Hrad Bouzov už brzy nebude do okolí zářit jen při západu slunce, ale také po něm. Dostane totiž nové nasvícení stejně jako přístupové cesty k němu. To vše za dva a půl milionu korun.

Hrad Bouzov už brzy nebude do okolí zářit jen při západu slunce, ale také po něm. Dostane totiž nové nasvícení stejně jako přístupové cesty k němu. To vše za dva a půl milionu korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hrad Bouzov bude nepřehlédnutelný i v noci, dostane sváteční nasvícení

  • 8
Lidem, kteří pojedou přes Mohelnici na Studenou Loučku nebo se budou k Bouzovu blížit třeba od Litovle či Loštic se zanedlouho naskytne krásný pohled. Z okolních potemnělých kopců se totiž bude ve světlech vynořovat zdejší hrad, který se sto let po dokončení své úplné přestavby dočká svátečního nasvícení.

Hrad a jeho přístupové cesty budou ve večerních a nočních hodinách nasvětlené už od začátku příští návštěvnické sezony. Celkem to bude stát dva a půl milionu korun.

"Význam této památky vysoce překračuje hranice Olomouckého kraje, považuji ji za jednu z nejkrásnějších v celé republice," řekl olomoucký hejtman Martin Tesařík. Hejtmanství se rozhodlo přispět šedesáti tisíci korunami na zpracování projektu.

Památkáři dodávají, že hrad svým umístěním představuje dominantu okolní krajiny a význam této národní kulturní památky přesahuje hranice regionu. Nové osvětlení má zvýšit její atraktivitu i využití pro společenské akce.

"Obecně lze říci, že slavnostní osvětlování důležitých míst je v Evropě běžné už od období neolitu, kdy šlo o kultovní osvětlování megalitických staveb," nastínil ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu František Chupík.

V současnosti v tuzemsku obdobně září do okolí stovky dominant uvnitř měst i mimo ně. Jde kupříkladu o Pražský hrad či hrad v Českém Krumlově. "Na území našeho kraje jsou to například hrady Helfštýn či Šternberk, státní zámek Jánský Vrch, Klášterní Hradisko nebo Čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci," vypočítal Chupík.

Bouzovská památka si podle něj podobné zviditelnění také zaslouží. Navíc by šlo využít k podpoře turistické atraktivity stavby i její další propagaci. "Od slavnostního osvětlení lze očekávat kromě podtržení jedinečného působení romantizující architektury v krajině také zvýšení atraktivity pro akce různého druhu, které zvyšují jak finanční výnos, tak společenské povědomí a přitažlivost místa," řekl Chupík.