Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deště nepomohly, voda Olomouckému kraji dál chybí v řekách i pod zemí

  4:54aktualizováno  4:54
Ač by se mohlo zdát, že silné dešťové přeháňky z uplynulých dní pomáhají zvednout hladiny řek i podzemních vod, podle odborníků z Povodí Moravy a hydrologů Českého hydrometeorologického ústavu to tak není. Sucho hrozí stále.

Přívalové deště v Olomouckém kraji zvedly hladiny řek jen krátkodobě (na snímku řeka Bystřice), problém s nízkými stavy vody ale téměř vůbec nezlepšily. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Většina toků je hluboko pod normálem,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Dokazují to i čísla ze sledovacích bodů. Například Morava ve Vlaském na Hanušovicku se dostala minulý týden navzdory vydatnému dešti těsně nad hranici sucha až ve čtvrtek dopoledne, v úterý už ale opět kolísala kolem ní.

Desná sbírající vodu z jesenických svahů sice překonala hranici sucha už v noci na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne tekly korytem přes dva kubíky za vteřinu, tedy čtyřnásobek nočního stavu. I ona už je ale od úterka zpět v hnědých číslech, která na internetovém přehledu stavu řek signalizuje sucho.

Také Morava v Olomouci si polepšila jen dočasně. Díky dešťům jí ve čtvrtek protékalo přes 17 kubíku za vteřinu, zatímco dva dny předtím, kdy vrcholilo velké sucho, to bylo pouhých 5,5 kubíku. Od začátku tohoto týdne ovšem množství vody opět postupně klesá.

Hladiny podzemních vod jsou pořád níž než loni

Deště minulého týdne nejrychleji naplnily potoky a malé říčky. „Hladiny se výrazně zvedly, ale pořád to je krátkodobá záležitost,“ uvedl hydrolog Jan Unucka. Podle něj to bylo teprve podruhé od začátku jara, kdy na celém území regionu vydatně pršelo.

„Tohle byla nejvýznamnější epizoda z hlediska doplnění vody do půdy a do toků. Jinak šlo o velmi krátké lokální deště nebo bouřky, kdy voda rychle odteče,“ popsal Unucka.

„Vzhledem k tomu, že šlo nyní o ojedinělou záležitost, nemá nijak zásadní význam pro podzemní vody a v tocích voda zase rychle klesne. Hladiny podzemních vod jsou pořád níž než loni. Takové deště jako v noci na čtvrtek a v průběhu čtvrtku by musely být častěji,“ dodal.

Rovněž Povodí Moravy vnímá zlepšení jako krátkodobé. „Pokud nebudou doplněny hladiny podzemních vod a toky se nedostanou dlouhodobě do normálu, je pořád vody nedostatek,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Jan Chmelař.

Sucho zhoršuje stav lesů, hůře se brání škůdcům

Podle vodohospodářů právě v Olomouckém kraji citelně chybí přehrady, jež by umožňovaly vylepšovat průtoky odpouštěním vody z nádrží. Mluvčí Povodí Moravy také připomněl, že dlouhodobé sucho mělo výrazný vliv na schopnost půdy vsakovat vodu.

„Příliš suchá půda vodu hůř absorbuje, takže hodně vody nevsákne do země a odteče, i když nejde o prudký déšť. Proto se voda i hůř dostává do podzemních zdrojů,“ řekl Chmelař.

Dlouhodobé sucho mělo velmi nepříznivý dopad na stromy v lesích a zhoršilo jejich zdravotní stav. Stromy jsou v důsledku sucha více náchylné především na napadení kůrovcem a dalšími škůdci.

„Aktuálně jsou v rámci Olomouckého kraje suchem nejvíce zasaženy lesy v nižších polohách v jižní části regionu,“ uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Současné deštivé počasí se v lese projeví pozitivně až se zpožděním.

Podle lesníků může mít špatný zdravotní stav stromů negativní dopad i na schopnost zadržet vodu z dešťů v lesích.

„Obecně lze říci, že krátkodobé (např. jednu sezonu - pozn. red.) sucho by nemělo mít vliv na schopnost retence. Při dlouhodobějším stresu však může docházet ke zhoršování retenční schopnosti lesů,“ řekla Jouklová. Nejhorší situace je na Šternbersku, kde už kvůli napadení kůrovcem musely k zemi tisíce stromů.

Problémy s pitnou vodou zatím nejsou, zdroje dostačují

Naopak někteří zemědělci jsou s deštivějším počasím spokojeni. „Třeba na chmel má doslova blahodárný vliv,“ pochvaluje si například předseda Zemědělského družstva Kokory na Přerovsku Vladimír Lichnovský. Podle zemědělců voda výrazně pomůže i kukuřici, cukrovce a dalším plodinám.

„Dobré je pro dozrávání plodin rovněž přechodné ochlazení,“ doplnil Lichnovský. Naopak na nadcházející žně budou ovšem zemědělci potřebovat suché počasí.

Přestože je málo především podzemní vody a stav vody v tocích déšť vylepšil jen přechodně, zatím není v regionu problém se zásobováním měst a obcí pitnou vodou.

„I přes dlouhotrvající suché období jsou zdroje pitné vody na Olomoucku dostačující a v současnosti nepředpokládáme žádné omezení v používání pitné vody,“ řekla například mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Další z rubriky

Nevím, neznám, říká strůjce podivného čínského vlivu v mohelnickém fotbalu

Cedule u fotbalového stadionu FK Mohelnice.

Fotbalový agent Přemysl Buba poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor na téma čínských investorů v FK Mohelnice a podezření...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Svodidla prošla po nárazu středem auta, řidiče museli vystříhat hasiči

Řidič narazil na Šumpersku při nehodě do svodidel, ta poté projela naskrz...

O velkém štěstí může mluvit mladý řidič, který o víkendu havaroval na Šumpersku. Při nehodě narazil do svodidel a...

Najdete na iDNES.cz