V Hranicích chtěji konečně začít bojovat proti tomu, aby se v ulicích města opakovaly situace podobné té na snímku z poloviny letošního května.

V Hranicích chtěji konečně začít bojovat proti tomu, aby se v ulicích města opakovaly situace podobné té na snímku z poloviny letošního května. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hranice nechtějí čekat a začnou krotit Bečvu samy. Nejdříve ale v roce 2015

  • 0
Vedení Hranic na Olomoucku nebude čekat, až stát postaví protipovodňová opatření na Bečvě. Plán, jak místní proti vodě alespoň částečně ochránit, si zde vypracovali sami. Povodí Moravy však kritiku za pomalý postup odmítá, zásadní opatření navíc závisí především na něm.

Úpravy na menších říčkách a přítocích Bečvy, vybudování společného výstražného a informačního systému, rozšíření hranického jezu či stavba obtokového kanálu na jednom z břehů Bečvy. To je jen část z kroků, kterými chtějí v Hranicích čelit záplavám. Radnici totiž vadí, že Povodí Moravy nejedná, a tak se proti velké vodě chce chránit sama.

"Stavba poldru, nejdůležitějšího protipovodňového opatření na řece Bečvě, má už teď minimálně tříletý skluz. Například stále ještě nedošlo k posouzení vlivu stavby na životní prostředí," vyjmenoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský

Dodal také, že se vedení města nelíbí ani to, že Povodí pouze poukazuje na problémy s majetkoprávním vypořádáním kvůli pozemkům u Bečvy.

"S takovou odpovědí nejsme spokojeni. Jednání s vlastníky je málo intenzivní. Za tři roky stihli oslovit jen padesát procent z nich a to je málo. Navíc stojí i další přípravné práce," nastínil hranický starosta Miroslav Wildner.

Povodí Moravy však kritiku odmítá. "Hranice si nikdy nestěžovaly. S městem jsme se v důležitých bodech vždy shodli," tvrdí mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Bečva zaplavuje Hranice často a je stálou hrozbou

V Hranicích řádila velká voda jak v roce 1997, tak i letos v květnu. Městu se nevyhnula ani blesková povodeň loni na jaře, a kdyby se řeka vylila v nejbližší době, byly by následky stále stejné.

"Přestože víme, že zásadní opatření na řece Bečvě závisí na státu, rozhodli jsme se nečekat a začít bojovat proti hrozbě záplav, jak umíme sami," řekl starosta. Varianty, které velkou vodu ve městě zbrzdí, už podle něj úřednici zapracovávají do nového územního plánu.

"Ten předběžně počítá se třemi modely protipovodňových opatření. Mezi ně patří například stavba obtokového kanálu. Zatím však není jasné. zda bude na pravé či levé straně Bečvy," popsala vedoucí odboru rozvoje Dagmar Čabalová.

Kromě toho město hodlá tlačit na Povodí Moravy, aby upravilo jez, což by snížilo hladinu stoleté povodně o více než metr.

"Pro Povodí Moravy je prioritou poldr, který však prakticky nepokračuje. Ačkoliv Hranice nejsou majitelem ani správcem jezu, přesto navrhujeme vytvořit v novém územním plánu územní rezervy pro vybudování jak levobřežního i pravobřežního obtokového kanálu, tak rozšíření kapacity jezu," popsal starosta Wildner.

Povodí: Příprava poldru je složitá, týká se stovek lidí

Povodí Moravy však nesouhlasí s­ tím, že by stavba poldru stagnovala. "Co se týče poldru Teplice, od roku 1998 jsme zpracovali několik studií. V roce 2008 byla hotová finální verze návrhu stavby a letos v srpnu jsme dokončili aktuální identifikace vlastníků pozemků a­ nemovitostí. Je to složité, musíme majetkoprávně vypořádat dva tisíce pozemků a zhruba 800 vlastníků," řekla mluvčí Povodí.

Hranice však čekat nechtějí a ­kromě obtokového kanálu město hodlá vybudovat další opatření na tocích Velička a Ludina nebo na takzvaném Bezejmenném potoce. "Snažíme se s odborníky vytipovat místa, kde by bylo dobré postavit stavbu, která by zbrzdila vodní tok," dodal starosta.

Podle Ivany Zaoralové, vedoucí odboru životního prostředí, jsou protipovodňové stavby na menších tocích v Hranicích stejně jako obtokový kanál otázkou příštích let.

"Nový územní plán, který je zahrne, se bude schvalovat až příští rok, takže nejdříve se stihne jejich budování naplánovat na rok 2015. Každopádně jsou tyto kroky nejlepším startovacím polem pro změny na Bečvě," vysvětlila.

To, s čím by se mohlo začít nejdřív, je výstražný a informační systém na menších tocích hranického regionu, který město chystá s ­dalšími dvaadvaceti obcemi na Hranicku.

"Projekt přijde na zhruba 11 milionů korun. V jeho rámci nainstalujeme na devatenácti potocích sedmadvacet hlásičů průtoku a deset srážkoměrných stanic. Ty pak napojíme na počítačovou síť. Díky tomu budeme mít informace prakticky okamžité," popsal mluvčí hranické radnice Bakovský.

Pomocí SMS zpráv a ­internetu tak bude podle něj možné v předstihu varovat obyvatele ohrožených oblastí, aby si mohli například odvézt auta nebo vystěhovat drahé věci do vyšších míst. Podobný protipovodňový varovný systém už připravují třeba i v Přerově (více čtěte zde).