Polští a čeští hasiči společně zasahovali například u březnového požáru rodinného domu v Javorníku.

Polští a čeští hasiči společně zasahovali například u březnového požáru rodinného domu v Javorníku. | foto: HZS Olomouckého kraje

My u vás, vy u nás. Hasiči budou zasahovat na obou stranách Jeseníků

  • 0
Olomoucký kraj uzavřel s polským Dolnoslezským vojvodstvím dohodu o přeshraniční výpomoci hasičů při neštěstích a živelních katastrofách. Poláci i Češi tak budou moci zasahovat na obou stranách hranice, což pomůže především lidem v hůře dostupných oblastech Jeseníků.

Základem tento týden podepsané úmluvy je mezinárodní dohoda mezi oběma zeměmi o spolupráci a vzájemné pomoci při katastrofách, živelních pohromách a jiných mimořádných událostech.

„Dohoda na úrovni Olomouckého kraje a Dolnoslezského vojvodství a hasičských sborů stanoví zásady pro vzájemné poskytnutí přeshraniční pomoci při katastrofách, živelních pohromách a jiných mimořádných událostech, jestliže jedna ze stran uzná za nutnou podporu vlastních sil a prostředků ze sousední země,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Dohoda podle ní řeší i vzájemnou výměnu informací, například výsledky různých měření a prognózy ohrožení, ale i analýzy jejich příčin a další užitečná data.

Krajský šéf hasičů Karel Kolářík ocenil, že spolupráce s hasiči z Polska je už roky na vysoké úrovni.

„Hasiči v rámci různých projektů Evropské unie organizují společná cvičení, odborné výcviky a tematickou přípravu. Stále častěji se také společně setkávají při reálných zásazích,“ sdělil Kolářík.

Polští hasiči to mají na řadu míst výrazně blíž

Jen letos už čeští a polští hasiči v rámci regionální spolupráce společně zasahovali sedmkrát. Například v březnu v Javorníku, kde hořela střecha rodinného domu.

Dobrovolníci z Javorníku a okolí se svou technikou na tento zásah neměli šanci stačit. A profesionálové z polského Pačkova mohli být na místě mnohem dřív než Češi z Jeseníku. Z polského města je totiž do Javorníku jen 12 kilometrů, zatímco z Jeseníku přes třicet.

„Taková spolupráce je velmi prospěšná, protože nejen při hašení požárů jde o minuty. Pomoc z Polska pomohla zabránit daleko vyšším škodám,“ ocenil polské hasiče starosta Javorníku Jiří Jura. Podobně vidí přínos česko-polské hasičské spolupráce místostarosta Mikulovic Jiří Šimík.

„V Glucholazech je jednotka profesionálních hasičů jen tři kilometry od Mikulovic. Z Jeseníku je to 16 kilometrů. Je dobré, že spolupráce má jednoznačnou podporu z obou stran hranice a teď dostává i konkrétní právní rámec,“ podotkl Šimík.

Dosavadní spolupráci si obě strany pochvalují

Spolupráce s Polskem funguje i naopak. Třeba dobrovolní hasiči z Bílé Vody už v posledních letech několikrát zasahovali v Polsku.

„Šlo o nebezpečné vypalování trávy v místech, kam měli naši hasiči mnohem blíže než polští a mohli tam být podstatně rychleji. Bez rychlého zásahu mohly být škody podstatně vyšší,“ popsal starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

S Poláky už si vypomáhají policisté i horští záchranáři Podobně jako hasiči už roky spolupracují v oblasti hranice také policisté, kteří navíc spolupráci ještě rozšířili po vstupu do Schengenu a otevření hranic.

„Do terénu pravidelně vyrážejí společné česko-polské hlídky, které se osvědčují především při různých akcích pořádaných na obou stranách hranice. Na výborné úrovni je i spolupráce kriminalistů při vyšetřování kriminality v pohraničí,“ uvedla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Spolupráci přes hranici si pochvalují také horští záchranáři z Horské služby Jeseníky. Minimálně jednou ročně dělají s polskou horskou službou společné cvičení. Trénink se hodí, protože každý rok mají v hraniční oblasti Jeseníků, především kolem Králického Sněžníku, společné pátrací akce, když se ztratí český nebo polský turista.

„Myslím, že spolupráce s polskými záchranáři je nesmírně účelná a účinná. Společné zásahy se daří velmi dobře koordinovat,“ pochvaluje si náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.