Loňské letní sucho (snímek koryta řeky Moravy v Olomouci) výrazně snížilo hladiny podzemních vod. Jejich hladina zůstává i navzdory vydatným dešťům uplynulých dní pod normálem. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Vydatné deště nestačí, vody je stále málo. V létě hrozí opakování sucha

  • 2
Navzdory dešťům uplynulých dní, které vydatně pomohly zemědělcům i stavům řek, experti nadále varují před hrozbou extrémního sucha podobného tomu loňskému. Klíčové zásoby podzemních vod se totiž v Olomouckém kraji nijak výrazně nevylepšily a deficit z minulého roku tak nadále trvá.

Odborníci varují, že k opakování velkého sucha nemusí chybět mnoho. Situaci totiž nevylepší ani nadcházející jarní tání na horách, neboť zima byla prakticky bez sněhu.

„Pokud srážky odezní a nastoupí vyšší teploty vzduchu, krajina bude ztrácet vodu poměrně rychle a nelze tedy hovořit o tom, že by riziko opakování sucha i v roce 2016 neexistovalo. Hrozbou může být režim opakovaného výskytu tlakových výší nad střední Evropou, jaký se projevoval v roce 2015 prakticky od konce zimy,“ varuje hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Unucka.

Přitom po dešťových srážkách z uplynulých dní je nyní pohled na řeky v kraji poměrně optimistický, množství vody v tocích povodí Horní Moravy a Bečvy je nadprůměrné. Zvýšené průtoky vodohospodáři registrují hlavně na menších řekách, například Romže se dostala na trojnásobek svého dlouhodobého průměru, Třebůvka rovněž. Mírně nad průměrem je ale také Morava v Olomouci, Bystřice ve Velké Bystřici či Bečva v Dluhonicích.

Naopak málo vody je na Moravě v Raškově, kde průtok dosahuje 73 procent dlouhodobého průměru, Desnou v Šumperku protéká jen 82 procent vody.

„V dalších dnech lze očekávat poklesy hladin a průtoků na většině měřicích míst. U podzemních vod převládají stále stavy pod normálem s trendem mírného vzestupu či stagnace,“ dodal hydrolog Unucka a upozornil, že při vyšších teplotách se může situace rychle změnit.

Vodohospodáři se na sucho chystají, nádrže mají téměř plné

V Olomouckém kraji jsou problematické zejména lokality, kde dochází k rychlejší ztrátě povrchových a podzemních vod. Jsou to především níže položená místa nebo podhorské oblasti orientované k jihu a jihozápadu.

„Tento efekt ještě umocňuje lokální výskyt štěrků v geologickém podloží nebo hlinitopísčité půdy, které podporují rychlou ztrátu vody výparem či průsakem. Znamená to, že nejvíce ohrožené jsou nížinné partie Moravy, Bečvy či jejich větších přítoků,“ vysvětlil hydrolog. Velký deficit vody ale zažívá také oblast na česko-polské hranici kolem města Javorník.

Jak vypadaly hladiny řek v Olomouci loni v létě

14. srpna 2015

Zatímco za leden až březen jsou srážkové úhrny zhruba na stejné úrovni jako loni, samotný březen a dosavadní průběh dubna je z hlediska srážek mírně nad normálem.

„To ovšem nelze samo o sobě brát jako faktor, který by zamezil nástupu sucha později na jaře a následně v letních měsících,“ upozorňuje Unucka. Ve střehu jsou proto i vodohospodáři, kterým se i přes nedostatek srážek v průběhu zimy podařilo naplnit vodní nádrže na 90 až 100 procent.

„V tuto chvíli nelze odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dále, ale právě díky naplněnosti přehrad jsme připraveni i na nepříznivé hydrologické podmínky,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Pitné vody by mělo být dost, někde ale může dojít na cisterny

Pro zásobování pitnou vodou mají vodárenské společnosti prozatím zdrojů dostatek. Současně ale nevylučují, že v případě loňského sucha mohou potíže znovu nastat a voda může chybět.

„V oblasti Olomoucka předpokládáme, že i přes pokračování sucha v následujícím období a současný deficit dešťových a sněhových srážek budou podzemní zdroje pitné vody dostačující,“ uklidňuje mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Obratem ale dodává, že by se v budoucnu mohly vyskytnout problémy se zásobováním kvalitní pitnou vodou v malých místních vodovodech. Jde například o vodovody Troubelice, Křivá, Valšův Dvůr, ale také vodovody v Dubu nad Moravou nebo v Domašově nad Bystřicí.

„V případě nedostatku jsme připraveni navážet do vodojemů pitnou vodu autocisternami, popřípadě zajistit náhradní zásobování pitnou vodou kontejnerovými cisternami,“ sdělila Bártová.

Obavy z následujících měsíců neskrývají ani zemědělci, i když současné deště jim výrazně pomáhají.

„Jařiny jsou díky posledním srážkám velmi dobré. Otázka je, co bude za měsíc či za dva. Bohužel dlouhá období s nadprůměrnými teplotami a bez srážek jsou stále častější,“ obává se šéf přerovské agrární komory Josef Hlavinka.