Momentka z utkání Olomouc - Holice.

Momentka z utkání Olomouc - Holice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

HFK Olomouc hrozí krach. Peníze z loterijních firem potřebuje

  • 2
Fotbalový HFK Olomouc bije na poplach. Místo toho, aby si klub z olomouckého předměstí, jehož áčko vyhrálo podzimní část třetí nejvyšší soutěže, užíval klidných Vánoc, řeší nejtěžší období své historie. Šéf Holice Vladimír Dostál vyhlásil stav nejvyššího ohrožení: dokonce zvažuje, že HFK "zavře". Důvod? Drastický odliv peněz kvůli změně loterijního zákona.

Senát České republiky 8. prosince odebral loterijním firmám možnost poskytovat finanční prostředky alespoň z jedné třetiny z povinného výtěžku na sport, kulturu, sociální programy a charitativní účely.

Ještě v letošním roce přitom mohly společnosti dát až sto procent výtěžku, v příštím už nemůžou poskytnout nic. A 1. HFK Olomouc byl v posledních letech odkázán až z osmdesáti procent na finanční prostředky od třech loterijních společností. "Jestli to potvrdí parlament, tak to můžu zavřít," říká zdrceně Dostál.

Většina finančních prostředků z loterie by měla jít od příštího roku do obcí, proto se Dostál už obrátil na olomouckou radnici, aby mu finančně pomohla.

"Můžu se upínat jenom na podporu města. Myslím, že bude mít snahu nám pomoct, ale peníze za rok 2012 by mělo od firem dostat až do března 2013. Teď tam nejsou. Peníze by měla ztratit i Sigma, asi osm milionů, což je taky výrazná částka," připomíná Dostál, že problémy bude mít daleko více klubů.

I když ne zřejmě tak vážné jako HFK, který je na financích z loterijních společností závislý. "Například hokejová Kometa dostává z loterijních společností až 30 milionů. Nastanou těžké časy," prorokuje Dostál.

HFK už přepracovává rozpočet na rok 2012, ale i přes škrty (např. uzavření hřiště v Hodolanech, propuštění zaměstnanců), mu bude chybět na činnost 7 milionů.

"Nemůžu se zadlužit a zruinovat," zdůraznil Dostál. "Pátého ledna udělám schůzku se všemi zaměstnanci, kde jim oznámím, jaká bude dál situace. Může se stát, že řeknu: Končíme."

Finance z "hazardu" jsou pro sport důležité, i když kritici poukazovali na zneužívání dosavadního loterijního zákona.

"Veřejnost vidí loterii jenom z jedné strany, že někteří si bohužel peníze přihrají do nějaké své nadace. To je věc jiná," uznává Dostál. "Ale z těch peněz se podpořila také spousta smysluplných projektů. Mám v klubu tři sta chlapců. To se ztratí někam na ulici a nebudou sportovat?"