pokladem se stal pro personalisty náhlý konec jednoho z největších přerovských zaměstnavatelů, výrobce zdravotnické techniky Gambro s 620 lidmi. Z narychlo zorganizované „burzy“ práce byl nakonec spíš veletrh s desítkami firem, které se předháněly v tom, kdo nabídne zajímavější podmínky a benefity.

Burzu uspořádalo pro zaměstnance v jednom z přerovských hotelů samotné Gambro s pomocí místního úřadu práce a Institutu celoživotního vzdělávání.

„Předčilo to naše očekávání, nic takového jsme v Přerově ještě neměli,“ řekla ředitelka zdejšího úřadu práce Ilona Kapounová.

V pondělí ráno dva sály zaplnili náboráři přibližně devadesáti firem nejen z Přerova či Olomouckého kraje, ale i z dalších tří regionů. Podniky jsou ochotné lidi z Přerova vozit klidně desítky kilometrů. Tak zoufalý je jich na trhu nedostatek.

Kdo chtěl rychle získat práci, nemusel ani vstoupit dovnitř. Jeden ze zaměstnavatelů si totiž „konkurenční výhodu“ zajistil už před budovou - dvě hostesky rozdávaly letáky a jejich kolega do megafonu dokola hlásil vše podstatné: „Skladový dělník, mzda až 21 tisíc, doprava z Přerova zajištěna.“

Dárky, občerstvení, benefity. Firmy se předháněly v lákadlech

V suterénu hotelu to pak vypadalo spíš jako na burze cenných papírů. Stovky lidí se překřikovaly, postupně obcházely jednotlivé stánky firem a v rukou se jim vršily letáky. Personalisté se předháněli a oslovovali kolemjdoucí. Aniž stačím cokoliv říct, dostávám nabídku vyrábět alternátory, zdravotnický materiál či bílou techniku.

A být trochu hrabivější, odnášel bych si za pár minut plnou náruč dárků v podobě reklamních předmětů, což je další hojně využívaná taktika náborářů. Dokonce bych se i dosyta najedl, protože - ač bych to na podobné akci nečekal - řada firem nabízí příchozím občerstvení. I to dokresluje, jakou cenu dnes má pro firmy dobrý zaměstnanec.

Burza práce pro Gambro

„Máme spoustu firemních benefitů,“ přesvědčuje opodál dvojici žen personalistka kroměřížské firmy Kmotr vyrábějící salámy.

„Jezdí k nám vlak i bus a jsme hned na sjezdu dálnice,“ přihazuje.

O kus dál se mladá žena zvědavě zastavuje u stánku firmy Miele. „Kde sídlíte?“ „V Uničově.“ „Aha,“ zklamaně protáhne. Nakonec si ale letáček přece jen vezme.

„Myslela jsem si, že žádná práce není. Teď vidím, že je jí dost“

Ženy celkově převažovaly. Většina z nich odcházela vybavená tlustým fasciklem letáků s volnými pozicemi.

„Jakou hledám práci? Momentálně je mi to jedno, hlavně aby nějaká byla,“ říká asi třicetiletá nakrátko ostříhaná blondýna. Jméno říct nechce, patří ovšem k lidem, kteří doteď pracovali v Gambru.

„Ještě před měsícem bych si myslela, že žádná práce není, ale teď vidím, že je jí všude dost. Nabídli nám hodně možností,“ pochvaluje si. Jak dodává, kromě mzdy si bude vybírat i podle typu zaměstnaneckého poměru.

„Nechci už práci přes agenturu, je pro mne důležité být kmenovým zaměstnancem. A nemusím nutně pracovat v Přerově, většina firem nabízí i svoz,“ všimla si.

Odcházela s pocitem, že získat místo nebude problém. „Jedné firmě jsem rovnou dala životopis. A teď záleží, jestli se ozvou. A taky aby platilo, co nám naslibovali.“

Personalistův sen: za dvě hodiny 120 jmen

Leckdo by té vřavy měl za chvíli dost a hledal východ. Personalistům ale nad takovými davy prácechtivých lidí doslova zářily oči.

„Jsme velmi spokojení,“ přiznává Markéta Vystrčilová, která zde zastupuje místní firmu Olympus Medical. Pro ni je zdejší „lov“ o to zajímavější, že působí v podobném oboru jako končící továrna.

„Stejně jako Gambro působíme v medical byznysu, takže hledáme podobné typy operátorů. Plníme si naše termíny výběrových řízení,“ pochvaluje si personalistka.

„Lidsky je mi Gambra líto a nepřeji jim nic zlého, ale máme právě teď růst výroby, takže pro nás se to sešlo,“ dodala. Na nápor zájemců se připravovala nejen zásobou letáků, ale i výhodným místem stánku hned u vchodu.

„Kdo je připravený, není překvapený,“ usmívá se. Už po dvou hodinách věděla, že veletrh pro její firmu bude úspěšný.

„Máme čtyři A4 popsané kontakty, to je tak 120 jmen, a potřebujeme obsadit 30 pozic,“ shrnula.

Konec Gambra je v regionu v poslední době nevídaným masovým propouštěním. Doposud největší letošní redukci provedl na začátku roku šumperský závod Pars nova, který kvůli nedostatku zakázek propustil 160 lidí (více čtěte zde). Přesun pod nového vlastníka pak čeká zhruba půldruhou stovku zaměstnanců jesenické firmy VPE Hard patřící nyní pod ostravskou společnost Vítkovice Power Engineering (podrobnosti zde).