Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slabší koruna pomůže v Olomouckém kraji firmám, které vyvážejí zboží

  15:35aktualizováno  15:35
Oslabení koruny Českou národní bankou je špatně načasované, kritizuje rozhodnutí Hospodářská komora Olomouckého kraje. Podle ní pomůže jen některým firmám v regionu.
Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci.

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů, vidí v oslabení koruny velkou šanci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"O přínosu pro export není sporu. Výrobky našich výrobců se zlevní a budou více konkurenceschopné. Řada firem ale přijde zbytečně o peníze, které zaplatí navíc za dovážené komponenty potřebné pro své výrobky. Kdyby banka dala včas avízo, mohly si fixovat náklady v korunách a s oslabením koruny by se jim nezdražovaly náklady na dovoz," vysvětlil šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Podle něj řada především středních a menších firem nemá na dovozu zafixovaný kurz koruny k euru. "Je to obvyklé u velkých firem, ale pro menší firmy to nehraje tak zásadní roli. Teď to ale pro ně může být nepříjemné," řekl Minář.

Očekává také další efekt, tentokrát pozitivní. "Pokud oslabená koruna pomůže alespoň částečně v boji proti dovozu nekvalitního zboží nebo nekvalitních potravin, bude jenom dobře. To by mohlo pomoci řadě firem z regionu, které prodávají hlavně v Česku," míní.

Naopak jako minus vidí skutečnost, že zdražení dovážených produktů způsobí u spotřebitelů "obrannou reakci" a budou tak méně utrácet.

"Potom může vzrůst tlak na navyšování mezd, aby lidé mohli zase víc nakupovat a to zase zdraží náš vývoz. Těch aspektů - ať už pozitivních, nebo negativních - je celá řada. Pozitiva ale ve většině firem převažují," přemítá Minář.

Oslabení koruny vítají firmy, které obchodují v zahraničí

Jedna z největších a nejvýkonnějších firem regionu, přerovská Meopta, která je světovým výrobcem optiky a optických systémů jak ve spotřební, tak medicínské, průmyslové nebo vojenské oblasti, vidí v oslabení koruny velkou šanci .

"Obecně pro nás je to velká příležitost zvýšit naši konkurenceschopnost. V minulých letech jsme díky silné koruně zažili nepříjemná období, zvlášť v době, kdy za euro bylo jen 24 korun. To bylo pro nás jako vývozce velmi špatné," sdělil Vítezslav Moťka, jednatel společnosti.

Zdražení dovozu se podle něj firmy zatím nedotkne, protože má fixovanou korunu. "Dlouhodobě se to ukazuje jako správné a zvlášť nyní to pro nás bude mít pozitivní efekt," řekl Moťka.

Mnohem menší přínos očekává výrobce špičkových kotlů na zplyňování dřeva nebo pelet Eko-Vimar Orlaňski v Javorníku na Jesenicku. Zatímco Meopta vyváží "jen" převážnou většinu své produkce, Eko-Vimar vyváží veškerou produkci.

"U nás se výhody způsobené oslabením koruny na exportu srovnají s minusy na dovozu. Sice vyvážíme špičkové kotle světové úrovně, takže je tam vysoká přidaná hodnota, a tím je pro nás levnější vývoz zajímavější, ale na druhou stranu dovážíme například drahé řídicí systémy do našich výrobků a ty se zase prodraží. Celkově ten efekt v náš prospěch odhaduji tak na zhruba pět procent," míní výkonný ředitel firmy Milan Ivaška.

Naopak negativní dopad bude mít oslabení koruny na šumperskou společnost Pars nova, zabývající se opravami a modernizacemi kolejových vozidel - jak vlaků, tak tramvají.

"V současné době se soustředíme na domácí trh a exportní aktivity jsou minimální. Negativní dopady zaznamenáme v oblasti zdražení nákupu materiálů a služeb ze zahraničí, což ve společnosti Pars činí přibližně 20 procent celkových nákupů," hodnotí situaci Pars nova její generální ředitel Michal Kurtinec.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz