Sanatorium Janáček je po rekonstrukci o jedno patro vyšší.

Sanatorium Janáček je po rekonstrukci o jedno patro vyšší. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Indové budou v lázních v Teplicích nad Bečvou nabízet ájurvédskou medicínu

  • 0
Tři desítky nových pokojů v novém patře a také novinka v podobě klasické indické léčby ájurvéda čeká na pacienty v lázních v Teplicích nad Bečvou. Jediné moravské lázně zaměřené na léčbu onemocnění srdce a cév dokončily rozsáhlé úpravy, které byly nutné, protože léčebné zařízení se potýkalo s nedostatkem míst.

Sanatorium Janáček v lázeňském areálu je po rekonstrukci o patro vyšší. Nové prostory nabízí osmadvacet míst v jedno a dvoulůžkových pokojích a jeden apartmán. Vedení lázní tím reaguje na stále vyšší zájem lidí o ozdravné nebo regenerační léčebné pobyty.

Historie lázní

Historie jediných moravských lázní na léčbu onemocnění srdce a cév sahá do roku 1553. Tehdy nechal majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí vybudovat kamennou nádrž ke koupání, do níž svedl nejvydatnější prameny minerální vody. O dvě století později, v roce 1711, na levém břehu řeky Bečvy v místě dnešního sanatoria Bečva vznikla první lázeňská budova.

Ve 30. letech 20. století pak vědci prokázali léčebné účinky zdejší unikátní minerální vody pro léčení srdečně-cévních onemocnění.

"Rekonstrukci budovy B v Janáčku jsme zahájili v srpnu ze dvou důvodů. Jednak jsme potřebovali opravit zdejší výtah, zateplit fasádu a vyměnit okna – a na druhou stranu se stále potýkáme s nedostatkem míst," popsala marketingová manažerka lázní Yveta Sommerová.

Kromě toho však v Teplicích plánují další novinku. Od března ve zdejším sanatoriu Moravan přetvoří několik pokojů do indického stylu. Lázně totiž začnou lidem dávat klasickou indickou ájurvédu, tedy nejstarší systém péče o zdraví na světě. Dohlížet na ni budou rodilí Indové.

"Od března, kdy bychom měli ájurvédské centrum rozjet, u nás začnou pracovat vyškolení indičtí maséři a masérky či indický lékař," uvedla Sommerová.

Ájurvédská medicína se zaměřuje na dynamické vyvažování životních energií. Takzvaná ájurvéda zahrnuje doporučení pro vyvážené stravování a životosprávu, různé terapie, procedury, masáže či tělesná a dechová cvičení.