Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hájenka, v níž bydlela původní liška Bystrouška, se stala památkou

  11:23aktualizováno  11:23
Seznam kulturních památek Olomouckého kraje je nyní o dvě položky delší. První novou památkou se stala hájenka ve Svinově patřícím pod Pavlov na Šumpersku, kde údajně žila liška, jež se stala předobrazem známé chytré lišky Bystroušky. Druhou pak nedaleká křížová cesta a kaple.

Hájenka ve Svinově patřícím pod Pavlov na Šumpersku, kde údajně žila liška, jež se stala předobrazem známé chytré lišky Bystroušky. Nyní se stala památkou. | foto: Národní památkový ústav

O zařazení obou míst mezi památky rozhodlo ministerstvo kultury na návrh olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

Hájenka - usedlost takzvaného hřebečského typu - je posledním nedotčeným dochovaným stavením a zároveň jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek v šedesátých až sedmdesátých letech 15. století. V roce 1891 se pak stala myslivnou.

„Interiéry ani exteriéry ale nebyly změněny a usedlost se tak zachovala v původní podobě pouze se zásahy potřebnými pro její udržení. K jižnímu průčelí přiléhá původní zahrada, kde byla v 60. letech 19. století vykopána středověká křtitelnice, dnes uložená v mohelnickém muzeu,“ nastínila památkářka Jitka Štáblová.

Důležitá pro získání statusu památky ale byla i role hájenky při vzniku známé kreslené figury lišky Bystroušky. Ta totiž žila právě zde v jejím okolí v době, kdy byl místním revírníkem Ferdinand Mayer, jenž se ujal osiřelého liščího mláděte, které pak vyrostlo mezi domácími zvířaty.

Další autoři „bydliště“ lišky přesunuli jinam

Ten o svých zážitcích s nezbednou liškou vyprávěl kolegovi Augustinu Kořínkovi z blízkého Veselí. A právě k němu nastoupil v roce 1889 na lesnickou praxi Stanislav Lolek z nedalekého Palonína. Ten se později stal akademickým malířem a příběhy o lišce, které se doslechl od Kořínka, ztvárnil do série téměř dvou stovek kreseb.

Ty pak později posloužily jako podklady Rudolfu Těsnohlídkovi pro psaní příběhů, které i s ilustracemi vycházely v Lidových novinách (a následně kvůli velké oblibě u čtenářů také knižně). Zde zaujaly hudebního skladatele Leoše Janáčka a inspirovaly ho k napsání libreta k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924, které je folklorním fenoménem české kultury, ovšem opera je známá a hraná po celém světě.

Původní domov lišky Bystroušky, kde se možná dodnes prohání její potomci, je tak právě v lesích a hájence u Svinova, které patří pod obec Pavlov. Občasné nejasnosti kolem jejího původu přinesli zmínění pozdější autoři, kteří ji přestěhovali do míst, jež dobře znali a měli k nim vztah - Těsnohlídek příběhy zasadil do kraje kolem Bílovic nad Svitavou a Janáček zase situoval děj opery do prostředí hukvaldské obory.

Málokdo už pak ví, že liška se původně jmenovala Bystronožka. Na Bystroušku ji údajně „přejmenoval“ svou chybou až novinový sazeč v tiskárnách.

Památkou se stala i blízká křížová cesta s kaplí

Připomínkou lišky i působení Stanislava Lolka je reliéf lišky na zdi nyní už památkově chráněné myslivny. Další z důležitých postav – revírník Kořínek, pak má dodnes náhrobek na veselském hřbitově.

Nové památky v kraji

Kromě hájenky se nicméně titulu památky dočkala i blízká křížová cesta sestávající z dvanácti kamenných sloupů a kaple Panny Marie včetně dřevěného misijního kříže.

„Soubor křížové cesty a kaple je posledním odkazem na stále živý kult Panny Marie Střítežské. Jednotlivá zastavení křížové cesty pochází z roku 1840 a podle datace na posledním sloupu byla restaurována v roce 1907. Jsou zhotoveny z maletínského pískovce, ze kterého je vytesán i Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a výjevy na nich zobrazují poslední okamžiky života Ježíše Krista,“ popsala Štáblová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Najdete na iDNES.cz