Momentka z duelu Olomouc - Sparta. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Za sérií hrůzy pátek třináctého nehledejte. Olomouc straší baráž

• 0
Škaredá série proher se v pátek třináctého zlověstně zakulatila. Olomoučtí hokejisté prohráli se Spartou, padli podesáté v řadě a jsou předposlední...

Série hrůzy nekončí. Utrápení olomoučtí hokejisté ve 46. kole doma prohráli se Spartou 2:6 a připsali si už desátou porážku v řadě; 11. 1., 16. 1., 18. 1., 23. 1., 25. 1., 27. 1., 30. 1., 1. 2., 11. 2.

To jsou data, kdy Hanáci prohráli devětkrát předtím. Jen snad pokud by chtěl někdo blamáž nováčka včera hodit na pátek třináctého. Kdepak smůla. Problém Mory je mnohem hlubší. Kohouti se navíc po vítězství Karlových Varů na Slavii o bod propadli na předposlední místo. Tedy pozici, která by po konci play-out znamenala pád do nevyzpytatelné baráže.

Je to sice předčasná, ale zcela reálná hrozba. Zvlášť když svěřenci trenérů Petra Fialy s Jiřím Dopitou po špatné ofenzivě přidali ještě horší defenzivu. Je jedno, jestli chytá Tomáš Vošvrda jako v předchozích osmi zápasech, nebo uzdravený Jiří Trvaj. Za tak zoufale nekompaktní obranou by vyhořel kterýkoliv gólman. Jen díky flegmatické povaze se včera nenechal čtyřicetiletý Trvaj vystřídat a vydržel v kleci všechny tři třetiny, přestože už po té první – stejně jako v předešlém utkání v Liberci – Olomouc prohrávala 0:3.

Nováčkovi rozhodně nejde upřít snahu, odhodlání zlomit ostudnou sérii. Hned v úvodu shodil rukavice Matai a v pěstním souboji vyzval Volka. Jenže jen vlastnosti bojovníka na kvalitu soupeře nestačí. Ne, pokud vyrábíte takové hrubky ve vlastním pásmu, jako se to při trefách Sparty „podařilo“ v první třetině Skrbkovi s Ondruškem. Oba zaškobrtli, natáhli se na led a uvolnili prostor hostům ke gólovým radovánkám.

„Utkání jsme nezačali špatně, jenže po dvou velkých chybách jsme si nechali soupeře odskočit nejdřív na rozdíl dvou, posléze třech branek,“ litoval Dopita.

Hanáci sympaticky hnáni čtyřmi tisíci diváky nic nezabalili a druhou třetinu vyhráli po pohotových tečích Buce a Knotka 2:1. Přidali v bruslení, více se sráželi. Cibák hitem sestřelil nejproduktivnějšího sparťana Jaroslava Hlinku, jenž si připsal gól a asistenci. Za oplácení se pak poroučel na trestnou lavici mstitel Forman. Pražany agresivnější hra vyvedla z koncentrace, vzápětí Klimek u mantinelu sroloval olomouckého kapitána Pateru a od další bitky nebylo daleko.

„Ovládli jsme první třetinu, pak jsme se ale ve zbytku zápasu dostali několikrát pod velký tlak. Byli jsme tam často vylučovaní a těžko jsme se z toho dostávali. Naštěstí jsme oslabení dobře zvládli a ve třetím dějství jsme posléze dokázali vstřelit branku z brejku,“ oddechl si asistent Pražanů Zdeněk Moták.

Olomouc zápas více nezdramatizovala, nepodařilo se jí vstřelit kontaktní gól, neboť brankář Novotný sparťany podržel při dvou vyložených šancích Knotka. A Sparta pak - do ani ne tak otevřené jako spíš rozložené obrany Mory - nasypala další góly. „Vítězství jsme si následně dokázali pohlídat,“ cenil si Moták. Útočník Pech se na tom podílel třemi body za branku a asistenci.

„Musím u hráčů ocenit bojovnost, nezabalili to ani za stavu 2:6, kdy už to bylo velice těžké. Snažili jsme se, hodně času jsme strávili v útočném pásmu, Sparta však ukázala svou zkušenost, kdy dvakrát ve třetí části udeřila z protiútoku, čímž nás definitivně zlomila,“ dodal Dopita. „Podle herní pohody a psychiky bylo asi jasně vidět, kde se oba celky momentálně nachází.“

Sparta si upevnila čtvrté místo. „Ale naše vítězství se nerodilo úplně lehce, jak by se mohlo na první pohled zdát,“ uznal Moták.

Mora však klesá ke dnu. Přitom sezonu rozjela nad očekávání báječně a kolem Vánoc se zdálo, že by mohla proklouznout až do play-off. Jako mnoho nováčků před ní i historicky prvního vítěze české extraligy však čekají nervy z boje o záchranu. V neděli si pokusí vylepšit reputaci ve Vítkovicích.