Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj řeší trable s heliportem, majitel části pozemku mu vypověděl smlouvu

  14:42aktualizováno  14:42
Helikoptéry záchranné služby mohou mít od příštího roku problém přistát na olomouckém heliportu na Tabulovém vrchu. Jeden z pozemků totiž vlastní developerská společnost, která jej kraji jako správci plochy pronajímala. Nyní firma smlouvu vypověděla a novou uzavřela jen do konce letošního prosince.

Část pozemku pod olomouckým heliportem patří jedné ze společností známé místní firmy Gemo. | foto: ZZS Olomouckého kraje

Všechny ostatní pozemky pod heliportem vlastní Olomoucký kraj.

„Ten problém vznikl v roce 1996, kdy už heliport stál. Jeden z pozemků byl předmětem restituce a nový majitel ho odmítl zdravotnické záchranné službě prodat. Bohužel ho v roce 2005 prodal Technologickému parku a potenciální budoucí problém byl na světě,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer.

„Na světě“ je problém právě teď. Pronájem pozemku vyprší na konci roku a developer nezastírá, že s jeho pomocí bude prosazovat své zájmy. S Tabulovým vrchem totiž počítá nový olomoucký územní plán jako s rozvojovou částí města pro stovky bytů a rodinných domků. A společnost Gemo Development z impéria podnikatele Jaromíra Uhýrka tady chce stavět také.

„Symbolicky uprostřed tohoto rozvojového území zůstává nadále heliport se všemi negativními vlivy na široké okolí. Proto je potřeba tuto věc řešit,“ říká Uhýrek.

Už loni prý předestřel kraji a olomoucké radnici nápad přesunout heliport na letiště v Neředíně. „Zároveň jsme vyjádřili, že jsme připravení vést jednání o naší spoluúčasti na vzniklých nákladech odhadovaných na desítky milionů,“ podotkl Uhýrek.

Přesun heliportu si kraj nedokáže představit

U toho však podle něj jednání i skončila. Takže před nedávnem firma vlastnící pozemek pod heliportem vypověděla nájemní smlouvu a se záchrankou podepsala novou, která však platí pouze do konce roku.

Jenže zatím není vůbec jisté, že se do té doby problém podaří vyřešit. Například proto, že přesun heliportu si kraj vůbec nedokáže představit.

„Letiště rozhodně není vhodné místo pro záchranářský vrtulník. Navíc bychom nemohli počítat s dotací, když už kraj na jeden heliport v Olomouci dotaci před lety dostal,“ poznamenal Rozbořil.

Sám si navíc nemyslí, že heliport jakkoliv znehodnocuje rozvojovou lokalitu Tabulový vrch. „Je zřejmé, že koupě pozemku, o který jde, byla spekulativní, protože okolo jsou krajské parcely a ten pozemek sám o sobě nemá velkou cenu,“ rýpl si do developera.

Ještě tvrdší byl dlouholetý lékař letecké záchranné služby a poslanec Milan Brázdil. „Letecká záchranka se stává rukojmím v prosazování zájmů soukromého developera. Kraj do heliportu investoval před lety desítky milionů korun. Tato investice a další navazující jsou tak vážně ohroženy,“ prohlásil.

Uhýrek: Gemo nechce ohrozit zdraví a životy zraněných

Podle hejtmana i zástupce developera však takto vyhrocená situace není. „Byl jsem jednatelem společnosti Gemo ujištěn, že firma nechce ohrozit existenci heliportu,“ uvedl Rozbořil.

„Gemo v žádném případě nechce způsobit jakékoli možné budoucí komplikace, či dokonce ohrožení zdraví a života obyvatel. Proto jsme uzavřeli novou nájemní smlouvu platnou do konce letošního roku a jsme připraveni jednat o koncepčním řešení,“ dodal Uhýrek.

Je však možné, že problém bude řešit až nové vedení kraje vzešlé z říjnových voleb.

„Samozřejmě by bylo dobré, pokud se tuto záležitost podaří vyřešit co nejdřív,“ řekl Rozbořil, který chce alespoň dosáhnout prodloužení nájmu i na příští rok.

„Další kroky nechci předjímat. Ale uděláme vše pro to, aby provoz heliportu nebyl ohrožen ani omezen,“ dodal hejtman.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Najdete na iDNES.cz