Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči zkontrolují kvůli maďarské katastrofě odkaliště v Precheze

  18:55aktualizováno  18:55
Stejně jako v celé republice, i v Olomouckém kraji zkontrolují hasiči odkaliště u chemiček. Jde o reakci na na nedávný únik toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár, v regionu se ovšem týká pouze přerovské Prechezy.

Přerovská chemička Precheza. | foto: www.precheza.cz

"Kontrola proběhne v následujících dnech, výsledky budou známy dvacátého října," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Při vytipovávání odkališť ke kontrole spolupracují hasiči s krajským úřadem. "Cílem kontroly je vyhodnotit zajištění bezpečnosti odkaliště," vysvětlil mluvčí republikových hasičů Radek Kislinger.

Hasiči se budou podle něj zabývat také dodržováním technických podmínek a návodů, označováním pracovišť, zákazy a pokyny i dodržováním dalších povinností stanovených předpisy.

Mluvčí přerovské chemičky Precheza Zuzana Šálková uvedla, že firma je kontrolována pravidelně. "Různé úřady kontrolují všechny provozy, takže kontrolu odkališť vnímáme jen jako další v řadě," řekla.

Chemička už dnes odkaliště nepoužívá

Precheza podle ní měla v minulosti několik odkališť k odsazování zneutralizovaného sádrovce od vody, která se pak přečerpávala do řeky. "Žádné z těchto odkališť již ale dlouho neslouží svému účelu," sdělila Šálková.

Na spojených odkalištích s označením teď Precheza zajišťuje rekultivaci s výsadbou zeleně. "To znamená, že v tělese stavby se již nevyskytují žádné tekuté látky, pracuje se výhradně s tuhým materiálem, který je speciálně určen k takové rekultivaci a je nezávadný vůči životnímu prostředí," vysvětlila mluvčí.

Jedno z odkališť pak bylo ponecháno v původním stavu, uvnitř se ještě nachází usazený sádrovec spolu s odsazenou a srážkovou vodou. "Dnes lokalita do značné míry již splynula s okolní přírodou. Biologické průzkumy neprokázaly kontaminaci," řekla Šálková.

Přestože sádrovec není jedovatou látkou, pracuje se v Precheze, stejně jako v každé jiné chemičce s řádově desítkami různých chemických látek. Jen část je ale klasifikována jako nebezpečná.

"Práce s nimi je prováděna ve smyslu bezpečnostních listů a závazných pravidel pro zacházení s nebezpečnými chemickými látkami. Úniku do přírody zamezují různá zařízení včetně speciálních záchytných van nebo několika oddělených okruhů interní kanalizace. Oproti jiným typům chemických výrob je ale výroba anorganických pigmentů méně riziková," nastínila mluvčí chemičky.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Další z rubriky

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Motorkář se srazil s autem, hořící benzin mu popálil hlavu i končetiny

Po srážce osobního vozu s motorkou na Šumpersku začalo hořet palivo, které...

K dopravní nehodě doprovázené požárem museli vyjíždět hasiči, záchranáři a policisté na Šumpersku. Při srážce osobního...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Najdete na iDNES.cz