Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Podvodníci mají při obchodování přes internet nové fígly

  • 20
Za ojeté auto poslal zálohu dva a půl tisíce eur, vůz však nikdy nedostal. Tak dopadl muž z Jesenicka, kterého podvodníci přesvědčili i tím, že mu jako důkaz věrohodnosti poslali kopii občanského průkazu. Policisté varují, že podobných podvodů přibývá a zločinci například hackují skutečné inzeráty.

Šedesátiletý muž z České Vsi odpověděl na nabídku prodeje Audi A4 na jednom z internetových portálů.

„Vůz za 111 tisíc korun měl být dostupný v Brně. Muž odpověděl na uvedený e-mail a podvodník mu poté odepsal, že auto je nyní v Německu. Pro věrohodnost zaslal i kopii německého občanského průkazu,“ popsala jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Jako v jiných podobných případech se pak před termínem dodání vozu podvodník ozval s tím, že je potřeba zaplatit zálohu ve výši 2 430 eur. To muž udělal, auta ani vrácení peněz se však nedočkal a druhá strana přestala komunikovat.

Policisté přitom varují, že podobné způsoby získání důvěry používají podvodníci stále častěji. V současnosti už tak mimo jiné řeší celou sérii podvodů.

„Od počátku roku do současné doby vyšetřujeme v Olomouckém kraji již šest případů podvodných inzerátů na prodej aut. Všechny mají společné indicie: pachatelé umístí inzerát o prodeji na různých internetových portálech s velmi nízkou cenou. Veškerá komunikace je vedena jen elektronicky v angličtině, kdy se sepíše se zájemcem kupní smlouva, v některých případech i za pomocí internetových překladačů,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

„Pro větší věrohodnost zasílá podvodník elektronicky oskenované či okopírované doklady od nabízených vozů a následně podmiňuje prodej uhrazením poloviny ceny na účty v zahraničí,“ dodal.

Podvodníci používají falešné přepravce i nabourané inzeráty

Podvodníci navíc podle něj zájemci o koupi auta nabídnou přepravní společnost, za kterou však ve skutečnosti opět stojí oni.

„Následně se snaží různými záminkami vylákat další platby. Například jde o tvrzení, že zákony dané země neumožňují transport auta bez uhrazení plné kupní ceny. Kupují ovšem nakonec vůz nikdy neobdrží, peníze mu nejsou vráceny a druhá strana přestává komunikovat,“ shrnul policejní mluvčí.

Tím ovšem triky podvodníků nekončí. Mezi nejnovější patří nabourání se do už existujících inzerátů nic netušících lidí.

„Poté co najde vhodný inzerát, podvodným e-mailem osloví inzerenta a snaží se ho přesvědčit, že došlo k podezřelému připojení k inzerátu ze zahraničí. Poté ho vyzve k opětovnému přihlášení se k e-mailovému účtu či inzerátu přes uvedený odkaz. Inzerent je po kliknutí na odkaz přesměrován na podvržené stránky, kde zadá své přihlašovací údaje, avšak tyto přihlašovací údaje jsou přeposlány pachateli,“ popsal Bednařík.

Škody jdou do statisíců a platby je téměř nemožné zablokovat

Podvodníci tak získají přístup ke skutečnému inzerátu, k němuž změní přihlašovací údaje. Poté udělají auto atraktivnější například lživými informacemi o jeho výbavě a pak už jen čekají na zájemce, z nichž opět dopředu lákají peníze.

„Způsobené škody v těchto případech jdou do statisíců a zablokovat tyto odchozí platby na zahraniční účty je pro českou stranu velmi obtížné,“ podotkl Bednařík.

Policisté proto doporučují při podobných nákupech přes internet velkou opatrnost a sjednání osobní prohlídky či setkání s prodejcem. To stejné pak platí při správě vlastních inzerátů a podezřelých e-mailech vyzývajících k zadání přihlašovacích údajů prostřednictvím nabídnutého odkazu.