Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči zkontrolují kvůli maďarské katastrofě odkaliště v Precheze

  18:55aktualizováno  18:55
Stejně jako v celé republice, i v Olomouckém kraji zkontrolují hasiči odkaliště u chemiček. Jde o reakci na na nedávný únik toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár, v regionu se ovšem týká pouze přerovské Prechezy.

Přerovská chemička Precheza. | foto: www.precheza.cz

"Kontrola proběhne v následujících dnech, výsledky budou známy dvacátého října," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Při vytipovávání odkališť ke kontrole spolupracují hasiči s krajským úřadem. "Cílem kontroly je vyhodnotit zajištění bezpečnosti odkaliště," vysvětlil mluvčí republikových hasičů Radek Kislinger.

Hasiči se budou podle něj zabývat také dodržováním technických podmínek a návodů, označováním pracovišť, zákazy a pokyny i dodržováním dalších povinností stanovených předpisy.

Mluvčí přerovské chemičky Precheza Zuzana Šálková uvedla, že firma je kontrolována pravidelně. "Různé úřady kontrolují všechny provozy, takže kontrolu odkališť vnímáme jen jako další v řadě," řekla.

Chemička už dnes odkaliště nepoužívá

Precheza podle ní měla v minulosti několik odkališť k odsazování zneutralizovaného sádrovce od vody, která se pak přečerpávala do řeky. "Žádné z těchto odkališť již ale dlouho neslouží svému účelu," sdělila Šálková.

Na spojených odkalištích s označením teď Precheza zajišťuje rekultivaci s výsadbou zeleně. "To znamená, že v tělese stavby se již nevyskytují žádné tekuté látky, pracuje se výhradně s tuhým materiálem, který je speciálně určen k takové rekultivaci a je nezávadný vůči životnímu prostředí," vysvětlila mluvčí.

Jedno z odkališť pak bylo ponecháno v původním stavu, uvnitř se ještě nachází usazený sádrovec spolu s odsazenou a srážkovou vodou. "Dnes lokalita do značné míry již splynula s okolní přírodou. Biologické průzkumy neprokázaly kontaminaci," řekla Šálková.

Přestože sádrovec není jedovatou látkou, pracuje se v Precheze, stejně jako v každé jiné chemičce s řádově desítkami různých chemických látek. Jen část je ale klasifikována jako nebezpečná.

"Práce s nimi je prováděna ve smyslu bezpečnostních listů a závazných pravidel pro zacházení s nebezpečnými chemickými látkami. Úniku do přírody zamezují různá zařízení včetně speciálních záchytných van nebo několika oddělených okruhů interní kanalizace. Oproti jiným typům chemických výrob je ale výroba anorganických pigmentů méně riziková," nastínila mluvčí chemičky.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Takto má po přestavbě vypadat most v Komenského ulici i s nově vybudovanou
Olomouc kvůli přestavbě mostu zkusí protlačit uličkami 15 tisíc aut denně

Záplava aut na jaře zalije dvě boční uličky v Olomouci. A to kvůli budování protipovodňových opatření, v rámci kterých je nutné kvůli rozšíření koryta mimo...  celý článek

Během údržby se na dolní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně...
Elektrárna Dlouhé stráně je odstavená, převrácený jeřáb visí nad hladinou

Mimo provoz zůstává už čtvrtý den vodní elektrárna Dlouhé stráně poté, co se během údržbářských prací na dolní nádrží převrátil autojeřáb a jeřábník zemřel....  celý článek

Olomoucký soud projednává případ zásahu bojového vozidla pěchoty jiným vozem...
Měli jsme problém s kanonem, řekl soudu řidič bevépečka, které zasáhlo jiné

Olomoucký okresní soud pokračoval v pondělí v rozplétání okolností neštěstí, při kterém loni ve vojenském újezdu Libavá během nočních střeleb bojové vozidlo...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.