Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrady a zámky zakrátko otevřou. Návštěvníky lákají na balet i divadlo

  15:31aktualizováno  15:31
Sezona otevřených památek se blíží. Kasteláni hradů a zámků v Olomouckém kraji chtějí přitáhnout turisty bohatým programem i novými prohlídkovými okruhy. Chystají šermířské souboje, jarmarky, noční prohlídky, ale i divadlo nebo balet. Většina z nich plánuje zahájení už na velikonoční víkend.

Na bouzovském hradě chystají promítání pohádek a filmů, jež se tu natáčely (ilustrační snímek). | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

1.Bouzovský mumraj i balony

Návštěvnickou sezonu na Bouzově stejně jako v loňském roce otevřou skřítci, kteří o posledním březnovém víkendu před zraky návštěvníků "uklidí" hrad. Na Jarní větrání hradu pak naváže Velikonoční pondělí, kdy si lidé prohlédnou svátečně vyzdobené sídlo.

"Dál je v plánu víkend s princeznou Šeherezádou nebo Bouzovský mumraj. Ten připadá na první týden v srpnu a na hradě se budou konat jarmark i rytířské souboje," popisuje kastelánka Zuzana Šulcová.

Novinku si na Bouzově přichystali na léto: o prázdninových sobotách budou promítat pohádky a filmy, které se zde natáčely. I letos proběhne zahajovací recitál Mohelnického dostavníku, festival Moravské hrady nebo akce Balony nad hradem.

2.Šternberk: Barbie a Labutí jezero

Státní hrad Šternberk.

Státní hrad Šternberk

Na hudební představení i hračky láká návštěvníky hrad Šternberk. "Vypíchla bych především Kulturní léto pod hvězdami. V rámci něho uvedeme Prodanou nevěstu a poprvé také balet, Labutí jezero. Od června také navážeme na loňskou výstavu panenek Barbie. Zatímco loni byly oblečené jako historické postavy, letos budou mít kostýmy duchů a čarodějnic," uvedla šternberská kastelánka Helena Gottwaldová.

Lidé se pak podle ní mohou opět těšit například na den s restaurátory, svatební veletrh nebo Noc kostelů. Novou sezonu v sobotu 30. března přivítají velikonočním jarmarkem a speciální prohlídkou.

3.Helfštýn není jen Hefaiston

Kováře, rytíře i festivaly opět uvítá Helfštýn. Lidé se mohou těšit na květnový festival vojenské historie, červencový Hradní bál nebo festival Rockový Helfštýn, kde zahrají například kapely Vypsaná fixa a Doga.

Hrad Helfštýn.

Hrad Helfštýn

"Pro letošek plánujeme minimálně dvě velké novinky. Ta první, Propojení strážců Jantarové stezky, oživí historii. Pomocí dalekohledů totiž z hradu navážeme vizuální kontakt s dalšími sídly, která se v blízkosti Jantarové stezky nachází, neboť předpokládáme, že ho udržovali i dříve. Druhou novinkou je Hudební noc, v rámci níž vystoupí kapely Please the Trees a Pakostra," popsal plány kastelán Jan Lauro.

I letos prázdniny uzavře setkání uměleckých kovářů Hefaiston, jemuž předchází týdenní kovářské fórum.

4.Náměšť na Hané: divadlo a Den maminek

Na přelomu měsíce uvítá první návštěvníky také jarně vyzdobený zámek v Náměšti na Hané. "V neděli 31. března zde lidé zhlédnou představení Královny z repertoáru Moravského divadla. Po celý den zde budou také řemeslníci prodávající své výrobky i výtvarná dílnička pro děti," popisuje začátek sezony kastelánka Jitka Vychodilová.

V průběhu roku v Náměšti pořádají tradiční akce i novinky. "I letos chystáme pohádkové prohlídky, Andaluskou noc nebo srpnovou akci Květiny pro zámeckou paní. Poprvé na zámku pořádáme Den maminek, kdy 12. května uvedeme divadelní představení Angelika," říká Vychodilová.

5.Jánský Vrch: Káva, čaj, čokoláda

Na hudební představení i tematické akce dojde i na zámku Jánský Vrch. "Zatím není k dispozici program všech akcí, ale určitě začínáme 30. března Velikonocemi na zámku, v srpnu pak pořádáme Javornický rockfest, v září akci Káva, čaj, čokoláda, která se zaměří na šlechtické nápoje," nastínila kastelánka Kateřina Danielová.

6.Velké Losiny a Lichtenštejnové

Prohlídku dosud nepřístupných pokojů si pro fanoušky historie přichystali na zámku Velké Losiny.

"Jako hlavní novinku sezony, zpřístupněnou od 1. května, jsme připravili novou instalaci prostor, takzvané panské pokoje Lichtenštejnů," uvedla kastelánka Marcela Tomášková. Lidé si tak v Losinách poprvé prohlédnou soukromé pokoje šlechtické rodiny, pokoj pro hosty nebo historickou koupelnu.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny

"Mezi další akce patří květnové Čarodějnické hrátky s písničkami, večerní prohlídky při baterce, které se konají 5. a 6. července, či kostýmované prohlídky pro děti v rámci Hradozámecké noci 31. srpna," pokračuje Tomášková.

Také ve Velkých Losinách budou o Velikonocích k vidění svátečně nazdobené prostory. Každý návštěvník mezi 30. březnem a 1. dubnem obdrží ke vstupence malý dárek.

7.Plumlov chystá obrazy a balet

Nové a poněkud netradiční interiéry otevřou na plumlovském zámku. "Zpřístupníme trasu, která návštěvníky zavede do lichtenštejnských pokojů. Tato část je přitom dosud rozestavěná a půjde tedy o pohled na průběh rekonstrukce," uvádí asistentka kastelána Kateřina Jenešová a dodává, že lidé si tuto prohlídku musí rezervovat předem.

Vypuštěným Podhradským rybníkem u Plumlova na Prostějovsku projíždí od pondělka

Zámek Plumlov

I v letošní sezoně pak na zámku nebudou chybět dubnové a květnové noční prohlídky, podzimní dobývání Plumlova, Halloween nebo hudební představení a malířské výstavy.

"Podařilo se nám domluvit výstavu obrazů Reona Argondiana, který vystavuje na pražském Petříně. Vernisáž se koná 18. května, dále 31. srpna pořádáme baletní představení: medailon choreografa Roberta Balogha z Moravského divadla," popisuje novinky Jenešová.

8.Do Úsova se sletí čarodějnice

Perličky pro návštěvníky si připravili i na loveckém zámečku v Úsově. "V letošním roce chystáme dvě tradiční akce, první je Slet čarodějnic v sobotu 27. dubna. Druhou noční prohlídka zámku, která je naplánována na 22. června," uvedla správkyně Eva Třísková. Na Úsově pak novou sezonu zahájí o prvním dubnovém úterý.

9.Tovačov má naučnou stezku

S otevřením naučné stezky spojí 30. března začátek sezony na zámku v Tovačově. "Stezka se týká válečných událostí roku 1866 a její součástí je i expozice, která bude umístěna na zámku," vysvětluje kastelánka Květa Zajícová.

Kromě nové expozice si totiž i tady o svátečním víkendu lidé prohlédnou velikonoční výstavu a projdou prohlídku s tematikou svátků jara. "Také letos chystáme například Pálení čarodějnic, noční prohlídky nebo srpnový Tovačovský portál," uzavírá Zajícová.

Autoři:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Najdete na iDNES.cz