Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči z Konice objevují nové příběhy partyzánů plné zrady i statečnosti

  12:27aktualizováno  12:27
Na samém sklonku 2. světové války vpadli do Javoříčka na Olomoucku nacističtí vojáci. Obec vypálili a zavraždili 38 mužů. Tragédie však nebyla v oblasti jedinou. Po stopách dalších teď pátrají dobrovolní hasiči z Konice.

Hasiči z Konice objevují nové a dosud neznámé příběhy partyzánů, kteří zde za války působili. Na snímku příslušníci partyzánské brigády Jana Žižky, která také na Moravě operovala. | foto: Archiv pamětní síně v Prlově

Vypálení Javoříčka a masakr tamních mužů není jediná tragická válečná událost v regionu, v níž figurují zdejší obyvatelé, němečtí vojáci a partyzáni.

Například tuto sobotu uběhne sedmašedesát let od nejtragičtějšího střetu jedné ze zdejších partyzánských skupin Jermak-Volkov s nacistickými ozbrojenými silami ve Vícově na Drahanské vrchovině.

Kromě třiadvaceti padlých vojáků SS či smrti partyzánského velitele Pavla Maximoviče Volkova měla událost dohru v noci z 29. na 30. dubna 1945. Němci tehdy ve vícovské obecní kanceláři shromáždili všechny muže starší šestnácti let. Původně je chtěli zastřelit údajně za to, že ukrývali partyzány. Nakonec vybrali deset z nich, které na místě popravili.

Někteří nechtějí o událostech mluvit ani po desítkách let

Tento příběh, ale i desítky dalších by nyní neměly zapadnout. Nově se o to snaží i dobrovolní hasiči v Konici ve spolupráci s Iniciativou pro podporu vypálených obcí a dalšími spolky z Konice a blízkého okolí. Připomínat působení partyzánů v této lokalitě za 2. světové války chtějí v rámci nejrůznějších setkání či přednášek. V plánu mají rovněž vydávání brožur o místních válečných událostech.

"V oblasti totiž působila řada odbojových skupin, například Zelený kádr, Prokop Holý, Věra, Jermak, Obrana národa, Juraj nebo skupiny kapitána Andrejeva a Kružilina. Lidé z celé země znají tragédie v Javoříčku nebo na Březském vrchu," popisuje jeden z iniciátorů vzpomínkových akcí Vlastimil Šmída.

Právě on v sobotu spolupořádal první pietní setkání na Březském vrchu, kde v dubnu 1945 našli smrt tři mladíci, kteří se chtěli přidat k partyzánům. Zradil je tehdy místní hostinský.

"Obdobných příběhů jsou tady spousty. Sbíráme je různě. Scházíme se s pamětníky nebo nám lidé dávají třeba zápisky svých rodičů z té doby. Samozřejmě, že se snažíme obracet na další pamětníky, kteří mohou mít povědomí o příbězích, o kterých zatím třeba nevíme. Častokrát však jsme i odmítnuti. Pro někoho jsou ty události stále živé," dodává.

Řada konických odbojářů se neskrývala a chodila do práce

Podle Moniky Faltýnkové, která je autorkou diplomové práce Protifašistický odboj na Konicku, měla tato oblast pro partyzány za druhé světové války kromě vhodného terénu i tu přednost, že zde žili ve venkovských staveních sdružených do menších podhorských vesnic vesměs čeští obyvatelé.

"Do odboje se zde zapojovali lidé nejrůznějších sociálních i věkových skupin, nejrůznějších politických názorů i povahových vlastností. Úkolem partyzánských skupin bylo rozšiřovat partyzánské jednotky o sovětské zajatce, předávat radiovým spojením zprávy o důležitých objektech a o pohybu nepřítele či narušovat silniční a železniční dopravu," popisuje autorka.

Její práce je přístupná také na internetu a podle ní je zajímavostí, že většina konických odbojářů nežila v ilegalitě, a vedle své odbojové činnosti chodila dál do zaměstnání a žila u svých rodin.

Nejbližší akcí, kterou sdružení připomínající partyzánský odboj pořádá, je tuto sobotu pietní vzpomínka v Javoříčku u příležitosti 67. výročí od vypálení obce. Doprovodnou akcí bude pochod Konice - Javoříčko. Sraz je od půl osmé do osmi u sokolovny v Konici.

Autor:Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Z NHL do Plzně. Nikdo tu nemá protaženou hubu, těší staršího z Kindlů

Jakub Kindl (v modrém) z Plzně drží záda Františkovi Skladanému z Olomouce.

Vyhnout se zdlouhavému cestování. Ušetřit energii. V poklidu se chystat na novou výzvu. Ale hokejisté k včasnému...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Jesenicko dalo Evropě „citrony severu“, po odsunu Němců upadly v zapomnění

Historický snímek jednoho z nejstarších stromů moravského sladkoplodého jeřábu,...

Před 200 lety vyšlechtili sadaři na Jesenicku unikátní moravský sladkoplodý jeřáb. V 19. století se rozšířil do celé...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz