Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Odepisovaná Šantovka Tower opět na scéně. Soud otevřel cestu ke stavbě

  • 29
Minimálně čtvrt roku dostane v lednu investor Šantovka Tower na to, aby pro stavbu více než 70 metrů vysoké budovy získal klíčová povolení. Přitom loni na podzim mu dveře k nim zavřel nový územní plán. Pro místa u centra Olomouce, kde má věžák stát, určil omezení výšky budoucích staveb.

Investoři ze společnosti Office Park Šantovka se ovšem bránili a u krajského soudu vybojovali částečné vítězství. Soudce sice výškové limity letos v únoru zrušil, dal ovšem magistrátu čas na to, aby je změnou územního plánu (a lepším odůvodněním) znovu nastavil. A to do letošního 31. prosince.

Vizualizace Šantovka Tower

Město argumentovalo, že tento termín nemůže dodržet, proti verdiktu podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). A ten vynesl prozatím poslední a naprosto klíčové rozhodnutí, jež se k Šantovka Tower vztahuje.

Výhrady radnice shodil ze stolu. Termín 31. prosince 2015 pro změnu územního plánu platí.

Jisté jsou tak dvě věci. Olomouc to nemá šanci stihnout. A výškové limity proto 1. ledna dočasně zmizí. Zpoždění, které úpravy územního plánu budou ke konci letošního roku mít, odhaduje náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09) na tři až čtyři měsíce.

„Změnu územního plánu máme zpracovanou, teď už ji projednáváme,“ přibližuje Jakubec. Rozhodující roli tak budou hrát instituce, které mají právo říct k přepisování plánu svůj názor.

„Bude se k tomu vyjadřovat také veřejnost. S jejími případnými námitkami se bude muset vypořádat zastupitelstvo,“ doplňuje náměstek. To všechno může už nyní opožděné projednávání nových limitů protáhnout. Podle Jakubce je to pravděpodobné. „Bohužel očekávám, že ta doba bude zřejmě delší. Je na státní správě, jak se k tomu bude stavět,“ říká.

Čím déle bude město plán řešit, tím lépe pro stavitele věžáku

Průtahy hrají do karet investorovi věžáku. Čím déle bude město změnu plánu řešit, tím více času bude od ledna mít na získání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. „Investor si může zažádat, až tam výškové limity přestanou platit,“ upřesňuje Jakubec.

Fakta o Šantovka Tower

Pokud by Šantovka Tower nedaleko centra Olomouce vyrostla, šlo by o třetí a současně také nejvyšší moderní věžák v krajském městě. Měřit má pětasedmdesát metrů.

Uvnitř má být podle původních informací od investorů dvaadvacet pater se zhruba osmdesáti byty. Cenu stavby předběžně vyčíslili na zhruba 400 milionů korun.

První vizualizaci Šantovka Tower podnikatelé oficiálně zveřejnili v prosinci roku 2012, navrhl ji Robert Bishop z britské architektonické kanceláře Benoy. Se začátkem stavby tehdy investoři počítali v roce 2014, zabrat měla šestnáct až osmnáct měsíců. Původní termín dokončení tak byl letošní rok.

Dodává, že už dvakrát se developerovi - především kvůli odporu Národního památkového ústavu - územní rozhodnutí získat nepodařilo. V lednu dostane další, ještě před rokem nepravděpodobnou šanci.

Otázku, jestli ji investor využije, nechal mluvčí Juraj Aláč bez jednoznačné odpovědi. Zaslal pouze stručné vyjádření: „V současné době analyzujeme rozhodnutí NSS. K dalším krokům v projektu lokality bývalého Mila se nebudeme nyní vyjadřovat.“

Nezodpovězená zůstala i otázka, zda vůbec podnikatelé se vztyčením mrakodrapu nedaleko nákupní Galerie Šantovka ještě počítají. Ovšem fakt, že se důležitým rozhodnutím NSS vůbec zabývají, naznačuje, že myšlenku zcela nezavrhli.

Navíc se Aláč za plány věžáku jednoznačně postavil letos v únoru po rozhodnutí krajského soudu. „Náš zájem pracovat na projektu Šantovka Tower trvá a jsme připraveni začít spolupracovat s městem na novém územním plánu pro lokalitu,“ podotkl tehdy.

Nové několikaměsíční zpoždění úprav územního plánu náměstek Jakubec vysvětluje tím, že město vše dalo posoudit právníky.

Čas zabrala i komunikace s architektonickou kanceláří, jež změnu pro město připravila. „Vraceli jsme jim to, protože jsme měli obavu, aby zdůvodnění soud nemohl znovu rozporovat,“ uvedl Jakubec.

Výsledkem je návrh, jenž povoluje v areálu bývalého Mila jednu maximálně čtyřicetimetrovou dominantu. Pro Šantovka Tower je to málo. Zda se však do územního plánu taková změna dostane, se teprve ukáže.