Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarní prázdniny už plní jesenické chaty a penziony, zájem je i z regionu

  16:32aktualizováno  16:32
Sehnat ubytování v Jeseníkách na blížící se jarní prázdniny bude brzy problém. Už nyní jsou tamní chaty a chalupy z osmdesáti procent obsazené a rychle se vyprodávají také lůžka v penzionech a ubytovnách. Vlekaři i ubytovatelé si tak slibují, že letošek bude nejlepší za několik posledních let.

Ilustrační snímek | foto: Martin Janoškapro iDNES.cz

„Zájem o prázdniny je teď enormní, denně vyřizujeme desítky poptávek o ubytování v našich objektech pod sjezdovkami. Věřím, že se začátkem prázdnin už bude všechno vyprodané,“ potvrdil například ředitel areálu v Koutech nad Desnou Petr Marek. Podle něj je vzestup zájmu způsobený razantním nástupem zimy.

„Lidé pořád váhali, protože zima byla dlouho taková nijaká. Teď už je jistota, že o prázdninách sníh bude, a lyžaři podle toho reagují,“ míní šéf kouteckého areálu.

Téměř plno je už také v penzionech v areálu Kaste Petříkov, Miroslav v Lipové-lázních a dalších jesenických střediscích.

„Vypadá to, že prázdniny budou po několika letech skvělé. Zatím tomu všechno nasvědčuje, včetně sněhových podmínek,“ pochvaluje si majitel střediska Miroslav Miloš Hladký.

Největší nával zřejmě přinesou „brněnsko-pražské prázdniny“

Také agentura Chatař, která zajišťuje pronájem desítek objektů v Jeseníkách a podhůří, má chaty a chalupy na jarní prázdniny obsazené v průměru z osmdesáti procent.

„Ty nejlépe vybavené jsou plné už dlouho předem,“ uvedla za agenturu Alena Klimešová.

Zdaleka nejvíc je podle ní obsazený termín od 27. února do 5. března, kdy má prázdniny Brno a pět městských částí Prahy.

„Tento týden je obsazený téměř na sto procent,“ nastínila Klimešová.

Druhým nejfrekventovanějším termínem je první prázdninový týden od 30. ledna do 6. února, kdy přijíždějí tradiční návštěvníci ze Zlínska, Vsetínska a Uherskohradišťska, a příliš nezaostává ani Ostrava od 20. od 27. února. Největší město severní Moravy má sice jako tradiční zimní destinaci stále hlavně Beskydy, ale rok od roku přijíždí stále více Ostravanů také do jesenických hor.

„Tolik objednávek z jihu regionu jsme ještě neměli“

Podle Klimešové se hodně zlepšil i olomoucký prázdninový týden, který letos připadá na 13. až 20. února.

„Oproti předchozím letům je cítit výrazný nárůst objednávek hlavně z Olomouce. Dřív o prázdninách na týdenní pobyty jezdili lidé z krajského města jen minimálně,“ uvedla Klimešová. Podle ní rodiny během prázdnin raději vyjely třikrát i čtyřikrát do hor, než by se tam ubytovaly na celý týden. Teď je to ale jiné.

Změnu v chování lyžařů z jihu Olomouckého kraje pozorují i majitelé lyžařských areálů.

„Ubytování si u nás zajistilo překvapivě dost lidí z Olomoucka a dalších okresů z jihu regionu. Ti lidé v minulých letech přijížděli i o prázdninách jen na jednodenní lyžování,“ potvrzuje majitel střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl.

„Tolik objednávek z Olomouce jsme v jiných letech neměli,“ dodává za areál Miroslav Miloš Hladký.

Důvod velké změny Klimešová vidí jasně. „Zvlášť lidé s dětmi pochopili, že pokud budou o prázdninách pendlovat mezi domovem a horami, tak si ani neodpočinou. Vychystat celou rodinu trvá, takže než se vybaví, dojedou do hor někdy kolem desáté a odpoledne, kdy by mohli relaxovat na chatě, musí jet domů a ženy ještě přemýšlet o tom, co uvaří,“ vysvětlila Klimešová.

Věří, že letošek tak zahajuje nový trend. „Tato změna prospěje jak lidem z jižní části regionu, tak majitelům chat a chalup,“ uzavírá.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...Další z rubriky

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....Najdete na iDNES.cz