Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hájenka, v níž bydlela původní liška Bystrouška, se stala památkou

  11:23aktualizováno  11:23
Seznam kulturních památek Olomouckého kraje je nyní o dvě položky delší. První novou památkou se stala hájenka ve Svinově patřícím pod Pavlov na Šumpersku, kde údajně žila liška, jež se stala předobrazem známé chytré lišky Bystroušky. Druhou pak nedaleká křížová cesta a kaple.

Hájenka ve Svinově patřícím pod Pavlov na Šumpersku, kde údajně žila liška, jež se stala předobrazem známé chytré lišky Bystroušky. Nyní se stala památkou. | foto: Národní památkový ústav

O zařazení obou míst mezi památky rozhodlo ministerstvo kultury na návrh olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Hájenka - usedlost takzvaného hřebečského typu - je posledním nedotčeným dochovaným stavením a zároveň jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek v šedesátých až sedmdesátých letech 15. století. V roce 1891 se pak stala myslivnou.

„Interiéry ani exteriéry ale nebyly změněny a usedlost se tak zachovala v původní podobě pouze se zásahy potřebnými pro její udržení. K jižnímu průčelí přiléhá původní zahrada, kde byla v 60. letech 19. století vykopána středověká křtitelnice, dnes uložená v mohelnickém muzeu,“ nastínila památkářka Jitka Štáblová.

Důležitá pro získání statusu památky ale byla i role hájenky při vzniku známé kreslené figury lišky Bystroušky. Ta totiž žila právě zde v jejím okolí v době, kdy byl místním revírníkem Ferdinand Mayer, jenž se ujal osiřelého liščího mláděte, které pak vyrostlo mezi domácími zvířaty.

Další autoři „bydliště“ lišky přesunuli jinam

Ten o svých zážitcích s nezbednou liškou vyprávěl kolegovi Augustinu Kořínkovi z blízkého Veselí. A právě k němu nastoupil v roce 1889 na lesnickou praxi Stanislav Lolek z nedalekého Palonína. Ten se později stal akademickým malířem a příběhy o lišce, které se doslechl od Kořínka, ztvárnil do série téměř dvou stovek kreseb.

Ty pak později posloužily jako podklady Rudolfu Těsnohlídkovi pro psaní příběhů, které i s ilustracemi vycházely v Lidových novinách (a následně kvůli velké oblibě u čtenářů také knižně). Zde zaujaly hudebního skladatele Leoše Janáčka a inspirovaly ho k napsání libreta k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924, které je folklorním fenoménem české kultury, ovšem opera je známá a hraná po celém světě.

Původní domov lišky Bystroušky, kde se možná dodnes prohání její potomci, je tak právě v lesích a hájence u Svinova, které patří pod obec Pavlov. Občasné nejasnosti kolem jejího původu přinesli zmínění pozdější autoři, kteří ji přestěhovali do míst, jež dobře znali a měli k nim vztah - Těsnohlídek příběhy zasadil do kraje kolem Bílovic nad Svitavou a Janáček zase situoval děj opery do prostředí hukvaldské obory.

Málokdo už pak ví, že liška se původně jmenovala Bystronožka. Na Bystroušku ji údajně „přejmenoval“ svou chybou až novinový sazeč v tiskárnách.

Památkou se stala i blízká křížová cesta s kaplí

Připomínkou lišky i působení Stanislava Lolka je reliéf lišky na zdi nyní už památkově chráněné myslivny. Další z důležitých postav – revírník Kořínek, pak má dodnes náhrobek na veselském hřbitově.

Nové památky v kraji

Kromě hájenky se nicméně titulu památky dočkala i blízká křížová cesta sestávající z dvanácti kamenných sloupů a kaple Panny Marie včetně dřevěného misijního kříže.

„Soubor křížové cesty a kaple je posledním odkazem na stále živý kult Panny Marie Střítežské. Jednotlivá zastavení křížové cesty pochází z roku 1840 a podle datace na posledním sloupu byla restaurována v roce 1907. Jsou zhotoveny z maletínského pískovce, ze kterého je vytesán i Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a výjevy na nich zobrazují poslední okamžiky života Ježíše Krista,“ popsala Štáblová.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Policie kvůli vyšetřování obsadila Povodí Vltavy a Moravy, radnici i firmu

Na několika místech Česka zasahovali ve středu 11. dubna policisté Národní...

Na několika místech Česka zasahovali ve středu policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zajímali se o...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Nejrizikovější úsek českých silnic stvořily v Hranicích srážky chodců auty

Část Olomoucké ulice v Hranicích byla vyhlášena v nejnovější aktualizaci...

Přerovsko se opět dostalo do seznamu nejrizikovějších míst silnic, kde by se řidiči měli mít na pozoru. Tentokrát mu...

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz