Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sigmě nebudu pasivním divákem a zvedačem ruky, říká hejtman Rozbořil

  8:51aktualizováno  8:51
Pomoc při hledání nových sponzorů pro Sigmu Olomouc či zájem o hospodaření klubu a snaha mu pomoci v době, kdy se na hřišti nedaří. To jsou hlavní body, s nimiž si hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil spojuje své působení v představenstvu fotbalové Sigmy Olomouc.

Hejtman Jiří Rozbořil se stal členem představenstva fotbalové Sigmy Olomouc. Mluví o ní jako o sportovní vlajkové lodi regionu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z jakého důvodu vstupuje Olomoucký kraj vaší osobou do vedení Sigmy Olomouc? V představenstvu jsou zástupci akcionářů, a tím kraj není. To se změní?
Ne. Ale už řadu let kraj Sigmě každoročně dává provozní příspěvek ve výši kolem dvou milionů korun. Teď se chystá mistrovství Evropy jedenadvacítek, a tak jsme přispěli i na projekt rekonstrukce stadionu, aby vyhovoval požadavkům UEFA. V podstatě mi to místo bylo nabídnuto proto, že jsme významný podporovatel klubu. Ale nebylo to hned o mém jméně. Ovšem přece jenom je tam primátor (olomoucký primátor Martin Novotný je předsedou dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc - pozn. red.), a tak jsme se rozhodli pro hejtmana, aby to bylo vyvážené. Není to však o žádném vstupu Olomouckého kraje do Sigmy jako akcionáře.

Vybavíte si, jak dlouho už kraj Sigmě tento každoroční dvoumilionový příspěvek posílá?
Myslím, že to už bylo za mého předchůdce. A možná i za jeho předchůdce. Sigma je přece jen nejvýznamnější sportovní klub v Olomouci a v celém kraji.

Z jakého důvodu pak kraj letos přidal ještě na rekonstrukci stadionu? O jakou šlo částku?
Na stadion šel milion korun po dohodě s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR). Ta tady uvolňuje nějaké finance na rekonstrukce a klubu chyběly peníze na projektovou dokumentaci a přípravu této investice. Je to všechno vázáno na dotaci z FAČR. V případě, že Sigma tuto podporu nedostane, tak by se ty peníze měly vrátit, jelikož jsou účelově vázány na mistrovství jedenadvacítek. Od kraje to tak byl jednorázový příspěvek.

Je otázkou, jakou vizitku nyní Sigma Olomouc svému městu a také Olomouckému kraji dělá. Jedna stránka jsou sportovní výsledky, ale potom zde máme také kauzy, které jsou s ní spojené. Nemůže se kraj vstupem do Sigmy spíše ušpinit?
Takto to nevidím. Samozřejmě ve fotbale je to tak, jak to je. Odděluji jednak sportovní a marketingovou značku Sigmy v rámci propagace regionu. Druhá věc jsou samozřejmě ty klubové záležitosti. Ale o tom se budu moci bavit, až do toho více proniknu. Nyní to znám pouze z médií, nebyl jsem účastníkem. Bude to samozřejmě jedna z věcí, o kterou se budu zajímat.

Co si Olomoucký kraj od vstupu do vedení Sigmy slibuje?
Jak jsem řekl, dáváme tam nemalé prostředky. Takže minimálně by zástupce kraje, kterým jsem tedy já, měl mít kontrolu nad tím, jak se s těmito prostředky nakládá. Samozřejmě jedna věc je vyúčtování a jiná potom vlastní spotřeba. A také mě docela mrzí, jak se teď klub sportovně vyvíjí. Takže snad mohu nějakou měrou přispět. Ale teď samozřejmě nemyslím to, že budu hrát fotbal.

Jaký vlastně máte vztah k fotbalu?
Chodím na každý zápas. Celkem se o to zajímám a není mi to lhostejné. Mám za to, že tento klub má na víc a že se s tím dá něco dělat.

Jak tedy Sigmě pomůžete?
Hejtman je určitá veličina. Může mít vliv na sponzory, může pozitivně ovlivňovat řadu věcí. Myslím, že právě o to klubu jde. Zvažoval jsem, zda jsem ochoten a schopen do toho vstoupit. Myslím, že osoba hejtmana může klubu prospět.

Byl jako kandidát na uprázdněné místo po Martinu Rakovi ve hře i někdo jiný mimo Olomoucký kraj?
To se musíte zeptat vedení klubu. Mně to bylo nabídnuto. Nějaký čas jsem to zvažoval, možná dva či tři týdny. Uvažovali jsme i o tom, že by tam jako zástupce kraje šel i někdo jiný. Nakonec jsme se usnesli, že bude lepší, když tam bude přímo hejtman. A to i z toho pohledu, že je to určitá persona, která může pozitivně působit na fungování klubu.

Sám jste na to již narazil. Jde zde také o finance a lepší kontrolu peněz, které tam i Olomoucký kraj vkládá. Víme oba, že zde byla kauza ohledně černých fondů s penězi od hráčů za umožnění přestupu. Je také to jeden z důvodů, proč sem přicházíte? Pohlídat si to sám za kraj?
Vím, kam míříte. Já bych to takto nespojoval. Skutečně ty kauzy neznám dopodrobna. Je zřejmé, že klub hospodaří s nějakými finančními prostředky. Já se za sebe, protože jsem ekonom, budu zajímat, jak je to s jinými kluby, kde se dá nějakým způsobem hospodařit jinak. Z postu představenstva do toho mohu přece jen zasahovat. Ale nespojoval bych to s těmi kauzami. Nechtěl bych z toho dělat to, že tam jdu jako čistič a že najednou na Sigmě bude všechno bílé a krásné. Já o těch kauzách vím tak málo. Do těchto vod se nechci pouštět.

Pojďme ještě ke každoročnímu dvoumilionovému příspěvku kraje. Bude se nějak měnit?
Na rok 2014 je jeho výše zachována. Přesně o tom je možná vstup kraje do Sigmy. Protože prodej hráčů není takový, jaký byl v minulosti, sponzorů je čím dál tím méně a tak dále. Nevylučuji nějaké navýšení tohoto příspěvku, ale tak, aby ty peníze byly smysluplně utraceny. Právě tím, že budu v představenstvu, budu moci říct ano, to je smysluplná investice, pojďme do toho.

Budete člen představenstva Sigmy Olomouc. A co dozorčí rada? Budete usilovat o to, abyste do ní vstoupili třeba právě skrze finance?
Neuvažoval jsem o tom. Je to otázka akcionářů a vedení klubu, co nabídne. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bychom tam chtěli dát svého člověka.

Pořád mi z toho vyplývá, že kraj si jde do Sigmy zkontrolovat...
Kraj tam jde ze dvou důvodů. Jednak proto, že tam dává finanční prostředky, takže je účastníkem provozu klubu. A druhá věc. Byl jsem osloven vedením klubu. Předpokládám, že pokud je tam primátor a pokud je tam nyní i hejtman, tak klub dostává, ať chceme, nebo nechceme, na určité vážnosti vůči sponzorům či vůči fungování klubu. A tomu se nebráním, protože Sigma je skutečně sportovní vlajková loď regionu.

Dobrá. Ale toto byly důvody ze směru od Sigmy, které může hejtman pomoci. Navíc se zde kraj finančně angažuje, a tak mu Sigma nabídla místo. Ale co to přinese kraji?
Zatím nevím. Ještě jsem nebyl ani na jednom jednání představenstva. Když jsem přišel na kraj jako hejtman, tak jsem si to zde rok mapoval. Říkám si, co je možné zlepšit a udělat. Pak asi i na Sigmě přijdu s nějakými návrhy na to, aby se zlepšilo financování klubu, abychom začali vyhrávat, aby ten klub zdárně fungoval. Znovu říkám: dáváme tam finanční prostředky, klub nabídl toto místo po panu Rakovi. Nehledejte v tom skutečně to, že si Rozbořil jde zkontrolovat neprůhledné financování. To není pravda. Kraj bude zkrátka mít zástupce v největším fotbalovém klubu v regionu. To je celé. A co se bude dít dál, to se uvidí.

Ovšem nějaké změny či návrhy z vaší strany na zlepšení, to tedy nevylučujete.
Jinak by nemělo smysl do Sigmy chodit. Nebudu pouze pasivním divákem a zvedačem ruky. To klidně můžete napsat, že takto to fungovat nebude.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Technici začali v pátek na magistrále instalovat nové semafory, které mají
Jeseník si zřejmě pořídí své vůbec první semafory, uleví centru od kolon

Kritickou dopravní situaci v jesenickém centru chtějí po dlouhých patnácti letech vyřešit tamní zastupitelé. Frekventovaná křižovatka poblíž známého hotelu...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Během údržby se na dolní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně...
Převrácený jeřáb v elektrárně Dlouhé stráně shodili hasiči do nádrže

Řízeným sesunutím do dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně se rozhodli odborníci řešit problém s autojeřábem, který se zde v pátek převrátil...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.