Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman v Senátu? Hrozí mu střet zájmů, varují politologové

  13:06aktualizováno  13:06
Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík chce křeslo senátora. A to i přesto, že mu tím hrozí střet zájmů. Souběh funkcí mu vyčítají političtí protivníci i politologové, takové jednání je podle nich škodlivé.

Politologům se případný souběh funkcí hejtmana a senátora nelíbí. Martin Tesařík (ČSSD) v tom žádný problém nevidí. | foto: www.cssd.cz

Sociální demokracie do boje o křeslo senátora na Olomoucku nasadila opravdu těžkou váhu - známého hejtmana Martina Tesaříka. Jeho političtí protivníci mu však vyčítají, že dvě funkce nemůže zvládnout.

Tesaříkovi kromě toho hrozí střet zájmů. Buď by měl jako zvolený zástupce voličů hájit zájmy svého volebního obvodu, nebo celého kraje.

Poslankyně po volbách na kraji sama skončila

Bývalá náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková, která se stala poslankyní, se zrovna před pár dny vzdala svého místa v krajském zastupitelstvu.

"Po zralé úvaze jsem se rozhodla rezignovat. Každý mandát vyžaduje nasazení celého člověka, pokud se nemá dělat polovičatě. Obávám se, že bych se mohla dostat do střetu zájmů. Jak mohu odpovědně hájit zájmy státu a zároveň zájmy kraje? Je zbytečné mandáty kumulovat," řekla.

Typickým příkladem protichůdných požadavků je například nedávné rozhodnutí vlády, že stát přestane přispívat na krajské projekty dotované Bruselem. "Z hlediska státu musím hlídat jeho rozpočet, ale jako krajská zastupitelka bych si přála, aby stát na projekty dál přispíval," uvedla Chalánková.

Tesařík si riziko nepřipouští

Stejné varování pro Tesaříka mají i politologové. Některé politické systémy ve světě dokonce souběh funkcí striktně zakazují. "Souběh funkcí je škodlivý pro demokratickou politickou kulturu. Nejen, že se oběma funkcím nemůžete věnovat naplno, hejtman se navíc může dostat do střetu zájmů," upozorňuje například politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Karel Kouba.

"Může nastat situace, že přání a zájmy jeho obvodu, za který byl zvolen, budou v rozporu se zájmy jiného obvodu v kraji, nebo dokonce se zájmy celého kraje. Jak se pak zachová? Kumulace funkcí prostě není dobrá," je přesvědčen Kouba.

Hejtman Tesařík si však takové riziko nepřipouští. "Považuji spojení funkce hejtmana a senátora za velmi přínosné pro Olomoucký kraj. Náš region by měl mít v Praze v centrálních orgánech dobré kontakty a měl by umět prosadit opatření důležitá pro rozvoj kraje. Navíc existuje řada příkladů, kdy funkci senátorů zastávají starostové i vedoucí pracovníci vysokých škol," obhajuje svou kandidaturu Tesařík.

Proti němu bude křeslo v horní komoře parlamentu za Olomoucko obhajovat současný senátor za ODS Jan Hálek. "To, že mým protikandidátem bude hejtman Tesařík, je rozhodnutí sociální demokracie a jeho samotného. Je samozřejmě otázkou, zda v případě zvolení senátorem může hejtman a senátor plnohodnotně zastávat obě funkce," uvedl Jan Hálek.

Obě funkce? Úkol pro nadčlověka, míní Nováček

"Myslím si, že funkce hejtmana a senátora se nedají časově zvládnout. To by musel být nadčlověk, nebo pracovat 18 hodin denně, což nikdo dlouho nevydrží. Jinak musí jednu z funkcí potlačit," domnívá se také Pavel Nováček, společný kandidát lidovců a Strany zelených.

Zasáhnout do očekávaného souboje Hálek versus Tesařík se budou snažit také další kandidáti: za TOP 09 primář chirurgického oddělení nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jiří Klein, Zemanovce povede bývalý ředitel lázní ve Slatinicích Josef Dušek a stranu Suverenita právník a advokát proti kolosu ČEZ Jan Rytíř.

Naopak Věci veřejné kandidáta na Olomoucku nemají. "Nenašli jsme tak výraznou osobnost, která by mohla konkurovat ostatním kandidátům. A abychom měli kandidáta jen proto, že ho máme, to opravdu nechceme," řekla poslankyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová.

Je v pořádku, aby byl hejtman současně senátorem?

Zbyněk Horváth, písničkář Písničkář Zbyněk Horváth.
Existují lidé, kteří by zvládli vykonávat obě funkce najednou, ale není to dobré. Člověk je pak přefunkcionalizovaný a nemůže pořádně vykonávat ani jednu z funkcí, které na sebe vzal. V Senátu se dá uvést v život leckterý zákon, který je mimo komunální politiku. Pokud by chtěl hejtman vykonávat funkce dobře, 24 hodin mu nemůže stačit.

Lenka Prucková, ředitelka Knihovny města Olomouce Ředitelka knihovny města Olomouce Lenka Prucková.
Při současné náplni práce senátorů je možné vykonávat funkci hejtmana a senátora současně. Senát se neschází tak často jako Poslanecká sněmovna a časový prostor pro vykonávání obou funkcí je dostačující. Navíc s pravomocemi, které se mu jako senátorovi dostanou, může víc lobbovat za svůj kraj a prosadit a ovlivnit tím daleko více návrhů.

Miroslav Kala, primář Hospice na Svatém Kopečku Primář Hospice na Svatém Kopečku Miroslav Kala.
Je to dvousečné - ani černé, ani bílé. Hejtman sám o sobě je persona, na kterou se čeká s důležitými a krizovými rozhodnutími, pokud by zároveň vykonával funkci senátora, o to víc by úřad hejtmana postrádal. Ale zase, pokud je politik na tak vysokém místě, může daleko více ovlivnit důležitá rozhodnutí, která se ve vládě budou týkat kraje.

Tomáš Hanzlík, pedagog Univerzity Palackého v Olomouci Pedagog Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Hanzlík.
Objektivně řečeno, myslím si, že v tom, aby nynější hejtman vykonával současně obě funkce, rozpor není. Musím ale říct, že neznám náplň povinností ani hejtmana, ani senátora, ale pokud si hejtman Martin Tesařík věří, že obě funkce současně zvládne, pak v tom opravdu nevidím zásadní problém.

Martin Vaňourek, historik Historik Martin Vaňourek.
Martina Tesaříka vnímám jako pracovitého a vstřícného člověka, který nemá zapotřebí sedět na dvou křeslech současně. Jen jedna věc se dá dělat pořádně, v opačném případě bude trpět jak Olomoucký kraj, tak i Senát. ČSSD je pro získání většiny v Senátu schopná udělat cokoliv, důkazem je nám David Rath, který je poslanec a hejtman současně.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Najdete na iDNES.cz