Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hranice zažily politický převrat. Povede je ANO s KSČM a místním hnutím

  8:29aktualizováno  8:29
Zemětřesení zažila na konci minulého týdne politická scéna v Hranicích na Přerovsku. Z funkce byli odvoláni dva radní z ČSSD a hnutí Hranice 2000 a nahradili je dva členové hnutí ANO. Současný starosta a místostarostka pak v reakci na to oznámili, že se na příštím zastupitelstvu vzdají svých funkcí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Odvolání radních Vojtěcha Zímy (ČSSD) a Vlasty Zapatové (Hranice 2000) a jejich nahrazení Jiřím Kudláčkem a Pavlou Tvrdoňovou z ANO inicioval jeden z koaličních partnerů, hnutí Otevřená radnice a svými hlasy je podpořilo ANO a komunisté. Společně tak získali potřebnou většinu dvanácti hlasů.

„Byl to pro mne velký šok, vůbec jsem to nečekal,“ komentoval hlasování o výměně dvou členů rady hranický starosta Vladimír Juračka. Zaskočil jej především fakt, že výměnu inicioval člen koaliční strany Otevřená radnice Ivo Lesák.

Nové složení rady

- Vladimír Juračka (Hranice 2000)
- Radka Ondriášová (ČSSD)
- Jiří Kudláček (ANO 2011)
- Pavla Tvrdoňová (ANO 2011)
- Ivo Lesák (Otevřená radnice)
- Robert Selzer (Otevřená radnice)
- Jiří Haša (KDU-ČSL)

Odvolaní členové:
- Vojtěch Zíma (ČSSD)
- Vlasta Zapatová (Hranice 2000)

„Máme s partnery koaliční smlouvu, v níž je obsaženo, že případné spory budeme řešit dohodou, k tomu ale nedošlo,“ dodal Vladimír Juračka.

Vysvětlil i důvody své rezignace. „Tím, co se stalo, se prakticky rozpadla stávající koalice a vytváří se nová s hlasy našeho bývalého koaličního partnera, hnutí ANO a komunistů,“ vyjádřil se starosta. Svou funkci dá k dispozici na následujícím zasedání zastupitelstva 14. května. V opozici se ale cítí být už nyní.

„Ještě nás do té doby čekají dvě zasedání rady. Je předem jasné, že nás v ní nová koalice jasně přehlasuje,“ uvedl.

Straně vadilo, že měla minimální vliv na řízení města

Důvodem, proč hnutí Otevřená radnice iniciovalo odvolání dvou radních, je podle jeho zástupců to, že po zhruba čtyřech měsících v koalici mělo jen minimální vliv na rozhodování o dění ve městě.

„Vstoupili jsme do komunální politiky především kvůli tomu, že řada našich členů má dlouholeté úspěšné zkušenosti s řízením velkých podniků a s velkými investicemi a ty jsme chtěli využít ve prospěch rozvoje města,“ nastínil Ivo Lesák, jeden ze dvou radních za Otevřenou radnici.

Prvním signálem, že hnutí nakonec hrálo v koalici pouze formální roli, byl dle jeho slov fakt, že jeho členové nebyli přizváni k finálnímu rozhodování o klíčových investicích pro celé nynější volební období.

„Přitom investice byly jednou z oblastí, kde jsme chtěli své zkušenosti uplatnit. Druhou oblastí byla městská společnost Ekoltes, kdy jsme byli koaličními partnery pověřeni řízením změny této společnosti. Když jsme ale chtěli změny prosadit a dosadit do dozorčí rady namísto politiků odborníky, rada to nepřipustila a dala přednost politickému řešení. To pro nás byla poslední kapka,“ dodal Lesák.

Do vedení města míří „poražený vítěz“ voleb ANO

Otevřená radnice proto začala hledat nové partnery, kteří by umožnili skutečně naplnit její volební program. Našla je v hnutí ANO a v komunistech.

„Domnívám se, že není naším úkolem dělat politiku, ale pracovat pro město. Podle mne je to především o lidech, kteří se dokážou shodnout na společném cíli a ten jsou schopni realizovat. A je jedno, jestli jsou žlutí, modří nebo červení,“ míní Lesák.

„Bylo nám nabídnuto, abychom se více zúčastnili na rozhodování o chodu města, a my jsme u toho vzhledem k volebním výsledkům chtěli být,“ uvedl nový radní za hnutí ANO Jiří Kudláček.

Toto hnutí bylo v podzimních komunálních volbách s pěti získanými mandáty nejúspěšnější stranou, povolebním vyjednáváním ale bylo vytlačeno do opozice. Kromě něj se za ANO dostala nově do rady i Pavla Tvrdoňová.

„Pavla Tvrdoňová by vzhledem ke svým předchozím zkušenostem měla mít na starosti oblast sociálních věcí a školství. Já se zaměřím především na fungování městské společnosti Ekoltes a na nakládání s odpady. To je oblast, ve které je hodně co zlepšovat,“ prozradil Kudláček.

„Je to podraz koaličních partnerů“

Podle komunistického zastupitele Miroslava Raindla byla jedním z důvodů rozpadu koalice rozpínavost sdružení Hranice 2000.

„Obsadili například všechny pozice v komisích města. Opozici tak zcela odstavili od rozhodování. Přitom na lokální úrovni nejde o politické strany, ale o to, co chtějí lidé pro město udělat. Myslím, že také hnutí Otevřená radnice bylo ostatními členy koalice postupně odtlačováno od svých původních cílů, proto chápu, že se chtělo vrátit k tomu, co slibovalo svým voličům,“ sdělil Raindl.

Jaký bude další vývoj, zatím zastupitelé drží pod pokličkou. „I když ze čtvrtečního hlasování je zřejmé, že na změnách jsme se dohodli s hnutím ANO a komunisty, nevymezujeme se vůči žádné ze stran zúčastněných v zastupitelstvu. Naším hlavním cílem nadále zůstává podílet se aktivně na změnách ve městě a záleží i na ČSSD a Hranicích 2000, zda budou chtít spolupracovat,“ přiblížil Ivo Lesák.

Oznámení rezignace starosty a místostarostky ho překvapilo. „Nebylo naším cílem je zbavit funkce, to bychom nechali hlasovat o jejich odvolání. Pokud ale budou chtít odejít, musíme mít i pro tuto možnost náhradní řešení,“ řekl Lesák.

Například místostarostka Radka Ondriášová je ale děním rozčarována. „Je to podraz koaličních partnerů. Nehodlám sedět u jednoho stolu s lidmi, kteří se na vás usmívají, potřesou si s vámi rukou, a pak zjistíte, že jdou proti vám s člověkem, o kterém přednedávnem tvrdili, že je pro ně nepřijatelný,“ vysvětlila důvody, kvůli kterým se rozhodla podat rezignaci na svou funkci.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Najdete na iDNES.cz