Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči musí ušetřit miliony, ruší se nákupy aut i oprava 40 let staré stanice

  10:22aktualizováno  10:22
Obrovské škrty, téměř největší z celé republiky, čekají pro příští rok hasiče v Olomouckém kraji. Na investice k nákupu nové techniky dostanou ani ne desetinu toho, co letos, šetřit budou muset také na provozu nebo teoretické přípravě. Ruší se i nákupy aut nebo rekonstrukce čtyřicet let staré nevyhovující stanice v Šumperku.

Hasiči mohou v příštím roce zapomenout na nákup nových aut i obnovu zastarávající techniky. Na snímku auta z hasičské stanice v Zábřehu. | foto: HZS Olomouckého kraje

Zatímco letos měli krajští hasiči na koupi nového vybavení a obnovu techniky sedmnáct milionů korun, příští rok to bude jen něco přes milion a půl. Konečnou podobu všech úspor sice bude jejich vedení znát až s novým státním rozpočtem. Už nyní například hasiči vědí, že přijdou o příspěvek na jídlo nebo že nebudou peníze na nákup nových vozidel, která na jejich zásahy vozí speciální kontejnery s vybavením.

Dvěma hlavními položkami, ve kterých musí nyní škrtat ředitel hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík, jsou právě investice a provoz. "Už teď víme, že ve výdajích na provoz budeme muset v příštím roce ušetřit zhruba devět milionů a čtyři sta tisíc korun. Nenapadá mě oblast naší činnosti, které by se to nedotklo."

Po úterní poradě ředitele Koláříka a jeho podřízených, kteří stojí v čele jednotlivých územních odborů, je tak v tuto chvíli jisté, že hasiči z Olomouckého kraje přijdou například o příspěvek na stravu. Kvůli těmto krokům ale i plošnému snižování platů už proto někteří hasiči odcházejí ze služby (více čtěte zde).

"Omezíme či úplně zrušíme také výjezdy našich lidí na nejrůznější soutěže po republice, které spadaly pod fyzickou přípravu hasičů. Zredukujeme i počet školení, místo dvoudenních budou jen jednodenní," přidává další způsoby šetření Jozef Novák, pod něhož spadají hasiči na Prostějovsku.

Obnova techniky se zastaví, nákup té chybějící se ruší

Vyhlídky na příští rok tak hasiči nikterak veselé nemají. "Obecně lze říct, že se příští rok téměř zastaví plán obnovy našeho vybavení a techniky, která je v řadě případů zastaralá či dokonce chybí," konstatoval Kolářík.

Konkrétní příklady? Pro ty šéf krajských hasičů nemusí chodit daleko. Kromě cisteren či výškové techniky uvádí třeba program obnovy takzvaných kontejnerových vozidel.

"Jde o univerzální nákladní auta, na která podle potřeby můžeme naložit kontejnery s nejrůznějším vybavením," popisuje mluvčí hasičů Jaroslav Hrubý s tím, že některé z těchto třinácti vozů, s nimiž krajští hasiči teď jezdí, jsou až osmnáct let staré a potřebují vyměnit.

"Jeden pak stojí kolem tří milionů korun. Cena kontejnerů, kterých teď máme devětatřicet, se pak liší podle jejich zaměření. Ty, jež jsou potřeba třeba k chemickým haváriím, vyjdou na deset milionů," dodává Hrubý.

Hasiči budou i nadále pracovat ve 40 let staré stanici

Úspory se také citelně dotknou hasičů v Šumperku. Porada jejich krajského vedení ze začátku tohoto týdne potvrdila, že se na neurčito odsouvá rekonstrukce tamní centrální stanice. "Je to již dlouho plánovaný projekt za zhruba sedmdesát až osmdesát milionů korun," přibližuje Kolářík. Podle něj je pak také poměrně jisté, že v nejbližších dvou letech se na její opravu peníze nenajdou.

"Naši stanici postavili kolem roku 1968, v současné době už nesplňuje normy a požadavky doby," uvedl již dříve tamní velitel Karel Ondruch, jehož lidé se zrekonstruovanou budovou počítali ještě na začátku letošního roku. "Potřebovali bychom tady nová okna, rozvody elektřiny či odsávání výfukových plynů z garáže."

Budova hasičské stanice v Šumperku pochází z konce šedesátých let a nevyhovuje dnešním potřebám a standardům hasičů, její oprava se ale kvůli úsporám a škrtům odkládá nejméně o dva roky.

Budova hasičské stanice v Šumperku pochází z konce šedesátých let a nevyhovuje dnešním potřebám a standardům hasičů. foto: HZS Olomouckého kraje

Martin Žaitlik, který má na starosti všechny hasiče na Šumpersku, ke stavu šumperské stanice upřesňuje: "Rozhodně to není tak, že by nám ta budova teď padala na hlavu, ale v budoucnu by s ní problémy být mohly."

Při srovnání s celou republikou Kolářík konstatuje, že šetření na investicích patří v jeho sboru k těm nejdrastičtějším. "Paušálně se snižují o jednašedesát procent, v Olomouckém kraji je to více než devadesát. Je to způsobeno tím, že u nás nejsou rozjednány žádné velké projekty, které by bylo třeba již dokončit."

Důsledky šetření shrnuje Miroslav Čoček, jenž u krajských hasičů spravuje přerovský odbor. "Pořízení jakékoli techniky v příštím roce absolutně nepřichází v úvahu a co se týče výdajů na provoz, ty omezíme na skutečně nejnutnější míru," uvedl Čoček.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Z NHL do Plzně. Nikdo tu nemá protaženou hubu, těší staršího z Kindlů

Jakub Kindl (v modrém) z Plzně drží záda Františkovi Skladanému z Olomouce.

Vyhnout se zdlouhavému cestování. Ušetřit energii. V poklidu se chystat na novou výzvu. Ale hokejisté k včasnému...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz