Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slabší koruna pomůže v Olomouckém kraji firmám, které vyvážejí zboží

  15:35aktualizováno  15:35
Oslabení koruny Českou národní bankou je špatně načasované, kritizuje rozhodnutí Hospodářská komora Olomouckého kraje. Podle ní pomůže jen některým firmám v regionu.
Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci.

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"O přínosu pro export není sporu. Výrobky našich výrobců se zlevní a budou více konkurenceschopné. Řada firem ale přijde zbytečně o peníze, které zaplatí navíc za dovážené komponenty potřebné pro své výrobky. Kdyby banka dala včas avízo, mohly si fixovat náklady v korunách a s oslabením koruny by se jim nezdražovaly náklady na dovoz," vysvětlil šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podle něj řada především středních a menších firem nemá na dovozu zafixovaný kurz koruny k euru. "Je to obvyklé u velkých firem, ale pro menší firmy to nehraje tak zásadní roli. Teď to ale pro ně může být nepříjemné," řekl Minář.

Očekává také další efekt, tentokrát pozitivní. "Pokud oslabená koruna pomůže alespoň částečně v boji proti dovozu nekvalitního zboží nebo nekvalitních potravin, bude jenom dobře. To by mohlo pomoci řadě firem z regionu, které prodávají hlavně v Česku," míní.

Naopak jako minus vidí skutečnost, že zdražení dovážených produktů způsobí u spotřebitelů "obrannou reakci" a budou tak méně utrácet.

"Potom může vzrůst tlak na navyšování mezd, aby lidé mohli zase víc nakupovat a to zase zdraží náš vývoz. Těch aspektů - ať už pozitivních, nebo negativních - je celá řada. Pozitiva ale ve většině firem převažují," přemítá Minář.

Oslabení koruny vítají firmy, které obchodují v zahraničí

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů jak ve spotřební, tak medicínské, průmyslové nebo vojenské oblasti, vidí v oslabení koruny velkou šanci .

"Obecně pro nás je to velká příležitost zvýšit naši konkurenceschopnost. V minulých letech jsme díky silné koruně zažili nepříjemná období, zvlášť v době, kdy za euro bylo jen 24 korun. To bylo pro nás jako vývozce velmi špatné," sdělil Vítezslav Moťka, jednatel společnosti.

Zdražení dovozu se podle něj firmy zatím nedotkne, protože má fixovanou korunu. "Dlouhodobě se to ukazuje jako správné a zvlášť nyní to pro nás bude mít pozitivní efekt," řekl Moťka.

Mnohem menší přínos očekává výrobce špičkových kotlů na zplyňování dřeva nebo pelet Eko-Vimar Orlaňski v Javorníku na Jesenicku. Zatímco Meopta vyváží "jen" převážnou většinu své produkce, Eko-Vimar vyváží veškerou produkci.

"U nás se výhody způsobené oslabením koruny na exportu srovnají s minusy na dovozu. Sice vyvážíme špičkové kotle světové úrovně, takže je tam vysoká přidaná hodnota, a tím je pro nás levnější vývoz zajímavější, ale na druhou stranu dovážíme například drahé řídicí systémy do našich výrobků a ty se zase prodraží. Celkově ten efekt v náš prospěch odhaduji tak na zhruba pět procent," míní výkonný ředitel firmy Milan Ivaška.

Naopak negativní dopad bude mít oslabení koruny na šumperskou společnost Pars nova, zabývající se opravami a modernizacemi kolejových vozidel - jak vlaků, tak tramvají.

"V současné době se soustředíme na domácí trh a exportní aktivity jsou minimální. Negativní dopady zaznamenáme v oblasti zdražení nákupu materiálů a služeb ze zahraničí, což ve společnosti Pars činí přibližně 20 procent celkových nákupů," hodnotí situaci Pars nova její generální ředitel Michal Kurtinec.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz