Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Novoroční zákaz hazardu vypne v Přerově jen pětinu z pěti set automatů

  • 1
Už jen necelý dva týden zbývá do chvíle, kdy v Přerově začne platit vyhláška o zákazu výherních automatů. Přístroje však budou z heren mizet jen pomalu, některým totiž vyprší povolení až v roce 2019. Nyní je přitom Přerov hráčským rájem, automatů je zde přes 500, vyhláška jich ale teď zruší jen asi pětinu.

Návrhy na omezení provozu výherních automatů v Přerově padaly již několik let, zákaz se však nakonec podařilo prosadit až na jaře loňského roku.

„O vyhlášce rozhodli zastupitelé v dubnu roku 2014. V platnost vstupuje od 1. ledna 2016,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Jenže z přerovských heren navzdory vyhlášce k poslednímu dni letošního roku zmizí jen menší část přístrojů. Budou to především klasické výherní automaty, které mají povolení od města. Jejich počet se přitom postupně snižoval už během uplynulých let.

„V roce 2009 jich bylo 277, loni pouze 42 a k dnešnímu dni je jich 39 v celkem dvanácti hernách,“ řekla Chalupová.

Že hracích strojů ubývá přivítal i přerovský primátor Vladimír Puchalský. „Už dnes některé automaty zmizely, takže vyhláška má i preventivní účinek.“

Město přijde po vymýcení automatů o desítky milionů korun

Ve městě ale zůstanou v provozu ostatní přístroje, a to až do doby stanovené povolením, které jejich provozovatelům vydalo ministerstvo financí.

„Jedná se především o videoloterijní terminály, kterých je na území města k dnešnímu dni 498,“ uvedla Lenka Chalupová. Přístroje mají různou dobu platnosti povolení, přičemž to některým končí až v prosinci roku 2019.

„V této souvislosti můžeme říct, že k poslednímu dni letošního roku bude ukončena platnost licence u 93 těchto terminálů,“ doplnila mluvčí.

Pro městskou pokladnu bude zákaz hracích přístrojů znamenat ztrátu, která plyne z jejich poplatků, v řádech desítek milionů korun. Například jen za prvních jedenáct měsíců letošního roku dosáhl příjem z loterií pro město Přerov 45,5 milionu korun.

„Pro příští rok předpokládáme v rozpočtu města 24,8 milionu korun,“ podotkla Chalupová.

Kvůli hernám se těžko hledala slušná restaurace, míní radní

Vztahovat dopad zákazu automatů jen na městskou pokladnu, je ale podle přerovského manažera prevence kriminality Jiřího Kohouta jednostranné.

„Vždy se jedná o úhel pohledu. Na druhé straně jsou totiž náklady státu na programy prevence kriminality, na léčbu patologického hráčství, a nelze zapomínat na fakt, že peníze, které mizí v hracích automatech, hráči často získávají nelegální cestou,“ řekl Kohout. Podle něj navíc ovlivňuje velké množství heren v Přerově celkový ráz města.

„Herny se často nacházejí v restauračních zařízeních, kde hlavní zisk plyne z hazardu a provozovatelé proto tolik nedbají na úroveň hostinských služeb. Proto je v některých částech města velmi těžké narazit na slušnou restauraci,“ podotkl Kohout, který upozornil na první z pozitivních změn, které může vyhláška přinést.

„Prostor, v němž dosud fungovala jedna z heren, se má proměnit v cukrárnu. Je to velmi symbolické.“

Na dodržování vyhlášky budou dohlížet městští strážníci. „Ze začátku jim budou nápomocni pracovníci odboru ekonomiky, kteří tuto kontrolu dosud vykonávali v rámci povolovacího řízení výherních hracích přístrojů,“ uvedla Chalupová.

Odpůrci omezování hazardu často argumentují tím, že zákaz může způsobit vznik takzvaných černých heren.

„Pokud nějaké v Přerově vzniknou, určitě v nich nebude pět set automatů a nebudou tak snadno dostupné jako nyní. Navíc to nebude v mezích zákona, takže jejich provozovatelé budou muset počítat s tím, že se ocitnou v hledáčku policie,“ dodal Kohout.