Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flotilu záchranářů oživí obří nákup dvaceti sanitek za 68 milionů

  10:54aktualizováno  10:54
Dvacet nových sanitek získají záchranáři z Olomouckého kraje. Jejich vozy mají teď v průměru najeto za pět let bezmála dvě stě tisíc kilometrů, nevydrží tak tolik jako auta v běžném provozu. Obří nákup, který tu v posledních letech nemá obdoby, vyjde na téměř osmašedesát milionů.
V průměru mají sanitky v Olomouckém kraji na tachometru 193 tisíc kilometrů. (Ilustrační snímek)

V průměru mají sanitky v Olomouckém kraji na tachometru 193 tisíc kilometrů. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nákup sanitek ve velkém záchranka v Olomouckém kraji dlouho nepamatuje. Poslední velká výměna aut proběhla před osmi lety, kdy hejtmanství záchranářům pořídilo třináct nových vozů. Obvyklá průběžná obměna vozového parku rychlé zdravotnické služby představuje tři nové sanitky ročně.

„To, že budeme příští rok moci koupit najednou dvacet vozů, nám umožní peníze z evropských fondů, tedy ze zdroje mimo rozpočet kraje. Obměna je samozřejmě potřebná. Šetřit se dá, nikoliv ale na úkor zdraví pacientů,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Posádky záchranky mají nyní k dispozici čtyřiačtyřicet aut. V ostrém každodenním provozu jezdí šestadvacet sanitek. Zbylé slouží jako záložní pro případ poruchy či opravy vozů poškozených v provozu. Záchranka dále záložní vozy využívá při asistenčních službách na sportovních či kulturních akcích.

Řidiči sanitky nemohou šetřit, říká šéf záchranářů

Dvěma nejstarším sanitkám z flotily Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je devět let. Průměrný věk vozů je nižší, činí 5,3 roku. Najeto však mají víc, než stihne mnohý sváteční řidič třeba za deset patnáct let. V průměru totiž mají sanitky na tachometru 193 tisíc kilometrů.

„Při běžném užívání automobilu pět let asi není moc. U sanitek je tomu ale jinak. Řidiči sanitní vozy prostě nemůžou šetřit, musejí být na místě co nejrychleji. Motory u našich automobilů odcházejí už po čtyřech letech ostrého provozu. Extrémně namáhány jsou i tlumiče, kola. Auta dostávají opravdu na frak,“ zdůraznil šéf krajské záchranky Ivo Mareš.

Za hlavní výhodu nových vozů považuje to, že budou oproti stávající sanitkám bezpečnější.

„Vývoj v oblasti bezpečnostních prvků jde u aut obecně rychle kupředu. Bezpečnost je v naší profesi to nejdůležitější, a to jak u pacientů, tak co se týče posádek. Ty jsou každodenně ohrožovány stále hustším provozem či agresivními řidiči,“ řekl Mareš.

Nové sanitky budou mít pohon na všechna čtyři kola

Pořízení modernějších vozidel bude mít pro záchranku i ekonomický efekt v podobě úspor za opravy opotřebovaných aut. Po nákupu nových sanitek záchranáři vyřadí zhruba dvacet nejvíce ojetých vozů.

Nové sanitky by měly dorazit příští rok. Stejně jako ty dosavadní budou mít pohon na všechna kola.

„Potřebujeme auta, která vyjedou všechno. Aktuální je to zejména pro hornatý sever kraje, kde například sněhové kalamity nebývají ničím výjimečným,“ řekl Mareš.

Společně se sanitkami hejtmanství nakoupí nové mobilní technologické vybavení posádek a vozidel. Do nových a některých stávajících vozů pořídí například tablety, automobilové počítače, kamery, systémy pro přenos dat.

„Co se týče zdravotnické techniky, tak ta je na špičkové úrovni už ve stávajících sanitních vozech. Z automobilů, které budou vyřazeny, ji přesuneme do nových vozidel. Není potřeba nakupovat všechno nové,“ upřesnil šéf zdravotnické záchranné služby.

Nákup nových sanitek si vyžádá podle předběžných odhadů bezmála osmašedesát milionů korun, pořízení technologického vybavení dalších téměř dvanáct milionů. Evropská dotace by měla pokrýt pětaosmdesát procent investice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz