Budova bývalých Hanáckých kasáren na náměstí Republiky v Olomouci. Dříve byla...

Budova bývalých Hanáckých kasáren na náměstí Republiky v Olomouci. Dříve byla známa i jako Špitálská kasárna. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Armáda předává kasárna v centru Olomouce, po opravě zde bude superúřad

  • 2
Zhruba 170 let velela v obrovských Hanáckých kasárnách v centru Olomouce armáda. Platilo to do minulého týdne, kdy se jejich správcem stal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten dnes nevyužívanou budovou přebuduje na „superúřad“, do kterého se sestěhují instituce rozmístěné v různých částech města.

Plán na „superúřad“ se objevil před zhruba dvěma lety. V tu dobu byla Hanácká kasárna už prázdná, valná část vojáků odešla v červnu 2014. Jedna z největších armádních budov v centru jim ale stále patřila. Až do podpisu smlouvy 9. května.

„Změnila se příslušnost hospodaření z ministerstva obrany na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ přibližuje Radek Ležatka, mluvčí ÚZSVM.

V bohaté vojenské historii Olomouce se tím ovšem uzavřela další kapitola. Hanácká - dříve Špitálská - kasárna vojáci postavili ve 40. letech 19. století, sloužit měla i jako nemocnice. Dle historika Michaela Viktoříka kvůli nim bylo vyrobeno více než dva tisíce lůžek.

V budoucnu na jejich místech budou stát kancelářské stoly. Na jaře 2015 ÚZSVM uváděl, že sem mimo jiné sestěhuje Generální ředitelství cel, Katastrální úřad, Státní veterinární správu či Českou školní inspekci.

„Za všestranně výhodnějších podmínek tu bude umístěna řada organizačních složek státu dnes rozptýlených po Olomouci. Koncentrací na jednom výhodně lokalizovaném místě se zlepší i jejich dostupnost pro občany,“ uvedl tehdejší mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Opravy mohutné budovy budou stát desítky milionů korun

Počet úřadů, který jsou Hanácká kasárna schopna pojmout, státu řekne studie proveditelnosti. Než se sem ale nastěhují, bude třeba mohutnou budovu opravit. Náklady ÚZSVM již dříve předběžně vyčíslil na 45,5 milionu. Kdy přesně rekonstrukce začne, není schopen mluvčí Ležatka říci.

„V současné chvíli připravujeme fyzické převzetí kasáren, teprve poté lze zahájit kroky k zajištění stavebně historického průzkumu. Na něj naváže studie proveditelnosti,“ vypočítává Ležatka.

Bývalý mluvčí Hurt dříve podotkl, že odhadovaná doba proměny kasáren na sídlo úředníků je zhruba jeden a půl roku. A to od chvíle, kdy kasárna ÚZSVM převezme.

Úřad s olomouckou radnicí před dvěma lety jednal i o tom, kde po vzniku „superúřadu“ budou parkovat jeho zaměstnanci a návštěvníci. Přímo na vytíženou třídu 1. máje se mnoho aut nevejde, parkoviště na sousedním náměstí Republiky bývá velice často obsazené už teď.

Město řeší i budoucí podobu náměstí Republiky

Ležatka řešení vidí přímo v kasárnách. „Jejich součástí je objekt určený pro parkování organizačních složek státu a státních institucí. Návštěvníci mohou využívat přilehlý parkovací dům,“ připomíná.

Ten zmiňuje také náměstek primátora Aleš Jakubec. Pravdou ovšem je, že jezdit sem si řidiči doposud příliš nenavykli. I proto budou o náměstí Republiky letos jednat olomoučtí radní. Prozatím čekají na názor odborníků, kteří pracují na územní studii.

„Důvod, proč vzniká, je, že tam jsou v relativně špatném stavu inženýrské sítě. Budou se muset obnovit,“ doplňuje Jakubec.

Radnice tak chce mít zjednodušeně řečeno jasno, jakou podobu náměstí Republiky v budoucnu po opravách vlastně dát. Studie by měla být hotová letos na podzim, potom půjde na stůl radním. Termín, kdy se promění ve skutečnost, ale ještě stanovený není.