Vrtulník zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje u heliportu na...

Vrtulník zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje u heliportu na Tabulovém vrchu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Holding neprodá kraji pozemek pod heliportem záchranky, chce u něj stavět

  • 9
Olomoucká letecká záchranná služba má vážný problém. Majitel pozemku pod částí heliportu - firma stavebního a developerského holdingu Gemo - ho odmítá prodat či vyměnit. Další z jeho firem přitom v sousedství chystá rozsáhlou bytovou výstavbu. Gemo už dříve kraji navrhlo, aby heliport přestěhoval.

Klíčový pozemek, který holding podnikatele Jaromíra Uhýrka vlastní prostřednictvím firmy Technologický park, Gemo koupilo před 11 lety od soukromníka. Jednalo se o jedinou plochu, kterou se kraji v 90. letech nepodařilo pro heliport získat.

„Ten problém vznikl v roce 1996, kdy už heliport stál. Jeden z pozemků byl předmětem restituce a nový majitel ho odmítl záchranné službě prodat. Bohužel ho v roce 2005 prodal Technologickému parku,“ přiblížil končící náměstek hejtmana Michael Fischer.

Pás půdy Uhýrkova firma záchrance pronajímá. V červnu však smlouvu vypověděla a uzavřela se záchranáři novou jen do konce roku. Pokud se kraji nepodaří do té doby s Gemem domluvit, vrtulníky nebudou moci na heliportu přistávat.

„V momentě, kdy záchranka nebude mít platnou nájemní smlouvu, úřad pro civilní letectví bude muset provoz letiště zastavit,“ řekl Fischer.

Doplnil, že se vedení kraje chtělo na konci října s Uhýrkem sejít, ten však schůzku odřekl s tím, že se potká až s novou politickou reprezentací.

„Přesto jsme ho v dopise požádali, aby nám nastínil, zda je ochotný pozemek prodat či ho směnit. Obě varianty odmítl v dopise právní zástupkyni záchranky. Navrhl pouze to, že je ochotný nájemní smlouvu prodloužit do 31. března 2017,“ podotkl náměstek.

Vedení Gema na dotaz MF DNES informaci potvrdilo. „Tento dodatek (prodloužení smlouvy - pozn. red.) je společnost Gemo připravena podepsat na uvažovaném jednání s nově zvolenými zástupci kraje,“ napsala firma ve svém prohlášení.

Podle Fischera se holding snaží kraj přimět k tomu, aby heliport přestěhoval. Tím se ostatně Uhýrek netají. Už loni prý předestřel kraji a radnici nápad přesunout heliport do Neředína.

„Zároveň jsme vyjádřili, že jsme připravení vést jednání o naší spoluúčasti na vzniklých nákladech odhadovaných na desítky milionů,“ řekl před nedávnem Uhýrek.

Bydlení pro 850 lidí chce investor začít budovat příští rok

O přestěhování vrtulníků Gemo usiluje proto, že chce v okolí heliportu stavět byty. Do přípravy projektu, který počítá s bydlením pro zhruba 850 lidí, se už holding, respektive jeho firma Vila Park Tabulový Vrch Olomouc pustila. Plán předložila úředníkům k posouzení vlivu stavby na životní prostředí. V dokumentu investor píše, že chce začít příští rok a vše dokončit v roce 2019.

Fischer považuje přemístění heliportu za nepřijatelný ústupek. „Když si Gemo kupovalo pozemek, heliport už fungoval. Přirovnal bych to k situaci, že si pořídíte pozemek u nádraží a až si na něm budete chtít postavit domek, řeknete železnici, ať si perony odstěhuje, protože se vám nelíbí mašinka,“ řekl.

Podotkl, že v okolí heliportu domy stát mohou, pokud budou respektovat letové koridory.

„Tady není žádná kolize. Pan Uhýrek ale patrně předpokládá, že se kupujícím nebude líbit, že jim nad střechou létá vrtulník. To si ale měl rozmyslet před tím, než okolní pozemky začal nakupovat. Fungování heliportu je jednoznačně ve veřejném zájmu, přece ho nepřestěhujeme kvůli podnikatelskému záměru,“ zdůraznil Fischer.

Vybudování letecké záchranky přišlo zhruba na 130 milionů

Gemo na otázku, zda se snaží o přesídlení vrtulníků kvůli tomu, aby se byty v plánované rezidenci líp prodávaly, nereagovalo. Ve svém prohlášení ale napsalo:

„Protože na projekt rezidenčního bydlení jsou kladeny od počátku nejvyšší nároky, které investor respektuje, má společnost Gemo za legitimní i snahu o nalezení společného konsensu všech kompetentních orgánů na budoucím rozvoji města ve spojení s umístěním zdejšího heliportu.“

Fischer však tvrdí, že heliport není kam přestěhovat. Návrh, aby se přesunul na městský pozemek na neředínském letišti, považuje za nereálný.

„Bylo by to jako z louže hned pod několik okapů, protože přístup k tomuto městskému pozemku vede přes desítky soukromých. Navíc je třeba si uvědomit, že vybudování letecké záchranky si vyžádalo asi 130 milionů. Přece ty peníze nevyhodíme z okna,“ řekl Fischer.

Kraj: Gemo nás drží pod krkem, ale nástroje na obranu jsou

Ten míní, že se nové vedení kraje může tlaku na přesun heliportu bránit právní cestou.

„Je pravda, že nás, respektive 635 tisíc lidí z kraje, Gemo drží pod krkem, určité právní nástroje ale k dispozici jsou. Blíže je ale teď nebudu rozvádět,“ řekl Fischer.

Vedení holdingu obavy z paralýzy heliportu odmítá. „Gemo v žádném případě nechce způsobit jakékoli možné budoucí komplikace ve vazbě na zákonné poskytování letecké záchranné služby či dokonce ohrožení zdraví a života,“ píše v prohlášení.

Řešení této kauzy bude jednou z priorit nového vedení kraje. „V řádu dní po zvolení nové krajské rady svoláme jednání s panem Uhýrkem. Další postup se bude odvíjet od toho, co se dozvíme,“ řekl Dalibor Horák, jenž by měl Fischera vystřídat ve funkci hejtmanova náměstka zodpovědného za zdravotnictví.

,