Jakub Čech byl v dubnu 2016 hostem videochatu iDNES.cz. | foto: František Vlček, MAFRA

Soud vyhověl šestnáctiletému aktivistovi Čechovi a prohlásil ho „dospělým“

  • 1100
Šestnáctiletý Jakub Čech z Prostějova, který vešel ve známost tím, že opakovaně veřejně upozorňoval na pochybení různých úředníků či politiků, bude mít odteď třeba při jednání s úřady postavení dospělého. Rozhodl tak prostějovský okresní soud, který mladíkovi na jeho žádost přiznal svéprávnost.

Udělení svéprávnosti Čechovi umožňuje mimo jiné zřídit si datovou schránku, podepisovat smlouvy nebo zastupovat různé organizace například v pozici zmocněnce. Také může být členem jejich orgánů.

„Vzniklo to v první řadě kvůli tomu, že jsem nemohl mít datovou schránku, takže všechny dopisy třeba na úřady bylo nutné řešit přes poštu. Pak jsem buď musel platit doporučená psaní, nebo riskovat, že mi úřady přijetí dopisu zapřou, což už se stalo. Obrátil jsem se na úřad ombudsmanky Šabatové, že mi to vadí, a ta mi odepsala, že si mohu zažádat o svéprávnost,“ shrnul Čech.

Ten nyní bude v postavení „dospělého“ například při jednání s úřady. V minulosti totiž čelil přezkoumávání, zda je pro dané úřední úkony způsobilý.

„To nyní odpadne, takže to bude jednodušší i pro ně. Kromě toho se také stávám občanskoprávně zodpovědným, takže případné kroky vedené proti mě už se nebudou týkat mých rodičů. Někteří lidé mi dřív vytýkali, že se hlásím jen o svoje práva ale ne o povinnosti a zodpovědnost. Já o ně však stojím a tímto to chci dát najevo,“ řekl Čech.

Soudy udělují neplnoletým svéprávnost hlavně kvůli podnikání

Soudu musel mimo jiné prokázat, že se dokáže sám uživit a také si dokáže vyřídit běžné záležitosti tak jako každý jiný plnoletý člověk. S udělením svéprávnosti museli také souhlasit rodiče.

„Předložil jsem k tomu různé dokumenty, třeba přehled svých příjmů z brigád a honorářů za příspěvky do dvou médií, nebo také prohlášení Nadačního fondu proti korupci o možné budoucí spolupráci,“ nastínil mladý aktivista.

V Česku o udělení svéprávnosti žádají mladí lidé většinou hlavně kvůli tomu, že už před dovršením osmnáctého roku podnikají, formálně však všechno musí řešit přes svého zákonného zástupce, tedy zpravidla rodiče. Kromě toho bývá výjimečně motivací také umožnění sňatku. Udělení svéprávnosti nicméně není spojeno s předčasným získáním volebního práva možnosti nakupovat alkoholické nápoje či tabákové výrobky.

Jak uvedly Lidovky.cz, které o rozhodnutí soudu informovaly jako první, v celém Česku loni soudy vyhověly žádostem o přiznání svéprávnosti ve všech jednadvaceti případech, v roce 2014 pak jen jediný ze sedmnácti žadatelů neuspěl.

Čech se přel s úředníky magistrátu i Českou poštou

Dnes šestnáctiletý Čech se proslavil tím, že ještě jako nezletilý vyhrál boj s prostějovskou radnicí o poskytování informací. Úředníci mu tehdy nechtěli odpovědět na dotaz o kontroverzním projektu přestavby centra Prostějova. Čech se ovšem nevzdal, odvolal se a nakonec dosáhl svého (psali jsme zde).

Kromě toho se pustil například do boje s Českou poštou, která podle něj diskriminuje lidi mladší patnácti let, když jim neumožňuje získat slevovou zákaznickou kartu. Za pravdu mu posléze dala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová (podrobnosti zde).

Loni pak čelili jeho rodiče nároku na peníze od dvou prostějovských politiků. Čech totiž podal oznámení na podezření ze střetu zájmů na náměstky Pavla Smetanu a Zdeňka Fišera. Kvůli možné podjatosti prostějovských úředníků se jím zabýval přerovský magistrát, který však řízení zastavil. Politici pak požadovali peníze za služby svých advokátů (více čtěte zde).

Podívejte se na rozhovor s Jakubem Čechem v loňském videochatu iDNES.cz

13. dubna 2016