Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj řeší trable s heliportem, majitel části pozemku mu vypověděl smlouvu

  14:42aktualizováno  14:42
Helikoptéry záchranné služby mohou mít od příštího roku problém přistát na olomouckém heliportu na Tabulovém vrchu. Jeden z pozemků totiž vlastní developerská společnost, která jej kraji jako správci plochy pronajímala. Nyní firma smlouvu vypověděla a novou uzavřela jen do konce letošního prosince.

Část pozemku pod olomouckým heliportem patří jedné ze společností známé místní firmy Gemo. | foto: ZZS Olomouckého kraje

Všechny ostatní pozemky pod heliportem vlastní Olomoucký kraj.

„Ten problém vznikl v roce 1996, kdy už heliport stál. Jeden z pozemků byl předmětem restituce a nový majitel ho odmítl zdravotnické záchranné službě prodat. Bohužel ho v roce 2005 prodal Technologickému parku a potenciální budoucí problém byl na světě,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer.

„Na světě“ je problém právě teď. Pronájem pozemku vyprší na konci roku a developer nezastírá, že s jeho pomocí bude prosazovat své zájmy. S Tabulovým vrchem totiž počítá nový olomoucký územní plán jako s rozvojovou částí města pro stovky bytů a rodinných domků. A společnost Gemo Development z impéria podnikatele Jaromíra Uhýrka tady chce stavět také.

„Symbolicky uprostřed tohoto rozvojového území zůstává nadále heliport se všemi negativními vlivy na široké okolí. Proto je potřeba tuto věc řešit,“ říká Uhýrek.

Už loni prý předestřel kraji a olomoucké radnici nápad přesunout heliport na letiště v Neředíně. „Zároveň jsme vyjádřili, že jsme připravení vést jednání o naší spoluúčasti na vzniklých nákladech odhadovaných na desítky milionů,“ podotkl Uhýrek.

Přesun heliportu si kraj nedokáže představit

U toho však podle něj jednání i skončila. Takže před nedávnem firma vlastnící pozemek pod heliportem vypověděla nájemní smlouvu a se záchrankou podepsala novou, která však platí pouze do konce roku.

Jenže zatím není vůbec jisté, že se do té doby problém podaří vyřešit. Například proto, že přesun heliportu si kraj vůbec nedokáže představit.

„Letiště rozhodně není vhodné místo pro záchranářský vrtulník. Navíc bychom nemohli počítat s dotací, když už kraj na jeden heliport v Olomouci dotaci před lety dostal,“ poznamenal Rozbořil.

Sám si navíc nemyslí, že heliport jakkoliv znehodnocuje rozvojovou lokalitu Tabulový vrch. „Je zřejmé, že koupě pozemku, o který jde, byla spekulativní, protože okolo jsou krajské parcely a ten pozemek sám o sobě nemá velkou cenu,“ rýpl si do developera.

Ještě tvrdší byl dlouholetý lékař letecké záchranné služby a poslanec Milan Brázdil. „Letecká záchranka se stává rukojmím v prosazování zájmů soukromého developera. Kraj do heliportu investoval před lety desítky milionů korun. Tato investice a další navazující jsou tak vážně ohroženy,“ prohlásil.

Uhýrek: Gemo nechce ohrozit zdraví a životy zraněných

Podle hejtmana i zástupce developera však takto vyhrocená situace není. „Byl jsem jednatelem společnosti Gemo ujištěn, že firma nechce ohrozit existenci heliportu,“ uvedl Rozbořil.

„Gemo v žádném případě nechce způsobit jakékoli možné budoucí komplikace, či dokonce ohrožení zdraví a života obyvatel. Proto jsme uzavřeli novou nájemní smlouvu platnou do konce letošního roku a jsme připraveni jednat o koncepčním řešení,“ dodal Uhýrek.

Je však možné, že problém bude řešit až nové vedení kraje vzešlé z říjnových voleb.

„Samozřejmě by bylo dobré, pokud se tuto záležitost podaří vyřešit co nejdřív,“ řekl Rozbořil, který chce alespoň dosáhnout prodloužení nájmu i na příští rok.

„Další kroky nechci předjímat. Ale uděláme vše pro to, aby provoz heliportu nebyl ohrožen ani omezen,“ dodal hejtman.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Zase stejný přejezd. Na Prostějovsku narazil vlak do návěsu kamionu

Na nechvalně známém železničním přejezdu u křižovatky poblíž Smržic na...

Na přejezdu u Smržic na Prostějovsku narazil ráno vlak do návěsu kamionu. Ve vlaku cestovaly čtyři desítky lidí, kteří...

Vedení Prostějova chce místo ucpané křižovatky v centru kruhový objezd

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc,...

Motoristé z Prostějova, kteří často jezdí přes centrum, se příští rok dočkají mírné úlevy. Na jedné z...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...Najdete na iDNES.cz